Microsoft dovolí inštaláciu nových aplikácií na počítač len z Windows Store

6

Microsoft do nového Insider buildu 15042 ticho vložil funkciu, ktorá pri zapnutí používateľom znemožní inštaláciu tradičných desktopových programov, teda aplikácií Win32. Namiesto toho používateľov odkáže na Universal Windows Platform (UWP) z Windows Store.

Vopred je dobré ujasniť, že funkcia nie je vo verejnej verzii Windows Cloudu - platformy Windows 10, v ktorej funguje len Store. Ide o regulárnu, bežnú Insider verziu Windows 10.

Podľa servera MSPowerUser je funkcia štandardne vypnutá, ale je tam ako možnosť pre všetkých, ktorí sú ochotní vymeniť značnú porciu softvérovej slobody za bezpečnosť.

Možno si predstaviť situáciu, keď by niekto chcel podobnú funkciu dobrovoľne zapnúť. Rodinný počítač, kde rodičia chcú dieťaťu zaraziť inštaláciu niečoho, čo by nemalo vidieť – ak teda nepoužívajú administrátorský účet. Podobne by mohol prvok fungovať v pracovných systémoch, kde by miestne IT oddelenie mohlo lepšie spravovať inštalované aplikácie zamestnancov.

Pre hráčov a ďalších skúsených používateľov však podobná funkcia pripomína skôr horor - odstrihne ich totiž od všetkého, na čo má vôbec zmysel Windows využívať. Steam a ďalšie PC distribútorské kanály, konkurenčné prehliadače alebo napríklad videoeditačné programy.

V novom builde sa nastavenie nachádza pod sekciou Aplikácie a funkcie v nastavení. Pod časťou Inštalácia aplikácií nasleduje menu, z ktorého možno vybrať tri možnosti: Povoliť inštaláciu aplikácií odkiaľkoľvek, Preferovať aplikácie zo Storu, ale umožniť inštaláciu odkiaľkoľvek a nakoniec Povoliť aplikácie iba zo Storu.

Prvá a posledná možnosť sú jasné, tá uprostred používateľovi pri pokuse nainštalovať aplikáciu mimo Storu vyhodí tabuľku, ktorá ho pred inštaláciou varuje, ale umožní mu ju, vysvetľuje Paul Thurrott.

Varovanie v preklade hovorí: „Aplikácia, ktorú sa pokúšate nainštalovať, nepochádza z Windows Store. Obmedziť inštaláciu aplikácií iba na Store pomáha udržiavať váš počítač zabezpečený a spoľahlivý.“ Dole sú potom dve možnosti: Viac možností v Store alebo Napriek tomu nainštalovať.

Ak sa funkcia skutočne dostane do bežnej verzie Windows 10, Microsoft ju pravdepodobne predstaví ako bezpečnostnú funkciu. Môže ísť o ďalší krok k „UWP svetu“.

Zdroj: Computerworld

Microsoft

6 komentárov

Uplne zly titulok reakcia na: Microsoft dovolí inštaláciu nových aplikácií na počítač len z Windows Store

5.3.2017 09:03
Autor clanku by si mohol viac premysliet nazov clanku, proteze zavadza. Windows povoli vsetky aplikacie ale ako je v clanku pisane da sa nastavit aby povoloval len windows store aplikacie a to Microsoft dobre vie ze by bola cesta do pekla a pre obrovske mnosztvo uzivatelov by uz windows nebol zaujimavy a pravdepodobne by sa preslo na linux.

A dalsi krok bude spoplatnenie publikovania aplikacii na Windows store . reakcia na: Microsoft dovolí inštaláciu nových aplikácií na počítač len z Windows Store

3.3.2017 07:03
Inak neviem si predstavit ze bude nejaka cast podnikoveho systemu na windows store - dobra haluz. Podobne ako reklamy v podnikovej aplikacii. Vidim to na prechod na linux.

tak hotovo reakcia na: Microsoft dovolí inštaláciu nových aplikácií na počítač len z Windows Store

2.3.2017 08:03
týmto krokom sa microsoft zabil... Len pretoto ho používam....
Vživote som zatiaľ nepoužil windows store a nevidím dôvod z tým začať... ešte že som si nechal "starý" windows 8.1 (a to bol vlastne jediný dôvod ísť do win store :D ) a nech si desinu nechajú skrachovať...

Ľudia začnú extrémne prechádzať na iné platformy, rýchlejšie, ako doteraz....škoda, fakt som MS fandil, Toto je ich tretí chybný krok... ešte tak dva a skončia...škoda preškoda.....

Zamyslel som sa nad ľudmi, ktorým pomáham s počítačmi....a 100% "mojich" ľudí nepoužíva winstore a začnem sa ľudí pýtať, či aspoň vedia, čo to je, lebo, tipujem, vedieť nebudú.... a milion programov inštalujem, upozorňujem, legálnych, ktoré sa na winstore nenachádzajú a nikdy nachádzať nebudú...

Pridať komentár

Mohlo by vás zaujímať

Mohlo by vás zaujímať