Image
9.4.2014 0 Comments

Microsoft začne blokovať ťažko odstrániteľný adware

26-Microsoft2.jpg Spoločnosť sprísnila svoje kritériá pre označenie programov za adware a dala vývojárom tri mesiace na to, aby svoj softvér prispôsobili novým požiadavkám, inak riskujú jeho zablokovanie.

Najväčšia zmena v pravidlách Microsoftu, ktorou je zablokovanie adwaru, nadobudne platnosť od 1. júla. V minulosti mohli takéto programy normálne existovať až do chvíle, než používateľ pristúpil na niektoré z opatrení odporúčané bezpečnostným softvérom.
Zaujímavé je, že Microsoft sprísnil pravidlá v rovnakom čase, kedy predstavil nástroje, ktoré vývojárom uľahčujú zakomponovanie reklamy do aplikácií pre systémy Windows 8.1 a Windows Phone.

"Spoločnosť prehodnotila svoje kritériá pre označenie aplikácií, ktoré sa správajú ako adware, na základe princípu, že by používatelia mali mať plnú kontrolu nad svojimi počítačmi," povedal Michael Johnson z Microsoft Malware Protection Center.

Aby softvér nebol identifikovaný ako adware, mal by zobrazovať len reklamu s viditeľným tlačidlom pre vypnutie. Reklamy tiež musia obsahovať názov programu, v rámci ktorého sa zobrazujú. Microsoft vývojárom pre tieto účely odporúča použiť klasický symbol "X" alebo slovo "zatvoriť". Podobne stručne by mal byť riešený aj názov zdrojového programu.

"Používať len skratku či logo spoločnosti nestačí. Rovnako tak nestačí uviesť, že reklama nie je súčasťou danej webovej stránky," spresnil ďalej Johnson.

Ďalším dôležitým prvkom má byť existencia štandardnej metódy na odstránenie programu v ovládacích paneloch Windows alebo z rozhrania prehliadača. Program navyše musí vo Windows vystopovať pod jediným názvom.

"Od týchto zmien máme veľké očakávania. Veríme, že vývojári vďaka tomu budú môcť lepšie upraviť svoje reklamy a používatelia zase dostanú väčšiu kontrolu," povedal Johnson.

Adware užívateľa obvykle obťažuje pri surfovaní po internete a je veľkým problémom už veľa rokov. Vývojári totiž užívateľom obvykle výrazne sťažujú odstránenie adwaru z počítača. Často nepomôžu ani rôzne bezpečnostné produkty.

Zdroj: ComputerWorld


Nechajte si posielať prehľad najdôležitejších správ emailom

Mohlo by Vás zaujímať

Bezpečnosť

DARPA pripravuje v rámci programu Gunslinger projekt „lietajúcej zbrane“

20.02.2020 00:03

V rámci programu Gunslinger sa budú vyvíjať a demonštrovať technológie, ktoré umožnia vytvoriť vzdušný taktický raketový systém, schopný podporiť rôzne misie. Mal by spájať vysokú ovládateľnosť raketo ...

Bezpečnosť

Hackeri by mohli odstaviť satelity alebo ich premeniť na zbrane

17.02.2020 00:04

V januári sa spoločnosť SpaceX stala prevádzkovateľom najväčšej aktívnej satelitnej konštelácie na svete. Tá pozostáva z 242 satelitov obiehajúcich okolo planéty, v nasledujúcom desaťročí ich chce fir ...

Bezpečnosť 2

Počítač s Windows je vraj menej náchylný na infikovanie malvérom ako Mac

14.02.2020 00:20

Antivírusová spoločnosť Malwarebytes v týchto dňoch zverejnila rozsiahlu správu o výskyte rôznych typov škodlivého softvéru v rôznych operačných systémoch. Najzaujímavejšie zistenie je to, že počítače ...

Žiadne komentáre

Vyhľadávanie

itSMF 2020

Najnovšie videá