Samsung_01A2021 Samsung_01A2021 Samsung_01A2021 Advertisement

Microsoft Office rozširuje podporu otvorených formátov

0

Microsoft-Office-2010-Logo.jpg Vlajková loď spoločnosti Microsoft - kancelárska súprava Office - rozširuje podporu otvorených štandardov pre formáty dokumentov. Ďalšie dva bude teraz možné nielen otvoriť, ale aj ukladať.

Manažér balíka Office Jim Thatcher na blogu Microsoftu tento týždeň oznámil: "V nasledujúcej verzii balíka Office sme pridali možnosť plne využívať ďalšie dva formáty - Open XML a Open Document Format 1.2. Pridali sme aj podporu otvárania dokumentov PDF, ktoré bude možné upraviť vo Worde a uložiť v niektorom z podporovaných formátov. Microsoft Office 2013 vďaka rozšíreniu o podporu týchto štandardizovaných formátov dokumentov ponúkne používateľom viac možností výberu pri práci s dokumentmi a ich výmene s ostatnými."

Tieto slová potvrdzujú silu otvorených štandardov, pretože dokážu vniesť na softvérový trh silnú konkurenciu a modernizáciu. Formáty súborov môžu vyzerať nezaujímavo, toto oznámenie však potvrdzuje dve významné vlastnosti open source. Otvorené štandardy môžu fungovať ako významná konkurencia a súčasne môžu ponúkať pevnú základňu, na ktorej môžu stavať ostatné.

Na prelome tisícročia sa podarilo súprave MS Office vytlačiť všetku významnejšiu konkurenciu a ovládnuť trh až na úroveň hraničiacu s monopolom. V tejto situácii prišla spoločnosť Sun Microsystems so svojím projektom open source kancelárskeho balíka s názvom StarOffice. Ten postavila na základoch kódu súpravy OpenOffice.org, ktorú zakúpila v roku 1999. Nekomerčná verzia ponúkaná aj naďalej pod označením OpenOffice.org sa presadila natoľko, že sa stala alternatívou k MS Office na poli open source. Výhodou vyplývajúcou z využitia otvoreného kódu bolo aj rozšírenie do rôznych operačných systémov.

Vývojári tejto súpravy po prechode k Sunu vyvinuli nový formát súborov založený na jazyku XML. Vďaka tomu bolo oveľa ľahšie dosiahnuť spoluprácu s inými aplikáciami a navyše aj zaručiť kompatibilitu formátu medzi rôznymi verziami kancelárskej súpravy.

Sun sa snažil dosiahnuť medzinárodnú štandardizáciu nového formátu v rámci odborovej asociácie OASIS. Aj keď ho Microsoft, ktorý je členom tejto asociácie, odmietal, bol formát ODF nakoniec schválený ako štandardný v rámci OASIS. Neskôr získal aj certifikáciu medzinárodne široko uznávaného štandardu ISO. Tým vzrástol tlak na vlastné formáty, ktoré používal Microsoft v programoch balíka Office. Spoločnosť preto podnietila zavedenie konkurenčného otvoreného štandardu, postaveného na jazyku XML a vychádzajúceho z formátov Microsoftu. Formát, označovaný ako OOXML, bol zaradený medzi štandardné, a to tak v rámci OASIS, ako aj ISO. Pod tlakom open source zmenil Microsoft prístup ku kompatibilite formátov. Opustil doterajšiu prax, keď nezaručoval kompatibilitu formátov medzi rôznymi verziami balíka Office, a prešiel k otvoreným formátom podporovaným rôznymi verziami. Tento otvorený formát navyše môžu využívať ostatné aplikácie bez rizika straty časti informácií ako pri uzavretých formátoch.

Druhé oznámenie na blogu Microsoftu dokumentuje, že dobré príklady priťahujú. OpenOffice.org a LibreOffice (ktorý vznikol v roku 2010 ako samostatná vetva postavená na kóde OpenOffice.org) podporujú možnosť ukladania súborov do formátu PDF. MS Office ponúkol túto funkčnosť voliteľne vo verzii 2007 a v nasledujúcej verzii už štandardne pre všetkých.

LibreOffice navyše umožňuje vytvárať tzv. hybridné dokumenty PDF, ktoré možno opakovane upravovať a ukladať. Z oznámenia na blogu jsa dá usudzovať, že podobný prístup zvolil aj Microsoft. Použil však vlastný formát, čo znamená, že editovateľné dokumenty PDF vytvorené v súprave LibreOffice nebude možné upravovať v súprave MS Office a naopak.

Ďalší problém predstavuje zrušenie možnosti zápisu súborov v staršej verzii formátu ODF 1.1. To trochu obmedzí možnosť spolupráce so staršími verziami OpenOffice.org, pretože v novom Office bude možné súbory ODF ukladať iba vo verzii 1.2.

No aj napriek týmto nedostatkom možno povedať, že otvorené štandardy pomohli používateľom balíka MS Office získať nové užitočné funkcie a navyše aj možnosť spolupráce s inými aplikáciami vrátane tých cloudových typu Dokumentov Google.

Zdroj: http://computerworld.cz/software/microsoft-office-rozsiruje-podporu-otevrenych-formatu-48688

Pridať komentár

Mohlo by vás zaujímať

Mohlo by vás zaujímať