Menší (počítač) neznamená slabší

0

Lacné skrinky bývajú sprevádzané rôznymi nedostatkami a ich konštrukcie sú plné kompromisov.  Vyčarovať z minima maximum je vždy umenie a aj v tomto prípade to ide každému výrobcovi inak.  Niektorí však využívajú obmedzené zdroje veľmi efektívne a i v low-ende ponúkajú slušné skrinky.

Z racionálneho hľadiska by tak mali byť najviac rozšírené menšie formáty skriniek i dosiek. Na výkon ani chladenie pri dobre zvládnutej realizácii takéto komponenty nemajú negatívny vplyv.

Antec P6

Zato sú praktickejšie (skladnejšie), výrobne lacnejšie, ale pri súčasnom nevýraznom dopyte je ich výber malý.  To najväčšie, čo táto skrinka podporuje, sú dosky microATX. Tento formát je oproti ATX minimálne o 6 cm kratší a na to primerane reaguje i Antec výškou P6 stanovenou iba na 405 mm. To znamená, že i napriek stropným montážnym pozíciám 3× 120 mm (alebo 2× 140 mm) je hore priestor iba na systémové ventilátory, radiátor s ventilátormi je už prihrubý a koliduje tu so základnou doskou. Jeden 240-milimetrový (s konečnou hrúbkou do 55 mm) však môžete pohodlne nainštalovať za čelný panel. A pritom táto konštrukcia stále nekladie žiadne obmedzenia na dĺžku grafickej karty. Skrinka je nižšia, užšia, ale nadštandardne hlboká. Do kolízie sa dostávajú iba vežovité chladiče presahujúce 159 mm. Existuje však kopa efektívnych, ktoré sa do tejto výšky zmestia.

Ventilátory sú dva 120 mm, jeden predinštalovaný na vstupe, druhý na výstupe. Vyznačujú sa prekvapivo tichým chodom – motorček i ložiská sú nepočuteľné a súčasne umožňujú chod na veľmi nízkych otáčkach, keď aerodynamický hluk splýva s nočným bezhlučným prostredím.

Plechy majú 0,6 mm, sú teda tenšie, ale aj vďaka spodnému tunelu je kostra pevná a ne­krúti sa. Svoj tvar si drží i bočnica s 0,8 mm, tá je už silnejšia. Ak je niečo naozaj hrubé, je to sito prachového filtra. Zrno toho pod zdrojom má 1,6 mm a predného až 1,8 mm. To sú už proporcie, pri ktorých takmer nič nezachytí. Lacným spôsobom je vyhotovené aj upchatie stropnej pozície flexibilným magnetickým filtrom. Ale na rozdiel od niektorých iných skriniek je aspoň vnorený do žliabku, takže pri prenášaní počítača sa neskĺzava. Za malý nedostatok ­považujem i stiesnený priestor na organizáciu kabeláže za základnou doskou. Je na to sotva 17 mm a s hrubšími zväzkami je to už vcelku boj.

Silná stránka skrinky je atraktívny vzhľad. Správny šmrnc jej dodáva jednak podarená maska, jednak tmavšie temperované sklo, s ktorým sa dodáva. Vzhľadom na absenciu nadštandardných prvkov, ako bývajú rôzne rozbočovače, pásy LED, štedrá konektivita či odhlučnenie, však visí otáznik nad pomerne vysokou cenou. Osemdesiat eur je viac, než by bolo primerané.

Parametre:

• Rozmery: 405 × 200 × 470 mm, hmotnosť: 5873 g, použité materiály: oceľ, plast a temperované sklo, podporované dosky: microATX, Mini-ITX, počet diskových pozícií: 6 (6× 2,5" alebo 4× 2,5" + 2× 3,5"), konektory: 2× USB 3.1 gen. 1, 2× 3,5 mm jack
• Cena: 82 EUR

PLUSY, MÍNUSY:

+ O 20 % menšia než bežné midi-towery, podpora ľubovoľne dlhej grafickej karty, tichučké ventilátory, podarený vzhľad
- Neefektívne prachové filtre, vyššia cena

HODNOTENIE:

Návrh interiéru:  80 %
Spracovanie: 90 %
Chladenie:  90 %
Konektivita: 80
Celkovo: 85 %

 

Riotoro CR280

Objem tohto zázraku je v porovnaní s modelom Antec P6 takmer polovičný (21,4 litra). Zo štyroch na dve sa zúžil i repertoár pozícií na rozširujúce karty. Podporovaným doskám Mini-ITX (s osamoteným slotom PCIe ×16) však ani viac netreba. Vpredu je takisto podpora 240 mm „vodníka“, ale ten sa už bije s dlhšími grafickými kartami. No ak použijete tenký radiátor s ventilátormi s úzkym profilom a celková hrúbka nepresiahne 35 mm, na chlp sa zmestíte i s GeForce  RTX 2080. Alebo k nej napasujete vysoký a účinný tradičný vzdušný chladič. Takéto široké možnosti, podporu troch diskov, pohodlnú montáž a súčasne efektívne chladenie neponúka žiadna skrinka podobných rozmerov. Rovnako veľkú grafiku a vežovitý chladič dostanete i do Raijintek Metis, menšej o tretinu, tá má však citeľne horšie odvetrávanie a i práca s komponentmi je v nej pre už naozaj stiesnený interiér zložitejšia. A oproti CR280 nepoberie ani 3,5" disk.

Na správu kabeláže za základnou doskou má Riotoro napočudovanie veľmi štedrých 32 mm. Trochu nedomyslený však zostal výrez v plechu za päticou, ktorý zvyčajne slúži hlavne na montáž chladiča bez potreby demontáže základnej dosky. To však v tomto prípade neplatí, backplate zostáva čiastočne zahalený a na väčšine dosiek so slotom M.2 na zadnej strane PCB je zakrytý i prístup k SSD.

Komplikovanejšia je aj cesta k prachovému filtru. Pred jeho vybratím je nevyhnutné odstrániť masku. Toho, kto by ju čakal zacvaknutú na push-pinoch, prekvapí upevnenie cez akési ohýbacie, vykývavajúce sa pliešky. Navnivoč nevychádzajú ani prachové filtre, štruktúra ich sita je už poriadku. No osadené ventilátory budú náročnejší používatelia vymieňať, pretože sa ich chod vyznačuje rapkaním.

Pevnosť konštrukcie je priemerná. Plechy majú síce 0,75 mm, čo sa môže na takúto malú skrinku zdať dostatočne hrubé, chýbajú tu však spevňujúce prvky a i maska je z tenkého ­materiálu. Za pochvalu však stoja antivibračné podložky na 2,5" pozíciách. Obyčajne sa totiž počíta iba s montážou nemechanických SSD, toto je však pekná výnimka, dobre pripravená i na inštaláciu HDD/SSHD.

Parametre:

• Rozmery: 330 × 203 × 320 mm, hmotnosť: 3258 g, použité materiály: oceľ, plast a akrylové sklo, podporované dosky: Mini-ITX, počet diskových pozícií: 3 (2× 2,5" + 1× 3,5"), konektory: 2× USB 3.1 gen. 1, 2× 3,5 mm jack
• Cena: 48 EUR

PLUSY, MÍNUSY:

+ Minimalistický dizajn, napriek tomu efektívne chladenie, ­pohodlná inštalácia komponentov, podpora grafík do 30 cm
- Rapkajúce ventilátory, nepraktické formátovanie výrezu za základnou ­doskou

HODNOTENIE:

Návrh interiéru: 90 %
Spracovanie: 90 %
Chladenie:  80 %
Konektivita: 90 %
Celkovo: 85 %

Zobrazit Galériu

Ľubomír Samák

Všetky autorove články
Antec Riotoro

Pridať komentár