Image
12.12.2018 0 Comments

Microsoft bije na poplach. Varuje pred zneužitím technológie rozpoznávania tváre

Sofistikovaná technológia rozpoznávania tváre je jadrom mnohých čínskych dystopických bezpečnostných iniciatív. Pomocou 200 miliónov dohliadacích kamier, čo je štyrikrát viac ako v USA, čínske systémy na rozpoznávanie tváre sledujú členov moslimskej menšiny v Ujgursku, vchody do bytových komplexov či zahanbujú dlžníkov zverejnením ich tváre na bilbordoch.

Zdá sa priam nevyhnutné, že po istom čase sa takéto systémy objavia aj v iných krajinách. AI Now je skupina prepojená s Newyorskou univerzitou, ktorej členmi sú aj zamestnanci technologických spoločností vrátane Googlu a Microsoftu. V nedávno uverejnenom článku skupina vyzýva vlády, aby regulovali používanie technológií umelej inteligencie a rozpoznávania tváre prv, než môžu podkopať základné občianske slobody.

Vedci sa obávajú najmä toho, čo nazývajú „rozpoznávaním afektu“. Ide o identifikovanie emócií ľudí a prípadnú snahu manipulovať ich pomocou strojového učenia.

Jeden z vedúcich predstaviteľov Microsoftu Brad Smith zdôraznil tieto obavy vo svojom prejave v inštitúcii Brookings: „Sme presvedčení, že je dôležité, aby vlády v roku 2019 začali prijímať zákony na reguláciu tejto technológie. Džin rozpoznávania tvárí sa práve vyslobodzuje z fľaše. Ak nebudeme konať, riskujeme, že sa o päť rokov zobudíme a zistíme, že služby s rozpoznávaním tváre sa rozšírili natoľko, že zhoršujú spoločenské problémy. Vtedy bude oveľa ťažšie riešiť tieto výzvy.“

Ďalej hovorí, že technologické spoločnosti budú nútené „vybrať si medzi sociálnou zodpovednosťou a úspechom na trhu“. Treba zabezpečiť, aby sa táto technológia a organizácie, ktoré ju používajú, riadili zásadami právneho štátu.

Článok bol publikovaný len deň po tom, čo sa objavili správy o tom, že americká tajná služba plánuje nasadiť rozpoznávanie tváre v okolí Bieleho domu. A agentúra sa zrejme nezastaví pri tom, čo nazýva „testom“. Hoci súčasný test sa zdá úzky, môže „prekročiť dôležitú líniu tým, že otvorí dvere masovému netušenému kontrolovaniu Američanov na verejných chodníkoch“. Technológia použitá v rámci programu má analyzovať tváre do vzdialenosti až 20 metrov od kamery.

Rozpoznávanie tváre je jeden z najnebezpečnejších druhov biometrie z hľadiska ochrany osobných údajov, pretože sa dá ľahko rozšíriť a zneužiť, a to aj tým, že sa nasadzuje na masovej úrovni bez vedomia alebo povolenia ľudí,“ hovorí Americká únia občianskych slobôd.

Nie je ťažké predstaviť si scenár, v ktorom populistická, autoritárska spoločnosť neustále straší  terorizmom a nekontrolovaným nelegálnym prisťahovalectvom a získava podporu ľudí pre nasadenie technológie dozoru. Preto treba o týchto problémoch hovoriť.

Zdroj: theverge.com

Autor: redakcia

Nechajte si posielať prehľad najdôležitejších správ emailom

Mohlo by Vás zaujímať

Bezpečnosť 2

Komentár: Algoritmy robia rozhodnutia namiesto ľudí. Kam až to môže viesť?

18.04.2019 00:15

V ponuke Amazonu sa pred istým časom objavila kniha evolučného biológa Petra Lawrencea s cenou 23 698 655,93 dolára (plus poštovné 3,99 dolára). Ukázalo sa, že nešlo o kreativitu personálu, spackali t ...

Bezpečnosť

Americká polícia využíva údaje z histórie polohy Googlu na chytanie zločincov

17.04.2019 00:25

Nie je žiadne tajomstvo, že Google vás sleduje všade, aj keď máte funkciu História polohy vypnutú. Aj iné aplikácie, ako sú Mapy Google či služba dennej aktualizácie počasia pre Android, umožňujú tech ...

Bezpečnosť

Video: Autonómne autá budú zvládať aj rýchlu jazdu na ľade a snehu

04.04.2019 00:15

Výskumníci zo Stanfordovej univerzity vyvíjajú nové riadiace systémy pre autonómne vozidlá, aby sa mohli bezpečnejšie pohybovať v ťažkých podmienkach, napríklad po zľadovatených cestách. Nové systémy ...

q

Žiadne komentáre

Vyhľadávanie

TREND Digital Healthcare 2019

Najnovšie videá

IXPO 2019


PC forum button