Image
30.4.2014 0 Comments

Microsoft sa stal druhým najväčším výrobcom mobilov. Podarí sa mu dostať na druhú priečku aj Windows Phone?

microsoft_nokia.jpg Takmer osem mesiacov po oznámení svojho zámeru Microsoft dokončil akvizíciu mobilnej divízie fínskej Nokie. Podľa konečného znenia dohody zaplatí za ňu 5,44 mld. eur (3,79 mld. eur za mobilný biznis a 1,65 mld. eur za patentové portfólio), čo je podstatne menej ako suma, za ktorú redmondská spoločnosť v roku 2011 kúpila Skype.

Podľa dohody Microsoft prevezme kontrolu nad produktovým radom smartfónov Lumia, low-end telefónmi Asha a androidovými mobilmi z radu Nokia X. Z pôvodne softvérovej firmy sa tak stane veľkovýrobca hardvéru, zodpovedný za dodávky viac než 250 miliónov telefónov ročne. Takisto mu pribudne 25 000 zamestnancov, ktorí k nemu prejdú z Nokie (teda menej ako pôvodne predpokladaných 32 000).

Microsoft plánuje pre svoje mobilné podnikanie používať označenie Microsoft Mobile a pôjde o samostatnú dcérsku spoločnosť. Drvivá väčšina zamestnancov, ktorí k nemu prejdú z Nokie, nebude fyzicky presunutá do Redmondu. Spoločnosť teda chce podnikanie Nokie oddeliť od svojho vlastného biznisu, ich integrovanie by bola zložitá úloha.

Microsoft preberie kontrolu aj nad doménou Nokia.com a nad účtami Nokie na sociálnych sieťach. Nokia však bude existovať aj naďalej, ostanú jej tri základné divízie - NSN (sieťová infraštruktúra), HERE (mapové a lokalizačné služby) a Advanced Technologies (licenčná a vývojárska divízia).

Ako sme už spomenuli, značky Asha a Lumia budú prevedené na Microsoft, no značka Nokia ostane naďalej fínskej spoločnosti, môže sa však používať len na feature telefóny na základe licenčnej zmluvy uzavretej na 10 rokov.

Hoci Nokia vlani predala takmer 251 miliónov mobilných telefónov, iba 30 miliónov z ich nieslo značku Lumia a operačný systém Windows Phone. Microsoft teraz bude musieť zvládnuť aj manažovanie ďalších miliónov zariadení, na ktorých nebeží Windows Phone. Akvizíciou Nokie sa z neho totiž stal druhý najväčší výrobca mobilných telefónov (hneď za Samsungom), pokiaľ ide o objem predaja.

Najzaujímavejšia časť budú zrejme telefóny Nokia X, na ktorých je upravená verzia Androidu s používateľským rozhraním na spôsob Windows Phone, ale s prístupom do androidového obchodu Google Play. Okrem prístupu do iného app storu ponúkajú tieto telefóny Microsoftu príležitosť aj na presadenie jeho cloudových služieb. Na telefónoch Nokia X sú totiž predinštalované služby OneDrive, Outlook a Skype a predvoleným vyhľadávačom je Bing.

No azda najväčšia výzva, ktorej Microsoft čelí pri akvizícii Nokie, je riziko hroziace Windows Phone. Bude totiž produkovať hardvér dominantne pre Windows Phone, ale aj softvér, ktorý beží na zariadeniach konkurenčných výrobcov Samsung a HTC.

Všemožne sa teda snaží presvedčiť ostatných výrobcov, aby používali Windows Phone, ponúkol im dokonca bezplatné softvérové licencie. Aj najnovšia aktualizácia Windows Phone 8.1 obsahuje niekoľko zmien, ktorých cieľom je, aby výrobcovia telefónov mohli ľahko použiť androidový dizajn s on-screen softvérovými tlačidlami.

Redmondská spoločnosť bude musieť vyvážiť dodávky vlastného hardvéru, konkurujúceho zariadeniam výrobcov, ktorí sú držiteľmi jeho licencií, a zároveň vytvoriť úspešnú platformu. Ak sa mu to podarí, bude to vzácna výnimka. Spomeňme len zlyhanie spoločnosti Palm s vlastným operačným systémom Palm OS či ťažkosti Nokie so Symbianom.

A takisto nedávny experiment Googlu s výrobou vlastných androidových telefónov, ktorý mal za následok, že vyhľadávací gigant musel predať Motorolu spoločnosti Lenovo za 2,91 mld. dolárov necelé dva roky po tom, čo ju kúpil za 12,5 miliardy.

Bez ohľadu na to, ako sa Microsoftu podarí nastoliť rovnováhu medzi výrobou telefónov a licencovaním softvéru, je tu ešte množstvo nezodpovedaných otázok. Bývalý CEO Microsoftu Steve Ballmer načrtol víziu „zariadení a služieb" spoločnosti, postavenú na tablete Surface. Hoci spoločnosť experimentovala s hardvérom už niekoľko rokov, pred tabletom Surface sa nikdy nepokúsila priamo konkurovať výrobcom počítačov.

Teraz sa do Microsoftu vracia bývalý generálny riaditeľ Nokie Stephen Elop, ktorý bude mať pod kontrolou všetky hardvérové projekty vrátane Lumií, Surface a Xboxu. Jeden tablet Lumia so systémom Windows RT však už uviedla na trh aj Nokia. Pre ktorý dizajn tabletu sa spoločnosť rozhodne - pre Lumiu či Surface? Je to otázne rovnako ako budúci brand telefónov s Windows Phone.

Microsoft zatiaľ neoznámil nijaké podrobnosti o tom, ako plánuje zvládnuť integráciu Nokie. Aj integrácia spoločnosti Skype do Microsoftu postupovala (a vlastne ešte postupuje) pomaly. Dúfajme, že spolupráca prinesie v budúcnosti zlepšený softvér aj hardvér Windows Phone. Veď na tom pracovali spoločne Microsoft a Nokia aj doteraz ako samostatné spoločnosti.

Zdroj: theverge.com


Nechajte si posielať prehľad najdôležitejších správ emailom

Mohlo by Vás zaujímať

Biznis

Nástroje na manažovanie úloh pre prácu v tímoch

27.02.2020 00:00

Manažovanie úloh v rámci projektu je výzvou. S cieľom poskytnúť členom tímu aktuálny prehľad o úlohách, termínoch, stave projektu a rozdelení kompetencií, vznikli nástroje, ktoré zefektívňujú prácu ta ...

Biznis

BlackBerry končí. V auguste sa prestane aj predávať

04.02.2020 15:03

V posledných rokoch sa telefóny BlackBerry vďaka partnerstvu s TCL vrátili na smartfónový trh. Teraz však BlackBerry oznamuje, že predaj jeho súčasných smartfónov s Androidom bude 31. augusta 2020 uko ...

Biznis 6

Ktoré profesie budú najviac odolné zmenám na trhu práce?

31.12.2019 00:05

Automatizácia by v nasledujúcich rokoch mohla spôsobiť zrušenie miliónov pracovných miest. Ak ste v produktívnom veku, musíte sa týmto trendom zaoberať. V globálnej ekonomike totiž prebiehajú zmeny, k ...

Žiadne komentáre

Vyhľadávanie

ACER_032020

Najnovšie videá