ACER_09_SWIFT5 ACER_09_SWIFT5 ACER_09_SWIFT5 Advertisement

Microsoft sprístupňuje svoj nový prehliadač Chromium Edge pre širokú verejnosť

1

Microsoft 15. januára 2020 oficiálne nahradil svoj desaťročný webový renderovací engine Trident iným, ktorý je založený na open source projekte Chromium. Úlohou nového Edge (Microsoft ho tak nazýva, pretože ho treba odlíšiť od pôvodného prehliadača Edge, ktorý bol súčasťou systému Windows 10 od roku 2015 až doteraz) je čo najdokonalejšie napodobniť Google Chrome. Ak pomocou nového Edge navštívite ľubovoľnú webovú stránku, či už na počítači Mac, alebo na počítači so spustenou podporovanou verziou systému Windows, táto stránka sa v Edge vykreslí presne tak ako v prehliadači Chrome.  

Technicky sú prehliadač Google Chrome a nový Edge Microsoftu súrodenci, to však neznamená, že sú úplne rovnaké. Najdôležitejší rozdiel medzi novým Edge a prehliadačom Google Chrome je v obchodnom modeli spoločnosti Google. Nový Edge predvolene zapína ochranu pred sledovaním a nastaví ju na Balanced (vyvážená), čo blokuje veľa reklám a takmer všetky sledovacie kódy tretích strán. Ak nastavíte ochranu sledovania na prísnu (Strict), v skutočnosti nainštalujete blokovač reklám, ktorý má veľa funkcií, ktoré ľudia očakávajú od doplnkov iných spoločností.

Ak už je reč o doplnkoch, repozitár natívnych rozšírení pre nový Edge obsahuje viac ako 300 produktov dostupných priamo od Microsoftu. Ak nevyhnutne potrebujete doplnok, ktorý nie je v obchode Microsoftu, je k dispozícii možnosť nainštalovať ho priamo z Chrome Web Store a z ďalších repozitárov Chromium.

Nový Edge tiež používa účty Microsoft ako svoj primárny mechanizmus na synchronizáciu nastavení, obľúbených položiek, hesiel a adries. V budúcej aktualizácii sa pridajú možnosti synchronizácie histórie, otvorených kariet, rozšírení a nová funkcia s názvom Collections (Zbierky).

Ďalšia črta nového Edge je zameranie na podnikových zákazníkov, ktorí pracujú so staršími programami vyžadujúcimi Internet Explorer – riešením pre nich je funkcia nazvaná IE mode. Tento režim funguje iba v systéme Windows a umožňuje správcom definovať zoznam lokalít, ktoré vyžadujú otvorenie prehliadača IE v novom Edge pomocou modulu Trident MSHTML (súčasť Internet Explorer 11). Pre domácich používateľov a malé podniky je táto funkcia nedostupná.

Microsoft tvrdí, že v rámci procesu migrácie jeho používateľskej základne na nový Edge nijakým spôsobom nebude zasahovať do existujúcich nastavení. Podnikoví zákazníci, ktorí stále potrebujú staršie komponenty Edge, môžu aktualizáciu úplne zablokovať.

Zákazníci Microsoftu so systémom Windows 10, ktorí by uprednostnili prehľadávač Microsoftu, ale doteraz ich odrádzali problémy pôvodného Edge s kompatibilitou, určite budú chcieť nový Edge vyskúšať.

Zdroj: zdnet.com

Zobrazit Galériu
Microsoft Chromium Edge

1 komentár

Klamari revue hnoju, ziadne reklamy to blokovat nema. Naucte sa rozmyslat. reakcia na: Microsoft sprístupňuje svoj nový prehliadač Chromium Edge pre širokú verejnosť

18.1.2020 12:01
Klamari revue hnoju, ziadne reklamy to blokovat nema. Naucte sa rozmyslat.
Reagovať

Pridať komentár

Mohlo by vás zaujímať

Mohlo by vás zaujímať