Image
4.9.2018 1 Comments

Mercedes má LED svetlomety Digital Light, ktoré premietajú na vozovku informácie užitočné pre vodiča

Úlohou svetlometov Digital Light HD s viac ako jedným miliónom mikrozrkadiel nie je len osvetlenie cesty pred vozidlom. Nové svetlomety môžu aj zobrazovať vodičovi informácie na ceste. Môže ísť o navigačné údaje, dopravné informácie či výstražné symboly.

Svetlomety Digital Light sú k dispozícii v limitovanom množstve pre sedany Mercedes Maybach triedy S. Tak ako väčšina výrobcov automobilov aj Mercedes-Benz prináša nové funkcie do najvyšších modelov. Keďže ide o drahé technológie, ponúkajú sa zákazníkom, ktorí si to môžu dovoliť. Tí sú tak odmeňovaní funkciami, ktoré sa do ostatných áut dostanú až o niekoľko rokov, možno aj o desaťročie neskôr.

Na rozdiel od iných LED svetlometov, ktoré môžu oslňovať vodičov protiidúcich áut, Digital Light HD majú väčšiu presnosť zameriavania svetelných kužeľov. Ich počítač, ktorý riadi osvetlenie, spolupracuje s kamerami vozidla a palubnými snímačmi na detekciu iných vozidiel, osôb alebo predmetov na ceste. Dáta zo snímačov sa kombinujú s digitálnymi navigačnými mapami auta.

Ak je to vhodné, systém Digital Light premieta symboly pred vozidlom v HD kvalite, zobrazuje tak grafické informácie v zornom poli vodiča bez toho, aby sa ten musel pozrieť na palubnú dosku. Na požiadanie sa zobrazujú aj vodiace čiary, dve svetelné stopy zodpovedajúce šírke vozidla. Ak je v tomto poli alebo v blízkosti cesty chodec, šípka označí jeho polohu.

Prípadne sa môžu premietať aj čiary indikujúce dodržiavanie bezpečnej vzdialenosti, niektoré dopravné značky, napr. upozorňujúce na práce na ceste a pod.

„Vďaka rozlíšeniu viac ako 1 milión pixelov na jeden svetlomet vytvára Digital Light nielen ideálne svetelné podmienky pre každú situáciu, ale rozširuje aj vizuálnu podporu z našich asistenčných systémov,“ hovorí Ola Källenius člen predstavenstva Daimler AG zodpovedný za výskum a vývoj automobilov Mercedes-Benz.

Zdroj: digitaltrends.com.

Zobrazit Galériu
Autor: Redakcia

Nechajte si posielať prehľad najdôležitejších správ emailom

Mohlo by Vás zaujímať

Technológie 1

Obľúbené elektrické kolobežky Xiaomi sa dajú hacknúť. Na diaľku možno ovládať brzdu a akceleráciu

15.02.2019 00:05

Elektrické kolobežky Xiaomi sa tešia obľube najmä vďaka službám na zdieľanú jazdu. Bezpečnostná firma Zimperium však na svojom blogu upozornila, že pre chybu v ich bluetoothovom module ich môžu ovládn ...

Technológie 1

Dron ovládaný UI, dokázal lietať po chodbách, ktoré predtým nevidel

15.02.2019 00:20

Metóda výcviku algoritmov s názvom deep reinforcement learning, ktorá na motivovanie umelej inteligencie pre dosiahnutie cieľa používa odmeny, sa ukazuje veľmi sľubnou v oblasti navigácie založenej na ...

Technológie

Hightech textília umožní vyrábať oblečenie ktoré automaticky chladí alebo hreje podľa okolitého prostredia

14.02.2019 00:15

Napriek desaťročiam inovácií v textilných výrobkoch zatiaľ neexistuje materiál, ktorý by dokázal meniť svoje izolačné vlastnosti v reakcii na životné prostredie. Teraz však vedci z Marylandskej univer ...

q

1 Comments

  1. A ako to funguje cez den..? reakcia na: Mercedes má LED svetlomety Digital Light, ktoré premietajú na vozovku informácie užitočné pre vodiča
    4.9.2018 16:09
    vid titulok..
    Reagovať

Vyhľadávanie

Apsara Yogaton

Najnovšie videáPC forum button