Samsung_01A2021 Samsung_01A2021 Samsung_01A2021 Advertisement

Máte aktivovanú štátnu e-schránku? Tu je návod, ako na e-komunikáciu s ÚPVS

1

Poslednú vlnu moderných občianskych preukazov (ďalej iba OP) s elektronickým čipom netreba nijako zvlášť predstavovať, mnohí z nás ich majú v peňaženkách. Na komunikáciu s úradmi z pohodlia domova ich však používa stále veľmi málo občanov. V článku nebudeme riešiť dilemu, prečo je to tak, ani to, že je aj na súčasnom systéme stále čo zlepšovať, ale ľudskou rečou vysvetlíme základné veci. A možno i na základe nich dáte tejto službe šancu. Jej zmyslom je uľahčiť komunikáciu napríklad s daňovým úradom, ohlasovňou pobytu, katastrom či živnostenským registrom a množstvom ďalších úradov. Okrem ušetreného času je veľa služieb pri tomto spôsobe komunikácie oslobodených od administratívnych poplatkov (napríklad pri rozšírení živnosti o ďalšiu voľnú činnosť neplatíte štandardný 5-eurový kolok). Použitie elektronickej identifikácie azda časom pomôže aj projektom ako je eHealth a môže sprístupniť množstvo služieb vyžadujúcich identifikáciu. Globálne používanie bude inšpiráciou aj pre organizácie z podnikateľského prostredia, aby tento model využili aj na komerčné služby (napríklad poisťovní, supermarketov, čerpacích staníc, bánk a podobne) a ponúkli prístup „all-in-one“, čím by mohla vzniknúť jedna karta na všetko. V každom prípade je tu vidina ušetriť čas i peniaze, ktoré sa dajú využiť zmysluplnejšie než chodením po kamenných pobočkách.

Čo potrebujete
Základom je kompatibilný OP. Nestačí, aby bol vo formáte kreditnej karty (85 × 54 mm), na zadnej strane musí mať aj elektronický čip (eID) podobne ako vaša bankomatová karta. Ak ste si OP z rôznych dôvodov vybavovali v priebehu posledných troch rokov, určite taký máme. Čo však nemáte, pokiaľ ste o to nepožiadali, je aktivovaný BOK (bezpečnostný osobný kód). Na jeho aktiváciu musíte zájsť na pracovisko vydávania dokladov (typicky na mestský úrad), kde vám BOK bezplatne a okamžite aktivujú. Ak máte starší OP, ktorý čip eID nemá, musíte požiadať o nový. Ak je platnosť starého kratšia ako 180 dní, neplatíte nič. V opačnom prípade je poplatok za vyhotovenie nového OP 4,50 eura.

Šesťmiestny číselný BOK si zadávate podľa vlastného uváženia tak, aby sa vám dobre pamätal. Samozrejme, neodporúčame používať žiadne ľahko uhádnuteľné kombinácie s ciframi opakujúcimi sa po sebe či také, ktoré sa dajú odvodiť od dátumu narodenia a podobne. Ak chcete používať elektronickú autentifikáciu aj v takých prípadoch, kde nestačí preukázať svoju totožnosť (na to stačí mať BOK) a vyžaduje sa aj podpis, ktorý má platnosť podpisu písaného rukou, zároveň treba požiadať a opäť podľa nejakých svojich pravidiel zadať ZEP PIN (a ZEP PUK). Spolu s týmito platnými údajmi máte nárok aj na bezplatnú elektronickú čítačku OP. To však iba na jeden kus, pokiaľ chce firma poskytnúť právomoci ďalším zamestnancom a treba viac čítačiek, musí si ich už dokúpiť. V ich výrobe sa angažujú rôzni výrobcovia. Ja som mal možnosť všetko si vyskúšať cez čítačku Akasa AK-CR-03, pri ktorej môžem konštatovať bezchybný chod. Plusom je nízka cena pod desať eur.

Prihlásenie na portál
Vo chvíli, keď už máte vyriešené všetky súvisiace náležitosti, môžete pristúpiť na internetovú stránku slovensko.sk. Po prejdení na prihlásenie budete vyzvaní na stiahnutie a následnú inštaláciu klienta eID na disk počítača. Táto aplikácia beží na pozadí operačného systému a umožňuje nadviazať komunikáciu medzi OP a hardvérovou čítačkou. Po tomto je všetko pripravené na to, aby ste pripojili čítačku do portu USB, na čo vás vyzve aj interaktívny sprievodca verifikáciou totožnosti. Ak všetko správne funguje, objaví sa okno na zadanie BOK. Po potvrdení kódu prejdete z klienta eID už na stránky slovensko.sk, kde si vyberáte, pod akým právnym subjektom chcete vystupovať: ako fyzická osoba, živnostník alebo právnická osoba, následne môžete pristúpiť k službe, o ktorú sa zaujímate. Tieto stránky, respektíve ÚPVS funguje ako pavúk, ktorého úlohou je cez internú navigáciu vás odkázať na príslušný orgán, s ktorými chcete komunikovať. V rámci tohto portálu máte k dispozícii aj vlastnú e-mailovú schránku. V prípade, že si s niečím nebudete vedieť dať rady alebo vás zaujímajú nejaké konkrétne situácie, napíšte nám na adresu redakcie (redakcia@pcrevue.sk), a pokiaľ to bude v našich silách, radi pomôžeme J.

 

Zobrazit Galériu

Ľubomír Samák

Všetky autorove články
e-schranka e-komunikacia

1 komentár

Akasa AK-CR-03BKV2 reakcia na: Máte aktivovanú štátnu e-schránku? Tu je návod ako na e-komunikáciu s UPVS

8.7.2017 22:07
Čítačka je spoľahlivá a cenovo dostupná.
Návod na použitie s OP je tu:
https://docs.google.com/presentation/d/e/2PACX-1vSfMzzVwPTotVCBl8qPvO-2Uq4IlOdmOLzkofjQ6Wiu3PXQ3aJn_UB8KIdkInTg2MyyhzxAOLAnnRKY/pub?start=true&loop=true&delayms=3000&slide=id.g19d5953155_0_282
Reagovať

Pridať komentár

Mohlo by vás zaujímať

Mohlo by vás zaujímať