PC REVUE
Image
8.12.2017 0 Comments

Malária či vírus Zika spôsobujú stále sa opakujúce epidémie. Na boj s nimi poslúžia aj drony

Využívanie dronov v boji proti nebezpečnému kalamitnému hmyzu už nie je novinkou. Vo východoafrickom Zanzibare monitorujú malé, často skryté vodné plochy, kde žijú komáre. Takto odhalené plochy potom môžu postriekať skôr, než sa z lariev vyliahnu dospelé jedince.

Na univerzite Rutgers v New Jersey vyvíjajú technici malé drony, nazývané tiež „skeetcopters“,  odhaľujúce a mapujúce lokality zamorené komármi. Po odhalení ložísk ich potom môžu zneškodniť insekticídmi.

Technologická spoločnosť WeRobotics sa spojila s Laboratóriom kontroly hmyzu, patriacim pod Medzinárodnú agentúru pre atómovú energiu vo Viedni. Ich partnerstvo by malo priniesť autonómne drony, ktoré nad oblasťami, kde komáre prenášajú nákazlivé choroby, vypustia milióny sterilných komárích samčekov.

Párenie sa miestnych samičiek so sterilnými samčekmi bude mať za následok neoplodnenú znášku vajíčok, ktoré sa nikdy nevyliahnu. Táto metóda sa veľmi osvedčila aj v boji s iným škodlivým premnoženým hmyzom. Obyčajne sa samčeky vypúšťajú z batohov počas cielených pozemných výprav.

Sťažujú ich však zlé cesty, počasie alebo odľahlé oblasti, preto sa za týchto podmienok ukazuje ako výhodný vzdušný zásah pomocou dronov. Kombinácia oboch spôsobov distribúcie samčekov by mohla priniesť efektívnejšie výsledky.

Ak budú skúšky prototypu WeRobotics v budúcom roku dobre pokračovať, drony by mohli nasadiť do koordinovanej spolupráce s pozemnými tímami. Odštartovať by mali už na začiatku roka v Južnej a Strednej Amerike ohrozenej komármi – nosičmi vírusu Zika.

Dron je navrhnutý na distribúciu okolo 100 000 sterilných komárov na každý štvorcový kilometer terénu počas približne 25 minútového letu. Samčekov budú drony prevážať v chladiacich kontajneroch, aby boli v akomsi podchladenom spánku. Ak by sa totiž do malého priestoru komory umiestnilo sto tisíc aktívnych samčekov, pozabíjali by sa. Do prenosného kontajneru ich naloží otáčajúca sa plošinka pod chladiacim kontajnerom. Komáre sa prebudia ešte pred vyletením do voľnej prírody, kam ich bude systém postupne uvoľňovať.

Mechanizmus uvoľňovania komárov je navrhnutý tak, aby bol kompatibilný so všetkými druhmi dronov a pre všetky druhy komárov. 

Zobrazit Galériu
Autor: Redakcia

Nechajte si posielať prehľad najdôležitejších správ emailom

Mohlo by Vás zaujímať

Technológie

Praktické inteligentné oblečenie, ktoré sa dá prať, by už mohlo byť na dosah

15.11.2018 00:00

Myšlienka inteligentných odevov je síce pekná, ale väčšina ľudí nechce nosiť tričko na sledovanie zdravia, ktoré obsahuje ťažkú ​​batériu. Navyše ako sa dá takéto oblečenie čistiť? Našťastie vedci už ...

Technológie

Inteligentné kuchynské spotrebiče od Alzy

13.11.2018 15:00

lza predstavila slovenským novinárom vo svojom bratislavskom showroome svoj koncept Smart Kitchen, čiže kuchyňu budúcnosti s inteligentnými kuchynskými spotrebičmi. V expozícii sú vystavené inteligent ...

Technológie 1

AMD predstavilo 64-jadrový procesor Epyc Rome založený na 7 nm výrobnej technológii

14.11.2018 00:15

Intel nedávno ohlásil, že na budúci rok uvedie na trh 48-jadrový procesor. A teraz AMD reaguje predvedením funkčných vzoriek 64-jadrového procesora Epyc s kódovým označením Rome, založeného na archite ...

q

Žiadne komentáre

Vyhľadávanie

Daily Web 2018

Najnovšie videáPC forum button