Image
9.4.2014 0 Comments

Microsoft začne blokovať ťažko odstrániteľný adware

26-Microsoft2.jpg Spoločnosť sprísnila svoje kritériá pre označenie programov za adware a dala vývojárom tri mesiace na to, aby svoj softvér prispôsobili novým požiadavkám, inak riskujú jeho zablokovanie.

Najväčšia zmena v pravidlách Microsoftu, ktorou je zablokovanie adwaru, nadobudne platnosť od 1. júla. V minulosti mohli takéto programy normálne existovať až do chvíle, než používateľ pristúpil na niektoré z opatrení odporúčané bezpečnostným softvérom.
Zaujímavé je, že Microsoft sprísnil pravidlá v rovnakom čase, kedy predstavil nástroje, ktoré vývojárom uľahčujú zakomponovanie reklamy do aplikácií pre systémy Windows 8.1 a Windows Phone.

"Spoločnosť prehodnotila svoje kritériá pre označenie aplikácií, ktoré sa správajú ako adware, na základe princípu, že by používatelia mali mať plnú kontrolu nad svojimi počítačmi," povedal Michael Johnson z Microsoft Malware Protection Center.

Aby softvér nebol identifikovaný ako adware, mal by zobrazovať len reklamu s viditeľným tlačidlom pre vypnutie. Reklamy tiež musia obsahovať názov programu, v rámci ktorého sa zobrazujú. Microsoft vývojárom pre tieto účely odporúča použiť klasický symbol "X" alebo slovo "zatvoriť". Podobne stručne by mal byť riešený aj názov zdrojového programu.

"Používať len skratku či logo spoločnosti nestačí. Rovnako tak nestačí uviesť, že reklama nie je súčasťou danej webovej stránky," spresnil ďalej Johnson.

Ďalším dôležitým prvkom má byť existencia štandardnej metódy na odstránenie programu v ovládacích paneloch Windows alebo z rozhrania prehliadača. Program navyše musí vo Windows vystopovať pod jediným názvom.

"Od týchto zmien máme veľké očakávania. Veríme, že vývojári vďaka tomu budú môcť lepšie upraviť svoje reklamy a používatelia zase dostanú väčšiu kontrolu," povedal Johnson.

Adware užívateľa obvykle obťažuje pri surfovaní po internete a je veľkým problémom už veľa rokov. Vývojári totiž užívateľom obvykle výrazne sťažujú odstránenie adwaru z počítača. Často nepomôžu ani rôzne bezpečnostné produkty.

Zdroj: ComputerWorld


Nechajte si posielať prehľad najdôležitejších správ emailom

Mohlo by Vás zaujímať

Bezpečnosť

5 tipov ako vybrať správny firemný firewall

19.09.2019 00:15

Kybernetickú bezpečnosť dnes čoraz viac firiem berie ako prioritu najvyššieho manažmentu. Napriek tomu mnoho organizácií stále nevie, ako správne budovať bezpečnostnú architektúru. Kľúčom k maximálne ...

Bezpečnosť

Google Nest Hub Max s Face Match vás sleduje naozaj stále

18.09.2019 00:10

Google Nest Hub Max sa javí ako pomerne inteligentné zariadenie. Má niekoľko zaujímavých funkcií, okrem iného dokáže zobraziť kalendár alebo obsah prispôsobený osobe, ktorá sa naň pozerá. To všetko b ...

Bezpečnosť

6 najväčších podnikových e-mailových hrozieb

17.09.2019 00:05

V roku 2019 je podľa niektorých odhadov poslaných a prijatých okolo 300 miliárd obchodných a osobných e-mailov každý deň a toto číslo do budúcnosti porastie, hlavne vo firemnej sfére. Rastúca e-mailo ...

q

Žiadne komentáre

Vyhľadávanie

ACER_092019

Najnovšie videá

elearn

IT GALA stvorec 2019