Videorecenzia: malé stolné HiFi reproduktory Creative T100 s prekvapivo dobrými basmi

0

Prívlastok HiFi a údaj o výkone 80 W v špičkách, to je pre recenzenta výzva, aby overil, či tieto údaje zodpovedajú skutočnosti. Ako to dopadlo? 

Vo videu je ukázaná aj vnútorná konštrukcia a test frekvenčného rozsahuReproduktory s elegantným minimalistickým dizajnom sú primárne určené k počítaču, prípadne k monitoru, ku ktorému pripájate doma notebook. Optický vstup pre digitálny zvuk naznačuje, že výborne poslúžia aj ako reproduktory ku televízoru, či hernej konzole.

Ľavý reproduktor je pasívny, elektronika aj vstupy sú v pravom reproduktore. Reproduktory sú navzájom prepojené dvojžilovým káblom. Okrem analógového metalického a digitálneho optického vstupu je na pravom reproduktore aj konektor na pripojenie USB kľúča so zvukovým záznamom. Maximálna podporovaná kapacita je 32 GB a súborový systém musí byť FAT32. Súčasťou balenia je aj diaľkové ovládanie. Reproduktory sú napájané z externého zdroja  schopného dodať prúd 2 A pri 18 V.

Diaľkové ovládanie (vľavo), technické údaje zdroja (vpravo)

Ak odmyslíme straty, ktoré sú v zosilňovači triedy D veľmi malé, tak maximálny trvalý výkon je 2 x 15 W.  Technickou špecifikáciou pre označenie HiFI (High Fidelity) je norma DIN 45 500 z roku 1973, ktorá definovala pre všetky typy audio zariadení frekvenčný rozsah 40Hz - 12,5kHz. Samozrejme údaj o frekvenčnom rozsahu je prakticky bezcenný, ak nie je definovaná tolerancia. Norma preto definovala vo frekvenčnom rozsahu 63,5Hz až 8kHz maximálnu odchýlku ±2dB a pod a nad týmto intervalom odchýlku ±5dB. Norma určuje aj odstup signálu od šumu a hluku. S týmto parametrom moderné reproduktory problém mať nebudú, výrobca u týchto reproduktorov deklaruje 72 dB, avšak dosiahnuť basy s frekvenciou 40 Hz s odchýlkou ±5dB je pre reproduktory s malým objemom ozvučnice veľký problém. Kvalita DA prevodníka zodpovedá účelu, rreproduktory využívajú možnosti prenosu cez Bluetooth 5.0 a dokážu kvalitne prehrávať aj súbory vo formáte FLAC z USB kľúča. Pri analógovom vstupe cez 3.5 palcový Jack konektor sa samozrejme vstavaný prevodník neuplatní.

Subjektívne reproduktory hrajú veľmi dobre a vzhľadom k rozmerom prekvapivo dobre hrajú basy. Aj test frekvenčného rozsahu pomocou meracieho mikrofónu s lineárnou frekvenčnou charakteristikou ukázal, že údaj 50 Hz ako dolná hranica frekvenčného rozsahu je reálny s toleranciou ±5dB. Táto tolerancia je dodržaná v celom deklarovanom frekvenčnom rozsahu, takže môžem konštatovať, že reproduktory Creative T100 majú prívlastok HiFi oprávnene. Druhá vec je údaj o 80 W špičkového výkonu. Takzvaný krátkodobý, alebo hudobný výkon v praxi znamená, že energia z kondenzátorov dokáže  pokryť výkonové špičky. Na doske plošných spojov sú dva kondenzátory s kapacitou 22 mikrofaradov, ktoré toho veľa nepokryjú, možno nejaké mikrosekundy a v malom zdroji tiež nie je miesto na kondenzátory s veľkou kapacitou, takže údaj o špičkovom výkone je viac marketingový, než technicky podložený. To vôbec nevadí, trvalý výkon na ozvučenie bežnej miestnosti bohato stačí. 

Po odobratí predného panelu som zistil, že reproduktorové sústavy sú jednopásmové, čiže majú  len jeden širokopásmový reproduktor 2,75”. Ako sa podarilo pokryť celý počuteľný frekvenčný rozsah? Výšky nie sú až taký problém, dobré basy sú podľa údajov výrobcu dosiahnuté pomocou technológie BasXPort. Čo to v praxi znamená? Reproduktory sa ľahko rozoberajú, tak nebol problém nahliadnuť dovnútra. Na zadnej strane je oválny basreflexový otvor. Vo vnútri je k tomuto otvoru upevnená pomerne dlhá basreflexová trubica v tvare písmena S, ktorá má rovnaký oválny prierez ako otvor.

Druhý koniec trubice ústi nad mosadzným plechom upevnenom na plošnom spoji elektroniky, takže prúdenie vzduchu v trubici zároveň chladí elektroniku.  

Doska elektroniky s chladiacim plechom na plošnom spoji. Na doske nie sú veľké kondenzátory, ktoré by pokryli špičkový výkon

Hmotnosť každej skrinky 1 kg naznačuje, že jej telo je z hrubšieho a pevného plastu a aj káble vo vnútri sú v molitanových rúrkach, takže nevznikajú parazitné rezonancie.

Technické parametre: Frekvenčný rozsah 50 Hz – 20 kHz, Odstup signál/šum ≥ 72 dB, výkon  2 x 20W RMS, špičkový výkon 80W, Rozmery reproduktoru 216 x 90 x 123 mm, hmotnosť 1 kg.

Cena 99 eur

Zobrazit Galériu

Luboslav Lacko

Všetky autorove články
Creative T100 reproduktory HiFi

Pridať komentár

Mohlo by vás zaujímať

Mohlo by vás zaujímať