SAMSUNG_102020 SAMSUNG_102020 SAMSUNG_102020 Advertisement

Mercedes-Benz A 180d: Nadupaný technológiami a s hlasovou asistentkou

0

Začiatkom roku predstavil Mercedes-Benz novú generáciu Triedy A, ktorá výrazným spôsobom mení zaužívané kategorizovanie áut, pretože do triedy kompaktných vozidiel prináša prvky doteraz bežné len v triede luxusných modelov. Hlavná novinka je rozhranie MBUX (Mercedes-Benz User Experience) s hlasovou asistentkou, doplnené o inteligentný samoučiaci sa softvér.

Exteriér novej triedy A je kombinácia športového vzhľadu a elegancie. Je to dané najmä nízko položenou kapotou motora, plochými LED svetlami, výraznou maskou chladiča s hviezdou, ktorej silueta sa smerom nadol rozširuje. Maska chladiča je vybavená kolíkmi so vzhľadom diamantov a striebornou centrálnou lamelou.


Touchpad umožňuje okrem iného aj ručné zadávanie textu, napríklad názvov ulíc pri navigácii

Vďaka zväčšenému rázvoru kolies sa vozidlo vizuálne predlžuje. Kapota motora sa v porovnaní s predchádzajúcimi konštrukčnými radmi posunula výrazne dopredu. Väčšie podbehy kolies podčiarkujú športový duch nového „áčka“, vďaka čomu lepšie drží svoju stopu na ceste.  S výbornou hodnotou koeficientu cw od 0,25 je nové A lídrom v oblasti aerodynamiky vo svojom segmente. Dvojdielna žalúzia chladiča bola takisto prvýkrát použitá v triede kompaktných vozidiel. Tento systém žalúzií otvára masku chladiča v závislosti od potreby chladiaceho výkonu pomocou nastaviteľných lamiel. 

Interiéru dominuje prístrojová doska v tvare krídla a najmä širokouhlý displej. Na želanie sa dodáva náladové osvetlenie so 64 farbami, čo je päťkrát viac farieb ako doposiaľ. Samostatný displej sa dodáva v troch kombináciách dvoch displejov s uhlopriečkami 7" a 10,25". Ako prvé v rámci celej rodiny dostalo nové áčko nový multimediálny systém MBUX, ktorý je zaujímavý aj svojou schopnosťou učiť sa a prispôsobovať potrebám používateľa. 


Dvojica displejov vytvára kontinuálnu širokouhlú prístrojovú dosku

Širokouhlá grafická prístrojová doska disponuje dotykovým ovládaním a dokáže zobraziť situáciu z navigácie doplnenú o prvky rozšírenej reality. Je to veľmi užitočná funkcia, ak sa napríklad blížite do cieľa cesty, mapa sa prepne do obrazu, kde sa dopĺňajú napríklad zvýraznené názvy ulíc či čísla jednotlivých domov, ktoré bežne nemusí byť vidno alebo vyžadujú od šoféra, aby po stranách vyzeral, kde je tá správna adresa.


Displej za volantom umožňuje nielen meniť vzhľad jednotlivých „budikov“ a priestoru medzi nimi, ale aj obsah, ktorý sa v jednotlivých častiach zobrazuje

K dispozícii je aj systém LINGUATRONIC zabezpečujúci ovládanie hlasom so schopnosťou rozpoznávania prirodzeného jazyka, ktoré sa aktivuje heslom „Hey, Mercedes“. Systém funguje vo 19-tich svetových jazykoch, medzi ktorými je nám najbližšia čestina.

 Výhodné je to, že sa nemusíte vopred naučiť konkrétne príkazy, nevýhodné zasa to, že miera rozpoznania hovorených výrazov nie je úplne stopercentná, ale vzhľadom na predpokladaný ďalší vývoj je to výborný krok vpred. Systém dokáže prečítať SMS, ale umožňuje aj nadiktovať novú správu SMS a odoslať ju. Dokáže za vás zistiť predpoveď počasia, prepnúť rozhlasovú stanicu alebo zadať cieľ cesty do navigácie.


Prehrávanie hudby je možné cez bluetoth, USB, z karty SD či cez internet

Spolu s novou generáciou infotainmentu MBUX prichádzajú aj zlepšené služby Mercedes me connect, ku ktorým patria aj funkcie navigácie založené na komunikácii Car-to-X (informácie od vozidla pre iné vozidlo o udalostiach zaznamenaných prostredníctvom snímačov, napríklad o núdzovom brzdení, zásahu ESP, alebo prostredníctvom systémových hlásení zadaných manuálne vodičom, napr. informácie o nehode), lokalizácia vozidla, ktorá uľahčuje vyhľadávanie zaparkovaného vozidla, ako aj správa o náraze do zaparkovaného vozidla alebo o jeho odtiahnutí.


Výhodná je možnosť nastavovať aj parametre jednotlivých asistenčných systémov

Súbor aplikácií Mercedes me možno jednoducho umiestniť na obrazovke ako ikony a podobne ako všetky ostatné hlavné aplikácie sa dajú ľubovoľne usporiadať na domovskej obrazovke. V rozhraní MBUX sa zobrazujú aj položky založené na údajoch z internetu, na­príklad aktuálne ceny paliva na čerpacích staniciach alebo dostupnosť parkovacích miest v parkovacích domoch. 

Nové áčko podporuje bezdrôtové nabíjanie telefónu s podporou štandardu Qi. Vďaka podpore NFC sa telefón ihneď spojí s autom bez potreby neustáleho zadávania kódu. Tlačidlá dotykového ovládania na volante vám následne umožnia obsluhu takmer všetkých funkcií a niektorých aplikácií na displeji multimediálneho systému.


Súčasťou infotainmentu je aj balík užitočných aplikácií, medzi ktorými je aj InCarOffice, z ktorého by sa pri plnohodnotnom prepojení s hlasovou asistentkou mohol stať naozaj užitočný pomocník na vybavovanie e-mailov či dohodnutie stretnutí

Nová Trieda A má k dispozícii najnovšie asistenčné jazdné systémy s podporou vodiča z Triedy S, vďaka ktorým dokáže auto v určitých situáciách prvýkrát jazdiť čiastočne autonómne. Vďaka zlepšeným kamerovým a radarovým systémom vidí až do vzdialenosti 500 m. Okrem toho pre funkcie asistenčných systémov využíva kartografické a navigačné dáta. Aktívny asistent udržiavania odstupu DISTRONIC, ako súčasť balíka asistenčných jazdných systémov, dokáže na základe trasy podporiť vodiča v mnohých situáciách a predvídavo prispôsobiť rýchlosť jazdy napr. pred zákrutami, križovatkami alebo kruhovými objazdmi. K tomu sa pridávajú okrem iného aktívny asistent núdzového zastavenia a intuitívne zrozumiteľnejší aktívny asistent zmeny jazdného pruhu.

Sériovo je na palube nového modelu Triedy A aj rozšírený aktívny asistent brzdenia. Dokáže účinne pomôcť, v závislosti od situácie zmierniť závažnosť nehôd alebo dokonca úplne zabrániť kolíziám s pomalšie idúcimi vozidlami vpredu, s brzdiacimi alebo stojacimi vozidlami, ako aj s križujúcimi chodcami a cyklistami.

Asistent PRE-SAFE PLUS dokáže rozpoznať nebezpečenstvo nárazu zozadu. V prípade pretrvávajúceho nebezpečenstva kolízie systém dokáže stojace vozidlo pred nárazom zozadu zabrzdiť a minimalizovať tým nebezpečenstvo zranenia zmiernením trhnutia telom cestujúcich smerom vpred, podmieneného nárazom.


Na displeji možno prehrávať aj filmy či videá z rovnakých zdrojov ako hudbu

Ďalší príklad prenosu technológie z triedy luxusných modelov do triedy kompaktných vozidiel sú svetlomety MULTIBEAM LED, dostupné na želanie. Umožňujú presné prispôsobenie elektronicky ovládaného osvetlenia vozidla aktuálnej dopravnej situácii. V každom svetlomete nového áčka sa nachádza 18 samostatne ovládaných svetelných diód. 

V tejto triede výnimočný je komfort sedenia. Zahŕňa nastavovanie výšky sedadla, ako aj sklonu a hĺbky sedadla vodiča aj spolujazdca. V rámci klimatizácie sedadiel sa v sedáku a operadle nachádza radiálny ventilátor. Vzduch, ktorý sa nasáva cez perforovaný poťah, prúdi cez konštrukciu sedadla a odvádza sa smerom nadol a dozadu. V prípade balíka viackrivkových sedadiel možno pomocou elektricky poháňaného pneumatického čerpadla individuálne nastaviť bočné vankúše a bedrové opierky. O masážny účinok v oblasti bedier sa postarajú vzduchové komory, ktoré sa na tomto mieste nachádzajú.


Ambientné osvetlenie interiéru možnO nastaviť naozaj komplexne a detailne vratane farby, intenzity, miesta či animácie

Parametre:

• Zdvihový objem (cm3): 1461; menovitý výkon (kW [k] pri 1/min): 85 [116]/4000; zrýchlenie z 0 na 100 km/h (s): 10,5; maximálna rýchlosť (km/h): 202; spotreba paliva (l/100 km); v meste: 5,2 - 4,5; mimo mesta: 4,0 - 3,9; kombinovaná: 4,5 - 4,1; emisie CO2 kombinované (g/km): 118 - 108, emisná trieda: Euro 6d-TEMP

• Cena za model A 180d:                  27 138 EUR s DPH
ENTRY model A 160:                       22 500 EUR s DPH

PLUSY, MÍNUSY:

+ Technologická výbava, inovácie, pomer cena/úžitková hodnota
- Česká verzia hlasovej asistentky

Zobrazit Galériu

Martin Drobný

Všetky autorove články
Mercedes Benz

Pridať komentár

Mohlo by vás zaujímať

Mohlo by vás zaujímať