Image
26.10.2012 0 Comments

Microsoft predstavil Windows 8 – poznáme ceny. Vyskúšali sme si aj Surface.

Spoločnosť Microsoft predstavila v New Yorku dlho očakávaný operačný systém Microsoft Windows 8. Pripomeňme, že Microsoft predal 670 miliónov kópií Windows 7 a Windows 8 má byť ešte úspešnejší operačný systém. Paralelne sa jeho predstavenie konalo aj v Paríži, na tomto podujatí mala naša redakcia osobné zastúpenie. Tu sme mali k dispozícii jednak satelitný prenos z New Yorku, ale zároveň sa tu konala aj prehliadka hardvéru a aplikácií pre Windows 8. V Paríži sme počas dňa videli aj viacero počítačových obchodov, ktoré boli odeté do farieb Windows 8. Počítače s týmto operačným systémom začali predávať v hlavnom meste Francúzska ku koncu pracovného dňa, keď prestalo platiť embargo.

Pariz.jpg

Takto to vyzeralo pri niektorých počítačových obchodoch včera v Paríži

Medzi hlavnými výhodami Windows 8 bolo spomenuté ovládanie dotykmi rúk, pričom zároveň možno tento systém používať aj na počítači, ktorý nemá dotykový systém - pomocou klávesnice a myši. Naplno sa však jeho potenciál využije hlavne s dotykovým displejom. Ďalej sú výhodné aplikácie, ktorých je už teraz vo Windows Obchode obrovské množstvo a dá sa vybrať z každej oblasti. Drvivá väčšina aplikácií je pritom zadarmo. Nasleduje možnosť používateľského nastavenia tohto systému - jednak usporiadanie dlaždíc, ale aj presné nastavenie farieb, spôsobu, ako systém reaguje a pod. Tento operačný systém je pritom k dispozícii aj v slovenčine, rovnako existujú aj slovenské aplikácie.

Prezident.jpg

Všeobecné predstavenie mal na starosti Jean-Philippe Courtois, prezident Microsoft International

Chatins.jpg

O technickú stránku veci sa postarala šarmantná Billie Sue Chatins, ktorá má na starosti programátorský tím pre nové rozhranie Windows 8

Celé prostredie je pritom založené na dynamických dlaždiciach, ktoré samy zobrazujú stav aplikácií bez toho, aby ich bolo treba otvárať. Vidíte teda svoje fotografie, maily, stretnutia, ale aj aktuálne počasie, všetko na jeden pohľad. Windows 8 na notebookoch dosahuje veľmi rýchly štart, zhruba o 30 % rýchlejší ako vo Windows 7. Celým operačným systémom sa nesie cloud - konkrétne Microsoft SkyDrive. K svojmu obsahu, ale aj nastaveniam teraz môžete pristúpiť z akéhokoľvek počítača s pripojením na internet. Základom je konto Microsoft, ktoré je teraz kľúčom k vašim dátam.

  Win8_tablet_start.jpg

Windows 8 existuje aj v slovenčine a k dispozícii sú aj slovenské aplikácie

Na Windows 8 čakalo viacero hardvérových výrobcov so svojimi produktmi. Podľa slov Steva Ballmera sú počítače určené pre Windows 8 aktuálne tými najlepšími počítačmi vôbec. Windows 8 pritom pracuje na rôznych typoch zariadení - od bežného počítača cez tablet až po aktuálne predstavené smartfóny. Okrem toho existuje aj verzia Windows RT, určená pre zariadenia s procesorom ARM. Ide o rôzne typy tabletov, ktoré sú vybavené procesormi od firmy NVIDIA alebo Qualcomm. Ceny počítačov pre Windows 8 by mali štartovať na hodnote okolo 300 USD. Konkrétne na predstavení sme videli produkty od firiem Acer, ASUS, Dell, HP, Toshiba, Samsung a Sony.

Acer.jpg

Časť hardvérovej výstavky pri prezentácii Windows 8 v Európe

Našu pozornosť však najviac zaujal Microsoft Surface, ktorý sme mohli po prvýkrát vyskúšať. Reaguje naozaj svižne, v okamihu je pripravený na činnosť. Úžasné je hlavne magnetické pripájanie obalu/klávesnice a možnosť celkom pohodlného písania na klávesnici.

Surface.jpg

Konečne sme mali v rukách aj tablet Microsoft Surface

Surface2.jpg

Celú prezentáciu realizovala Billie Sue Chatins práve z tabletu Surface

Windows 8 možno získať jednak formou inovácie staršieho systému Windows na Windows 8 Pro. Takto sa dá upgradovať Windows XP, Windows Vista a Windows 7, a to do konca januára 2013 za 29,99 EUR na adrese www.docasnaponuka.sk. Za 59,99 eur dostanete aj inštalačné DVD médiá u vybraných predajcov. Zákazníci, ktorí si zakúpili či zakúpia PC s Windows 7 medzi 2. júnom 2012 a 31. januárom 2013, môžu prejsť na Windows 8 Pro za 14,99 eura tiež cez stránku www.docasnaponuka.sk.

Od dnešného dňa sa dajú aj na Slovensku zakúpiť počítače s Windows 8 Pro priamo u predajcov spolu so zariadeniami. Po 31. januári 2013 sa ceny výrazne zmenia, Windows 8 bude stáť 119,99 eura a Windows 8 Pro až 279,99 eura. Spomenutá inovácia sa teda určite oplatí, ak to s Windows 8 myslíte vážne. Pre firmy je v rámci multilicencií k dispozícii aj verzia Windows 8 Enterprise. Tá umožňuje spustiť operačný systém z kľúča USB, ďalej prináša možnosť šifrovania dát pomocou funkcie BitLocker a ďalšie funkcie.

Windows 8 sa dá bezplatne vyskúšať po dobu 90 dní. Aplikácie, ktoré si zakúpite vo Windows Obchode, môžete pritom používať na piatich rôznych zariadeniach. Pri pokuse o inštaláciu na šiestom počítači budete vyzvaní na odobratie aplikácie z niektorého z predchádzajúcich zariadení alebo na zakúpenie ďalšej licencie na aplikáciu. Súčasťou Windows 8 je aj prehliadač Microsoft Internet Explorer 10, ale v rámci Obchodu možno použiť akýkoľvek iný prehliadač.

Aplikacie.jpg

Táto aplikácia umožňuje vytvoriť virtuálne graffiti na vybranej časti steny alebo plota

Detailnému predstaveniu tohto operačného systému vrátane aplikácií sa budeme venovať v novembrovom vydaní magazínu PC REVUE.

Ondrej Macko, Paríž


Nechajte si posielať prehľad najdôležitejších správ emailom

Mohlo by Vás zaujímať

Produkty

Huawei predstavil vlajkové smartfóny P40 a ďalšie zaujímavé novinky

26.03.2020 17:00

Spoločnosť Huawei prostredníctvom video prenosu predstavila nové vlajkové smartfóny radu P40. Do produktovej rodiny patria tri modely: P40, P40 Pro a P40 Pro +. Novinky sú nabité špičkovými technológi ...

Produkty

Inovácie pre digitálnu kanceláriu zajtrajška

17.03.2020 00:06

Špeciálny projekt Pred 80 rokmi bola skonštruovaná prvá kopírka. Spôsobila revolúciu vo firmách. Umožnila totiž ľahko urobiť kópie dokumentov či neskôr ich skenovať. Dnes musia kancelárske zariadenia ...

Produkty

Novinky tlače a projekčnej techniky na Epson Days 2020

13.03.2020 00:00

Návštevníci podujatia v Prahe mohli nahliadnuť do kompletného prierezu aktuálneho portfólia a vypočuť si kľúčové vízie a stratégie pre nasledujúce mesiace. Z business tlače boli predstavené novinky z ...

Žiadne komentáre

Vyhľadávanie

ACER_032020

Najnovšie videá