Image
10.6.2019 4 Comments

Michelin predstavil pneumatiky, ktoré nemôžu dostať defekt

Michelin sa spojil s GM a dali si za cieľ v roku 2024 začať vyrábať pneumatiky bez vzduchu. Nazývajú sa Uptis (Unique Puncture-proof Tire System) a majú niekoľko výhod oproti radiálnym bezdušovým pneumatikám. Michelin tvrdí, že prototyp Uptis predstavuje významný krok smerom k realizácii koncepcie Vision, ktorá bola predstavená v roku 2017 na summite Movin'On pre trvalo udržateľnú mobilitu.

Ide o koncept bezvzduchových pripojených pneumatík, vyrábaných 3D tlačou s použitím obnoviteľných zdrojov a biomateriálov. Konečným cieľom je úplne nahradiť pneumatiky a kolesá na osobných vozidlách kompletnou montážnou jednotkou. GM plánuje začať testovanie prototypov Uptis v reálnom svete koncom tohto roka v Michigane na flotile elektromobilov Bolt.

Technológia bezvzduchových pneumatík má niekoľko výhod pre vodiča vozidla aj pre životné prostredie. Zníži sa množstvo surovín a energie na výrobu pneumatík, pretože náhradné pneumatiky už nebudú potrebné. Zníži sa aj počet vyradených poškodených pneumatík. Takéto pneumatiky vydržia dlhšie, keďže sa pri nich eliminuje väčšina problémov s opotrebením, spôsobených nesprávnym hustením. Takisto sa zníži nebezpečenstvo spôsobené prepichnutím a náhlym vypustením pneumatiky pri jazde.

Michelin hovorí, že v súčasnosti je asi 12 percent pneumatík vyradených predčasne pre defekty a 8 % z dôvodu nepravidelného opotrebovania pre nesprávne hustenie. To tvorí veľkú časť z celkového množstva 200 miliónov pneumatík, ktoré sa ročne vyraďujú na včasnú výmenu.

Z hľadiska vodiča sa pneumatika Uptis nebude líšiť od štandardnej pneumatiky. Jej hmotnosť je 22,5 kg, a keďže odstraňuje potrebu náhradnej pneumatiky, môže znamenať výraznú úsporu na hmotnosti vozidla. Michelin zatiaľ neoznámil ceny a neuviedol ani to, pre aké veľkosti vozidiel bude Uptis k dispozícii.  

Zdroj: newatlas.commichelin.com.

Zobrazit Galériu
Autor: Redakcia

Nechajte si posielať prehľad najdôležitejších správ emailom

Mohlo by Vás zaujímať

Inovácie

iPhone za 399 dolárov? Áno a dokonca aj v červenej

15.10.2019 00:10

Analytik Ming-Chi Kuo, zameriavajúci sa na produkty Apple, odhalil niektoré ďalšie podrobnosti o iPhone SE 2, ktorý by mal byť podľa neho uvedený na trh začiatkom roka 2020. Špecifikácie zariadenia b ...

Inovácie

Neprenáhlite sa s kúpou nového smartfónu. Možno sa oplatí počkať na Galaxy S11

14.10.2019 00:00

Niekoľko webov už uverejnilo správy o priekopníckom fotoaparáte smartfónu Samsung Galaxy S11 a jeho prekvapivo skorej dostupnosti. Podľa webu The Elec bude mať fotoaparát 5× optický zoom, ktorý je už ...

Inovácie 1

Nová verzia Windows 10 umožní z počítača aj telefonovať

11.10.2019 00:20

Do nového testovacieho zostavenia Windows 10 pre insiderov (s číselným označením 18999 – build 19H1) pridal Microsoft možnosť prijímať a uskutočňovať hovory z počítača. Píše o tom v novom blogovom pr ...

4 Comments

 1. Vsetko zle ... reakcia na: Michelin predstavil pneumatiky, ktoré nemôžu dostať defekt
  11.6.2019 13:06
  Ma 22.5 kg. Cize je tazsia ako normalna. Ako teda dojde k vyraznemu usetreniu na hmotnosti?

  Ako riesia rozne zatazenie vozidla, kedzte vtedy je treba pneumatiky dofuknut a v opacnom pripade trochu ubrat???

  Proste zasa raz reklama miesto seriozneho clanku ...
  Reagovať
 2. kamene reakcia na: Michelin predstavil pneumatiky, ktoré nemôžu dostať defekt
  10.6.2019 12:06
  pri prejazde terenom to asi bude dost nachyne na zasekavanie sa kamientov, neslednu stratu pruznosti az niecenie tych komor. Z tych komor a pri pohybe vo vacsich rychlostiach tie odlietavajuce skalky budu chovat dost agresivne a odletovat vacsinou mimo blatnik. Dalej ma napada priblem s vmrzanim kolesa do ladu a celkovemu zaneseniu komor v zime. ale pre nejake buginy na blbnutie po terene preco nie.
  Reagovať
  • RE: kamene reakcia na: kamene
   10.6.2019 19:06
   nemyslim si, ze bude problem s kamienkami. A keby aj bol, tak to mozu zakryt nejakym platnom.
   Reagovať
 3. vymena reakcia na: Michelin predstavil pneumatiky, ktoré nemôžu dostať defekt
  10.6.2019 11:06
  bolo by zaujímavé poznať vlastnosti bočného vedenia pri prejazde zákrut a hlavne VÝMENA či bude možná iba s diskom, alebo bez - lebo podľa fotky to nevyzerá na ľahkú výmenu, teda zložiť a založiť na disk
  Reagovať

Vyhľadávanie

MANDAYIT 2019

Najnovšie videá

SlovakiaTech 2019