Image
12.12.2018 0 Comments

Microsoft bije na poplach. Varuje pred zneužitím technológie rozpoznávania tváre

Sofistikovaná technológia rozpoznávania tváre je jadrom mnohých čínskych dystopických bezpečnostných iniciatív. Pomocou 200 miliónov dohliadacích kamier, čo je štyrikrát viac ako v USA, čínske systémy na rozpoznávanie tváre sledujú členov moslimskej menšiny v Ujgursku, vchody do bytových komplexov či zahanbujú dlžníkov zverejnením ich tváre na bilbordoch.

Zdá sa priam nevyhnutné, že po istom čase sa takéto systémy objavia aj v iných krajinách. AI Now je skupina prepojená s Newyorskou univerzitou, ktorej členmi sú aj zamestnanci technologických spoločností vrátane Googlu a Microsoftu. V nedávno uverejnenom článku skupina vyzýva vlády, aby regulovali používanie technológií umelej inteligencie a rozpoznávania tváre prv, než môžu podkopať základné občianske slobody.

Vedci sa obávajú najmä toho, čo nazývajú „rozpoznávaním afektu“. Ide o identifikovanie emócií ľudí a prípadnú snahu manipulovať ich pomocou strojového učenia.

Jeden z vedúcich predstaviteľov Microsoftu Brad Smith zdôraznil tieto obavy vo svojom prejave v inštitúcii Brookings: „Sme presvedčení, že je dôležité, aby vlády v roku 2019 začali prijímať zákony na reguláciu tejto technológie. Džin rozpoznávania tvárí sa práve vyslobodzuje z fľaše. Ak nebudeme konať, riskujeme, že sa o päť rokov zobudíme a zistíme, že služby s rozpoznávaním tváre sa rozšírili natoľko, že zhoršujú spoločenské problémy. Vtedy bude oveľa ťažšie riešiť tieto výzvy.“

Ďalej hovorí, že technologické spoločnosti budú nútené „vybrať si medzi sociálnou zodpovednosťou a úspechom na trhu“. Treba zabezpečiť, aby sa táto technológia a organizácie, ktoré ju používajú, riadili zásadami právneho štátu.

Článok bol publikovaný len deň po tom, čo sa objavili správy o tom, že americká tajná služba plánuje nasadiť rozpoznávanie tváre v okolí Bieleho domu. A agentúra sa zrejme nezastaví pri tom, čo nazýva „testom“. Hoci súčasný test sa zdá úzky, môže „prekročiť dôležitú líniu tým, že otvorí dvere masovému netušenému kontrolovaniu Američanov na verejných chodníkoch“. Technológia použitá v rámci programu má analyzovať tváre do vzdialenosti až 20 metrov od kamery.

Rozpoznávanie tváre je jeden z najnebezpečnejších druhov biometrie z hľadiska ochrany osobných údajov, pretože sa dá ľahko rozšíriť a zneužiť, a to aj tým, že sa nasadzuje na masovej úrovni bez vedomia alebo povolenia ľudí,“ hovorí Americká únia občianskych slobôd.

Nie je ťažké predstaviť si scenár, v ktorom populistická, autoritárska spoločnosť neustále straší  terorizmom a nekontrolovaným nelegálnym prisťahovalectvom a získava podporu ľudí pre nasadenie technológie dozoru. Preto treba o týchto problémoch hovoriť.

Zdroj: theverge.com

Autor: redakcia

Nechajte si posielať prehľad najdôležitejších správ emailom

Mohlo by Vás zaujímať

Bezpečnosť

Prieskum: V internetovej bezpečnosti je Slovensko iba o priečku vyššie ako Tanzánia...

19.08.2019 00:20

Pri riešení problému počítačovej kriminality, či už na vnútroštátnej alebo globálnej úrovni, je základnou otázkou, či je subjekt pripravený na to, ako sa zachovať v situácii, keby došlo k ohrozeniu a ...

Bezpečnosť

Výstraha: Aj vaša verzia Windows môže byť ohrozená, stiahnite si „záplatu”

16.08.2019 00:10

Microsoft vydal varovanie pred kritickou zraniteľnosťou nachádzajúcou sa vo všetkých verziách Windows od Sedmičiek až po Desiatky, vrátane serverových verzií. Chyba navyše umožňuje, aby sa vírus šíri ...

Bezpečnosť

Hackeri môžu premeniť bežné reproduktory na akustickú kybernetickú zbraň

13.08.2019 00:10

Okrem prehrávania hudby či konverzácie sú bežné komerčné reproduktory fyzicky schopné vysielať aj frekvencie mimo pásma počuteľného pre ľudí. Na bezpečnostnej konferencii Defcon v Las Vegas jeden z vý ...

q

Žiadne komentáre

Vyhľadávanie

eFocus_2019

Najnovšie videá