Image
5.2.2019 1 Comments

Máte nadbytok vyrobenej elektriny? Môžete si ju uskladniť už aj vo virtuálnej batérii

Zákazníci, ktorí využívajú fotovoltické riešenia, používajú na uskladnenie vyrobenej elektrickej energie fyzické batérie. Teraz však ZSE prichádza s inováciou v podobe virtuálnych batérií na uloženie vyrobenej elektriny bez vstupnej investície do batérie. Zákazníkovi sa tak výrazne zvyšuje možnosť využívania vyrobenej elektriny z jeho vlastného riešenia.

K dispozícii sú dva produkty – fyzická alebo virtuálna batéria, pričom virtuálna batéria je na slovenskom trhu úplnou novinkou. Vo virtuálnej batérii, ktorú prevádzkuje ZSE, si zákazník virtuálne uloží prebytočnú vyrobenú elektrinu, ktorú v danom čase (počas slnečného dňa) už nedokáže využiť pre svoje vlastné potreby. ZSE mu túto vyrobenú elektrinu vráti v čase, keď ju bude potrebovať (napr. podvečer či večer). Akonáhle je zákazníkova spotreba väčšia, než jeho aktuálna výroba, využije najprv energiu z virtuálnej batérie a až potom z distribučnej sústavy.

Pri dodávke elektriny z virtuálnej batérie platí zákazník len náklady prevádzkovateľa distribučnej sústavy za distribúciu elektrickej energie z batérie do domácnosti. Ušetrí tak náklady za dodávku elektriny. Službu Virtuálna batéria bude spoločnosť svojim zákazníkom poskytovať za 2 € mesačne.

Pri kúpe fyzickej batérie sú počiatočné náklady vyššie, zákazník však získava väčšiu energetickú nezávislosť a sebestačnosť. Energiu uskladňuje vo vlastnej batérii, pričom nemusí platiť poplatky ani za využívanie distribučnej sústavy. Spoločnosť využíva najmodernejšie Li-ion batérie s dlhou životnosťou a využiteľnou kapacitou až 90%.

Obe batérie sú určené pre zákazníkov, ktorí využívajú fotovoltické riešenia od ZSE. Spoločnosť ponúka predaj a montáž takýchto riešení od roku 2015, kedy spustila národný projekt Zelená domácnostiam, realizovaný Slovenskou inovačnou a energetickou agentúrou. V rámci neho mohli slovenské domácnosti získať finančné príspevky z európskych fondov na využívanie obnoviteľných zdrojov energie. ZSE vtedy pripravila kompletné riešenia, ktoré zákazníkom eliminovali administratívu pri vybavovaní finančného príspevku, čo výrazne znížilo vstupné investície na strane domácností. Doteraz ZSE nainštalovala viac ako 200 fotovoltických riešení a takmer 500 riešení so solárnymi kolektormi pre ohrev vody, čo zo ZSE robí jedného z lídrov v dodávke týchto produktov na celom Slovensku. Vďaka fotovoltickým riešeniam môže zákazník pri správne dimenzovanom riešení v závislosti od svojej ročnej spotreby ušetriť 30 – 60% nákladov na elektrinu, pri solárnych kolektoroch je ročná úspora na ohreve vody až do 70%.

Vzhľadom na to, že záujem zo strany zákazníkov je veľký, bude ZSE pokračovať aj v tomto roku súčasne s národným projektom Zelená domácnostiam II, ktorého spustenie sa očakáva v prvom štvrťroku 2019.


Nechajte si posielať prehľad najdôležitejších správ emailom

Mohlo by Vás zaujímať

Technológie

Startup chce ukladať energiu stláčaním vzduchu v zinkovej bani

22.02.2019 00:30

Začínajúca firma Hydrostor prišla s nápadom skladovať energiu v podobe stlačeného vzduchu v podzemných priestoroch bývalej zinkovej bane. Projekt s názvom Advanced Compressed Air Energy Storage (A-CAE ...

Technológie 1

Nové solárne panely spoločnosti Insolight dosahujú rekordnú účinnosť až 29 %

22.02.2019 00:35

Solárne panely vyvinuté startupom Insolight sa môžu pochváliť pôsobivou účinnosťou až 29 %, čo je rekord na maloobchodnom trhu. Tieto systémy, ktoré sa teraz štandardizujú na hromadnú výrobu, obsahujú ...

Technológie

Nanoprepínače zhotovené z grafénu môžu urobiť našu elektroniku ešte menšou

20.02.2019 00:05

Akcelerometre v smartfónoch, mikrofóny v laptopoch či mikrozrkadlá v digitálnych projektoroch majú niekedy rozmery len niekoľko mikrometrov, ale vedci a inžinieri by ich potrebovali dokonca ešte menši ...

q

1 Comments

  1. Máte nadbytok vyrobenej elektriny? Môžete si ju uskladniť už aj vo virtuálnej batérii reakcia na: Máte nadbytok vyrobenej elektriny? Môžete si ju uskladniť už aj vo virtuálnej batérii
    6.2.2019 10:02
    Slovensko je úžasná krajina - plná paradoxov. V ZSE je umožnené dodávať el. energiu z FVZ naspäť do siete (virtuálnej batérie). V SSE je to však zakázané. Ako je možné, že v jednom štáte sú uplatnené voči odberateľom el. energie a majiteľom FVZ takéto diametrálne odlišné prístupy. Prečo SSE diskriminuje svojich odberateľov? Je to v súlade s právom?
    Ing. Daniel Tupý
    Reagovať

Vyhľadávanie

Apsara Yogaton

Najnovšie videáPC forum button