Metodické centrum čakajú po kyberpodvode personálne zmeny

Informatizácia
0

Metodicko-pedagogické centrum čakajú razantné zmeny, ktoré sa budú týkať vnútorných procesov, ale aj personálne zmeny. Minister školstva Juraj Draxler to povedal v súvislosti s tým, že centrum minulý týždeň vyplatilo 459 555 eur na účet podvodníka. To, čo sa presne stalo, skúma podľa ministra aj Národná kriminálna agentúra.

Generálna riaditeľka Metodicko-pedagogického centra Danka Kapucianová má v súčasnosti ministrovu dôveru. Ako Draxler uviedol, na ministerstve vedeli, že Metodicko-pedagogické centrum mimoriadne potrebuje výrazné manažérske zmeny a práve Kapucianová išla do centra s úlohou vniesť do organizácie poriadok.

Draxler zdôraznil, že potrebujú presne vedieť, čo sa stalo a až následne po výsledkoch vyšetrovania prijmú potrebné kroky. "Niektorí ľudia musia skončiť za mrežami. Keď sa príde na to, odkiaľ boli, budeme vedieť, či sa to týka aj tejto organizácie," dodal Draxler. Minister zároveň potvrdil, že v Metodicko-pedagogickom centre už odvolali z pozície vedúceho ekonomického oddelenia, ktorý však stále ostáva jeho zamestnancom. Peniaze, ktoré centrum poslalo podvodníkovi, by nakoniec nemala organizácia stratiť, keďže sa ich podarilo banke zadržať.

Metodicko-pedagogické centrum poslalo za faktúry na účet podvodníka 459 555 eur. Urobili tak po tom, ako vedúci oddelenia ekonomickej správy MPC dostal 29. júna od dodávateľskej spoločnosti centra e-mail, podľa ktorého spoločnosť menila číslo bankového účtu. Vedúci zamestnanec rozposlal tento mail všetkým zamestnancom, aby zaevidovali zmenu účtu dodávateľskej spoločnosti.

V pondelok 17. augusta vyplatili faktúry, zistili však, že mail bol podvodný a dodávateľ účet nemenil a ani tento e-mail neprišiel od neho. Peniaze teda nevyplatili dodávateľskej spoločnosti, ale na účet z podvodného mailu. Riaditeľka Metodicko-pedagogického centra už podala trestné oznámenie na neznámeho páchateľa pre podozrenie z podvodu.

Pridať komentár

Mohlo by vás zaujímať

Mohlo by vás zaujímať