Image
21.11.2012 0 Comments

Metanol môže napájať mobilné siete pri výpadku prúdu

methanol.jpg Palivové články poháňané metanolom sú lacnejšie ako nafta a oproti batériám zaberú menej miesta.

Nokia Siemens Networks a Ballard Power Systems chcú metanolovými palivovými článkami napájať mobilnú infraštruktúru pri výpadkoch elektrického prúdu. Spoločne s globálnym operátorom NTT DoCoMo teraz technológiu testujú.

Potreba zabezpečenia prevádzky základňových staníc pri krátkodobom prerušení dodávky elektrickej energie opäť získala na význame po tom, čo východné pobrežie USA spustošila tropická búrka Sandy. Metanolové palivové články by mohli byť vhodnou alternatívou k dnes používaným akumulátorom a dieselovým generátorom. Články sú šetrnejšie k životnému prostrediu, tichšie a úspornejšie než dieselové motory. Navyše zaberú menej miesta a majú menšiu hmotnosť než porovnateľná záložná batéria.

Základňová stanica v kombinácii s palivovými článkami vyvinutými v laboratóriách spoločnosti Nokia Siemens a Ballard zaistí približne 40 hodín neprerušenej prevádzky na jednu nádrž obsahujúcau 225 litrov metanolu, za hodinu sa teda spotrebuje asi 5,6 litra. Pri použití dieselového agregátu sa síce spotrebujú asi len 3 litre nafty za hodinu, generátor však vyžaduje oveľa väčšiu údržbu a diesel je navyše trikrát drahší ako metanol.

Hlavným kritériom pri voľbe alternatívneho paliva bola podľa spoločnosti Nokia Siemens jeho dostupnosť, ktorá predstavuje ďalšiu veľkú prednosťu metanolu. Dôležitú úlohu v projekte hrá japonský operátor NTT DoCoMo, ktorý v súčasnosti testuje prevádzku základňových staníc s metanolovými palivovými článkami vo výskumnom parku v meste Jokosuka. Systém bol vraj už schválený japonským ministerstvom hospodárstva, obchodu a priemyslu. To, že sa na vývoji technológie podieľajú japonskí odborníci, takisto nie je úplne bez dôvodu. Všetci si určite ešte živo pamätáme katastrofické následky, ktoré zanechalo zemetrasenie a cunami v minulom roku.

Palivové články, ktoré premieňajú chemickú energiu z paliva na elektrickú energiu, môžu okrem iného slúžiť aj na napájanie alebo dobíjanie inteligentných telefónov. Japonská spoločnosť ROHM Semiconductor na nedávnom veľtrhu CEATEC napríklad predstavila malý vodíkový palivový článok, ktorý by vo veľmi blízkej budúcnosti mohol slúžiť práve na dobíjanie smartfónov. Na palivových článkoch pre tieto zariadenia pracuje aj americká spoločnosť Lilliputian Systems, ktorá úzko spolupracuje napríklad s Intelom.

Zdroj: computerworld.cz


Nechajte si posielať prehľad najdôležitejších správ emailom

Mohlo by Vás zaujímať

Technológie

V pretekoch dronov bojovali proti sebe programátori a piloti

12.12.2019 00:10

Nedávno sa v starej tlačiarni novín v Austine uskutočnila nezvyčajná súťaž dronov. Gabriel Kocher, známy z profesionálnej ligy Drone Racing League, sedel za sieťou, na očiach mal videookuliare a riadi ...

Technológie 1

Virtuálna a rozšírená realita zásadne zmenia spôsob, akým pracujeme. Pripravte sa na to

09.12.2019 00:15

Podľa nedávneho výskumu spoločnosti PwC širšie zavádzanie technológií rozšírenej reality (augmented reality – AR) a virtuálnej reality (VR) prinesie do roku 2030 svetovej ekonomike 1,5 bilióna libier. ...

Technológie 1

Mobilná aplikácia Tatrabanka 3.0 s inovovaným dizajnom a chatbotom Adamom

11.12.2019 00:10

Špeciálny projekt Jedným z kľúčových pilierov koncepcie modernej digitálnej banky je mobilná aplikácia, ktorá ponúka klientom maximum možností pre každodenný život, čím sa stáva neodmysliteľnou súčas ...

Žiadne komentáre

Vyhľadávanie

ACER_122019

Najnovšie videá