Metanol môže napájať mobilné siete pri výpadku prúdu

Technológie
0
methanol.jpg Palivové články poháňané metanolom sú lacnejšie ako nafta a oproti batériám zaberú menej miesta.

Nokia Siemens Networks a Ballard Power Systems chcú metanolovými palivovými článkami napájať mobilnú infraštruktúru pri výpadkoch elektrického prúdu. Spoločne s globálnym operátorom NTT DoCoMo teraz technológiu testujú.

Potreba zabezpečenia prevádzky základňových staníc pri krátkodobom prerušení dodávky elektrickej energie opäť získala na význame po tom, čo východné pobrežie USA spustošila tropická búrka Sandy. Metanolové palivové články by mohli byť vhodnou alternatívou k dnes používaným akumulátorom a dieselovým generátorom. Články sú šetrnejšie k životnému prostrediu, tichšie a úspornejšie než dieselové motory. Navyše zaberú menej miesta a majú menšiu hmotnosť než porovnateľná záložná batéria.

Základňová stanica v kombinácii s palivovými článkami vyvinutými v laboratóriách spoločnosti Nokia Siemens a Ballard zaistí približne 40 hodín neprerušenej prevádzky na jednu nádrž obsahujúcau 225 litrov metanolu, za hodinu sa teda spotrebuje asi 5,6 litra. Pri použití dieselového agregátu sa síce spotrebujú asi len 3 litre nafty za hodinu, generátor však vyžaduje oveľa väčšiu údržbu a diesel je navyše trikrát drahší ako metanol.

Hlavným kritériom pri voľbe alternatívneho paliva bola podľa spoločnosti Nokia Siemens jeho dostupnosť, ktorá predstavuje ďalšiu veľkú prednosťu metanolu. Dôležitú úlohu v projekte hrá japonský operátor NTT DoCoMo, ktorý v súčasnosti testuje prevádzku základňových staníc s metanolovými palivovými článkami vo výskumnom parku v meste Jokosuka. Systém bol vraj už schválený japonským ministerstvom hospodárstva, obchodu a priemyslu. To, že sa na vývoji technológie podieľajú japonskí odborníci, takisto nie je úplne bez dôvodu. Všetci si určite ešte živo pamätáme katastrofické následky, ktoré zanechalo zemetrasenie a cunami v minulom roku.

Palivové články, ktoré premieňajú chemickú energiu z paliva na elektrickú energiu, môžu okrem iného slúžiť aj na napájanie alebo dobíjanie inteligentných telefónov. Japonská spoločnosť ROHM Semiconductor na nedávnom veľtrhu CEATEC napríklad predstavila malý vodíkový palivový článok, ktorý by vo veľmi blízkej budúcnosti mohol slúžiť práve na dobíjanie smartfónov. Na palivových článkoch pre tieto zariadenia pracuje aj americká spoločnosť Lilliputian Systems, ktorá úzko spolupracuje napríklad s Intelom.

Zdroj: computerworld.cz

Pridať komentár

Mohlo by vás zaujímať

Mohlo by vás zaujímať