Mercedes má LED svetlomety Digital Light, ktoré premietajú na vozovku informácie užitočné pre vodiča

Technológie
1

Úlohou svetlometov Digital Light HD s viac ako jedným miliónom mikrozrkadiel nie je len osvetlenie cesty pred vozidlom. Nové svetlomety môžu aj zobrazovať vodičovi informácie na ceste. Môže ísť o navigačné údaje, dopravné informácie či výstražné symboly.

Svetlomety Digital Light sú k dispozícii v limitovanom množstve pre sedany Mercedes Maybach triedy S. Tak ako väčšina výrobcov automobilov aj Mercedes-Benz prináša nové funkcie do najvyšších modelov. Keďže ide o drahé technológie, ponúkajú sa zákazníkom, ktorí si to môžu dovoliť. Tí sú tak odmeňovaní funkciami, ktoré sa do ostatných áut dostanú až o niekoľko rokov, možno aj o desaťročie neskôr.

Na rozdiel od iných LED svetlometov, ktoré môžu oslňovať vodičov protiidúcich áut, Digital Light HD majú väčšiu presnosť zameriavania svetelných kužeľov. Ich počítač, ktorý riadi osvetlenie, spolupracuje s kamerami vozidla a palubnými snímačmi na detekciu iných vozidiel, osôb alebo predmetov na ceste. Dáta zo snímačov sa kombinujú s digitálnymi navigačnými mapami auta.

Ak je to vhodné, systém Digital Light premieta symboly pred vozidlom v HD kvalite, zobrazuje tak grafické informácie v zornom poli vodiča bez toho, aby sa ten musel pozrieť na palubnú dosku. Na požiadanie sa zobrazujú aj vodiace čiary, dve svetelné stopy zodpovedajúce šírke vozidla. Ak je v tomto poli alebo v blízkosti cesty chodec, šípka označí jeho polohu.

Prípadne sa môžu premietať aj čiary indikujúce dodržiavanie bezpečnej vzdialenosti, niektoré dopravné značky, napr. upozorňujúce na práce na ceste a pod.

„Vďaka rozlíšeniu viac ako 1 milión pixelov na jeden svetlomet vytvára Digital Light nielen ideálne svetelné podmienky pre každú situáciu, ale rozširuje aj vizuálnu podporu z našich asistenčných systémov,“ hovorí Ola Källenius člen predstavenstva Daimler AG zodpovedný za výskum a vývoj automobilov Mercedes-Benz.

Zdroj: digitaltrends.com.

Zobrazit Galériu

Redakcia

Všetky autorove články
Mercedes auto doprava LED smart bezpečnosť Digital dáta ochrana

1 komentár

A ako to funguje cez den..? reakcia na: Mercedes má LED svetlomety Digital Light, ktoré premietajú na vozovku informácie užitočné pre vodiča

4.9.2018 16:09
vid titulok..

Pridať komentár

Mohlo by vás zaujímať

Mohlo by vás zaujímať