Maserati Levante. Sila prírody

0

Vietor, ktorý nesie tento názov, veje v Stredomorí a dokáže sa za okamih zmeniť z mierneho vánku na ohromujúci živel. SUV od Maserati má podobnú náturu, jeho sila však zostáva stále plne pod kontrolou.

SUV Levante stelesňuje tradíciu, odvahu a nekonečnú túžbu po dokonalosti, ktorá sprevádza značku Maserati od jej založenia pred viac ako 100 rokmi. Maserati sa zároveň už viac ako pol storočia inšpiruje vetrom v pomenovaní nových modelov. V prípade modelu GranLusso sa dizajn a výbava zameriavajú v prvom rade na komfort. Naopak, Gransport si zakladá na zdôraznení svojho dynamického charakteru. Obe verzie však ponúkajú najnovšie asistenčné systémy, mimoriadne výkonné benzínové motory Ferrari V6 a úplne novo navrhnuté riadenie.

GranLusso: Najobľúbenejšia disciplína je elegancia
Nápadný ochranný kryt pod predným nárazníkom jasne ukazuje potenciál tohto vozidla s pohonom všetkých štyroch kolies. Diskrétny nápis GranLusso na predných blatníkoch dokresľuje výnimočný charakter tohto modelu.

Predné sedadlá verzie GranLusso vo vyhotovení Comfort ponúkajú elektrické nastavovanie v 12 smeroch a pamäť na okamžité nastavenie uložených polôh. Na výber sú dve čalúnenia interiéru: kompletné kožené z najjemnejšej talianskej kože alebo z hodvábu Zegna, v oboch prípadoch doplnené o úžasné drevené obloženie Radica s otvorenými pórmi. Aj elektricky nastaviteľný volant je doplnený drevenou dyhou najvyššej kvality.

Gransport: Vrchol dynamickej elegancie
Spredu sa rozmerný a dravý predok verzie Gransport pozná podľa doplnkov v lesklej čiernej farbe Piano Black, na želanie však môžu byť aj chrómované. V rovnakom motíve sa vynímajú aj strešné lyžiny a ochranné lišty pod predným nárazníkom. Na oboch predných blatníkoch sa nachádza logo Gransport. K výbave patrí komfortné automatické dovieranie dverí Soft Close.

Cestujúcich vpredu objímu veľkolepé sedadlá v športovom spracovaní s vynikajúcou podporou v zákrutách, elektrickým nastavovaním v 12 smeroch a pamäťou. Takisto športovo riešený volant umožňujúci pevný úchop dokladá športové ambície tejto verzie. Páky radenia pod volantom majú matné kovové vyhotovenie, zatiaľ čo elektricky nastaviteľné puristické pedále majú blýskavý hliníkový povrch.

Predok vozidla s dominantnou maskou chladiča a chrómovanými prvkami nebol na žiadnom Maserati taký impozantný, ale úplne korešponduje s proporciami neprehliadnuteľného SUV. Pritom si zachováva noblesu a výnimočnosť Maserati, čo ešte zdôrazňuje efektný emblém trojzubca, ktorý akoby ukazoval cestu vpred. Ďalší nápadný prvok sú zdvojené svetlomety. Logo Saetti na strešnom stĺpiku C priťahuje pozornosť k tejto časti vozidla, ktorá pripomína viac kupé než SUV. Tak vyzerá SUV s nezameniteľným rukopisom Maserati.

Remeselné spracovanie
Elegantný taliansky štýl, detaily zhotovené s veľkým dôrazom na remeselné spracovanie a unikátna energia pôvodom z pretekárskych okruhov: to je dokonalá harmónia interiéru, ktorý doslova láka na usadnutie a prekonávanie horizontov v absolútnom luxuse. Aj keď zvonku vyzerá SUV od Maserati ako kupé, vnútri prekvapí voľným priestorom pre každého cestujúceho a nečakane vysokou dávkou pohodlia. Predné aj zadné sedadlá sú ručne obšité a čalúnené najjemnejšou kožou.

Všetky ovládacie prvky sú intuitívne rozmiestnené a sú vďaka tomu v pohodlnom dosahu vodiča. Tachometer a otáčkomer sú dobre viditeľné v prístrojovom štíte s koženým čalúnením. Na čo najlepšiu čitateľnosť za rôznych svetelných podmienok sú číselníky bielo podsvietené. Najdôležitejšie prevádzkové dáta zobrazuje 7" displej TFT, umiestnený medzi oboma kruhovými prístrojmi.

Výbava a technológie
Aby mohlo Maserati Levante dokázať svoj všestranný charakter luxusného vozidla a SUV schopného všetkého, je vybavené špičkovým podvozkom so vzduchovým pružením, ktoré patrí medzi najpokrokovejšie systémy súčasnej produkcie. Popri prepracovanom systéme pohonu všetkých kolies je vodičovi k dispozícii aj aktívne vzduchové pruženie, ktoré umožňuje meniť výšku podľa typu povrchu alebo želania vodiča. Dovedna šesť úrovní vrátane parkovacej umožňuje zvoliť najvhodnejšiu výšku podvozka – od vysokej svetlosti, vhodnej do najťažších terénnych pasáží, až po najnižšiu na čo najúspornejšiu a pohodlnú jazdu po diaľnici.

Intuitívne ovládanie a zábava pre všetkých
Palubný systém MTC+ s rozmerným dotykovým displejom s uhlopriečkou 8,4" tvorí hlavnú súčasť stredovej konzoly. Je navrhnutý tak, aby umožnil vodičovi plne sa koncentrovať na dianie pred vozidlom. Jednotlivé funkcie možno ovládať tromi spôsobmi: dotykom na obrazovke, otočným ovládačom na stredovom tuneli medzi sedadlami alebo hlasovým ovládaním. Špičkový systém možno prepojiť so smartfónom prostredníctvom funkcií Apple CarPlay alebo Android Auto. Používatelia iPhonov navyše môžu využiť možnosť osobnej asistentky Siri, ktorá je dostupná v mnohých svetových jazykoch.

Istota bez kompromisov
Stabilizačný systém Maserati (MSP) neustále sleduje správanie vozidla za pomoci množstva senzorov. V zálohe má pripravených veľa systémov, ktoré v prípade potreby zasiahnu a zaistia stabilitu alebo trakciu. Ak sa napríklad zistí náznak šmyku, MSP v nevyhnutnej miere obmedzí krútiaci moment motora a prípadne zasiahne aj brzdovým systémom, aby sa obnovila optimálna stabilita počas niekoľkých milisekúnd.

Systém MSP spolupracuje aj s protipreklzovým systémom (ASR), ktorý obmedzuje pretočenie kolies a zlepšuje trakciu, a systémom MSR, ktorého úlohou je, naopak, zabrániť zablokovaniu kolies pri necitlivom podradení. Navyše protiblokovací systém (ABS) a elektronické rozdelenie brzdnej sily (EBD) prispievajú k tomu, aby sa kolesá nezablokovali pri intenzívnom brzdení, napríklad aj vhodným rozdelením brzdného účinku medzi kolesá prednej a zadnej nápravy. Ďalšie dôležité zariadenie je brzdový asistent (BAS).

Motor: Legendárna sila, špičkové zladenie
Motory pre modelový rad Levante ponúkajú všetko, čo od Maserati očakávate: od okamžitej reakcie pri predbiehaní až po príjemné zdolávanie dlhých vzdialeností. Moderné jednotky sú však aj neuveriteľne efektívne. Obzvlášť preplňovaný šesťvalec v Maserati Levante Diesel predvádza úchvatné spojenie masívnej sily s pokojným chodom a mimoriadnou úspornosťou.

Zobrazit Galériu
Maserati Levante

Pridať komentár

Mohlo by vás zaujímať

Mohlo by vás zaujímať