Image
10.5.2018 0 Comments

Microsoft Build 2018: o dronoch, AI, vývojároch a Cortane

Jadrom konferencie Microsoft Build sú tradične dve hlavné prednášky. Prvý deň je prednáška zameraná na cloudové služby a druhý deň platformy, aplikácie pre klientské zariadenia a vývojárske nástroje.

Šéf Microsoftu Satya Nadela začal prvú hlavnú prednášku optimisticky, žartovaním o záujme Billa Gatesa ohľadne akcií ich hlavného konkurenta Apple. Kľúčovým produktom v súčasnosti pre Microsoft je cloudová platforma Azure. Práve do tejto platformy Microsoft integruje stále nové a nové funkcie na podporu internetu vecí a umelej inteligencie. IoT transformuje veľa oblastí podnikania a umelá inteligencia, predovšetkým rozpoznávanie obrazu a hlasu poskytuje v tejto oblasti netušené možnosti.

Platforma Azure IoT Edge okrem iného umožňuje využiť aj potenciál autonómnych pripojených dronov, ktoré dokážu plniť rôzne užitočné úlohy, napríklad monitorovanie poľnohospodárskych plôch, stožiarov vysokonapäťových elektrických vedení a podobne. Azure IoT Edge majú v rámci spolupráce implementované aj drony DJI vybavené kamerami. Spoločnosť DJI spolupracuje s Microsoftom na vytvorení SDK pre počítače s operačným systémom Windows 10. SDK prinesie možnosti riadenia letu a prenosu údajov z dronov v reálnom čase na takmer 700 miliónov pripojených zariadení Windows 10. Ako súčasť obchodného partnerstva, DJI a Microsoft budú spoločne rozvíjať riešenia využívajúce služby Azure IoT Edge a služby Microsoft AI, ktoré umožnia nové scenáre v oblasti poľnohospodárstva, stavebníctva, verejnej bezpečnosti a ďalšie. V spolupráci s Qualcommom vytvoril Microsoft  vývojársku súpravu AI s rozpoznávaním obrazu, na ktorom je spustený program Azure IoT Edge. Azure IoT Edge Rountime je k dispozícii ako open Source

Na pódiu bola prezentovaná ukážka, ako dron pri monitorovaní fragmentu potrubia odhalil anomáliu.

Kľúčovým predpokladom pre úspech akejkoľvek platformy a týka sa to aj umelej inteligencie na platforme Azure je dostatok aplikácií, čo v praxi znamená ich jednoduchý vývoj. Rozmenené na drobné, je potrebné podchytiť komunity vývojárov a dať im k dispozícii výkonné a jednoducho použiteľné nástroje. A samozrejme dostatok zariadení s podporou AI. Nadela prezentoval slajd so smartfónom Huawei, ktorý má procesor s podporou umelej inteligencie.

Na prednáške bol ohlásený Project Kinect for Azure

Prototypový hardvér na rozpoznávanie hlasu 

Dôležitým atribútom AI je konverzácia pomocou inteligentných agentov a inteligentných asistentov typu Cortana, či Alexa. Azure IoT Edge. Na konferencii Build bolo ohlásenie Azure Conversational AI o viac než 100 nových funkcií, všetko s cieľom dosiahnuť čo najsofistikovanejšiu a najintuitívnejšiu komunikáciu ľudí s aplikáciami. Na podporu umelej inteligencie prezentoval Nadela Azure AI Framework and Tools ako vrstvu medzi hardvérom a aplikáciami.

Nadela následne predstavil nové možnosti platformy Microsoft 365 pre vývojárov, ktorú možno zjednodušene chápať ako prostredie umožňujúce vytvárať chytré aplikácie naprieč rôznymi zariadeniami, a využívať pritom väzby medzi používateľmi, diskusiami a obsahom uloženým v rámci cloudových služieb Microsoftu. Aj v prípade tejto platformy zdôraznil Nadela apel na vývojárov aplikácií. Treba pomaly zabudnúť na klasické Windows aplikácie v obdĺžnikových oknách ovládané klávesnicou, myšou a dotykom. Pre používateľov sa rozširujú obzory smerom k virtuálnej a rozšírenej realite. Dôležitú úlohu bude zohrávať virtuálna asistentka Cortana a taktiež Alexa od spoločnosti Amazon. Aj to je dôkaz, že Microsoft sa čoraz viac otvára spolupráci s konkurenčnými technológiami. Nadela na rozdiel od Ballmera pochopil že spolupráca a možnosť integrácie všetkého so všetkým je nezadržateľný trend. Na pódiu odznela prezentácia s povelom pre inteligentný reproduktor: „Alexa, open Cortana.“ A po niekoľkých poveloch týkajúcich sa výberu vína z oblasti Seattle zas povel „Cortana, open Alexa“. Samozrejme prezentujúci si neodpustil ani otázku „Alexa, čo si myslíš o Cortane?“ odpoveď bola ako inak: „Mám ju rada“.

V oblasti používania nástrojov AR a VR rozdeľuje Microsoft zainteresovaných pracovníkov do dvoch skupín: first line workers a knowledge workers. V prvom prípade sa jedná o montážnych a servisných pracovníkov. V druhom prípade o vedcov, inžinierov, dizajnérov, dátových vedcov a podobne.  V obidvoch prípadoch VR A AR pomáha predovšetkým pri vizualizácii dejov a procesov.

Na prednáške boli ohlásené dve dôležité aplikácie pre VR a AR

Microsoft Remote Assist

Microsoft Layout

Vizualizácia údajov pomocou AR

K vizualizácii prispieva aj Microsoft Graph na vizualizáciu údajov a nástroje na prácu s polohou, či už geografickou, alebo geometrickou v rámci plánov budov, napríklad skladov, technologických liniek a podobne. Microsoft Graph je unifikované API umožňujúce vývojárom prístup k dátam a analýzam súvisejúcim s využívaním cloudových služieb Microsoftu. Tieto informácie umožňujú vývojárom v ich nových aplikáciách zobrazovať relevantné dokumenty, komentáre alebo osoby, ktoré sú súčasťou konverzácie v rámci Microsoft Teams.

Vizualizácia údajov zo senzorov

V ďalšej časti prednášky sa odsunulo premietacnie plátno a odkrylo klasickú zasadaciu miestnosť aká je v každej firme, či organizácii. Začala porada, ktorej prepis sa pomocou rozpoznávania hlasu  zaznamenávala ako textová konverzácia vrátane informácie kto a kedy hovoril.

Žiadnym problémom nebol ani preklad do iných jazykov. Jedno z prezentovaných videí ukazovalo ako inteligentné aplikácie dokážu pomáhať a zjednodušovať život seniorom, chorým a postihnutým ľuďom.

AI for Accesibility

 

Zobrazit Galériu

Nechajte si posielať prehľad najdôležitejších správ emailom

Mohlo by Vás zaujímať

Informatizácia

Čo by sa podľa expertov malo v oblasti umelej inteligencie udiať v roku 2019

11.01.2019 00:20

Prinášame vám stručný prehľad toho, k akému vývoju by podľa odborníkov na umelú inteligenciu malo dôjsť v tejto oblasti v roku 2019. Podľa startupu Dialpad zameraného na AI, ktorý vytvorili pôvodní z ...

Informatizácia

Pozvánka na medzinárodnú konferenciu Machine Learning Prague 2019

11.01.2019 00:04

V dňoch 22.-24. februára sa v pražskom Rudolfíne uskutoční najväčšia konferencia o strojovom učení v Európe Machine Learning Prague 2019 mlprague.com.  Už štvrtý rok sa do Prahy zíde viac než 1000 úča ...

Informatizácia 1

IT Fitness Test 2018: výsledky sú alarmujúce, celková úspešnosť klesla na 36,6 %, v bezpečnosti dokonca na 20,8 %

18.12.2018 09:59

Máme za sebou siedmy ročník IT Fitness Testu, najrozsiahlejšieho testovania IT zručností na Slovensku. Tento rok sa doň zapojilo viac ako 30-tisíc žiakov, študentov a učiteľov zo základných, stredných ...

q

Žiadne komentáre

Vyhľadávanie

Najnovšie videáPC forum button