Image
8.12.2017 0 Comments

Malária či vírus Zika spôsobujú stále sa opakujúce epidémie. Na boj s nimi poslúžia aj drony

Využívanie dronov v boji proti nebezpečnému kalamitnému hmyzu už nie je novinkou. Vo východoafrickom Zanzibare monitorujú malé, často skryté vodné plochy, kde žijú komáre. Takto odhalené plochy potom môžu postriekať skôr, než sa z lariev vyliahnu dospelé jedince.

Na univerzite Rutgers v New Jersey vyvíjajú technici malé drony, nazývané tiež „skeetcopters“,  odhaľujúce a mapujúce lokality zamorené komármi. Po odhalení ložísk ich potom môžu zneškodniť insekticídmi.

Technologická spoločnosť WeRobotics sa spojila s Laboratóriom kontroly hmyzu, patriacim pod Medzinárodnú agentúru pre atómovú energiu vo Viedni. Ich partnerstvo by malo priniesť autonómne drony, ktoré nad oblasťami, kde komáre prenášajú nákazlivé choroby, vypustia milióny sterilných komárích samčekov.

Párenie sa miestnych samičiek so sterilnými samčekmi bude mať za následok neoplodnenú znášku vajíčok, ktoré sa nikdy nevyliahnu. Táto metóda sa veľmi osvedčila aj v boji s iným škodlivým premnoženým hmyzom. Obyčajne sa samčeky vypúšťajú z batohov počas cielených pozemných výprav.

Sťažujú ich však zlé cesty, počasie alebo odľahlé oblasti, preto sa za týchto podmienok ukazuje ako výhodný vzdušný zásah pomocou dronov. Kombinácia oboch spôsobov distribúcie samčekov by mohla priniesť efektívnejšie výsledky.

Ak budú skúšky prototypu WeRobotics v budúcom roku dobre pokračovať, drony by mohli nasadiť do koordinovanej spolupráce s pozemnými tímami. Odštartovať by mali už na začiatku roka v Južnej a Strednej Amerike ohrozenej komármi – nosičmi vírusu Zika.

Dron je navrhnutý na distribúciu okolo 100 000 sterilných komárov na každý štvorcový kilometer terénu počas približne 25 minútového letu. Samčekov budú drony prevážať v chladiacich kontajneroch, aby boli v akomsi podchladenom spánku. Ak by sa totiž do malého priestoru komory umiestnilo sto tisíc aktívnych samčekov, pozabíjali by sa. Do prenosného kontajneru ich naloží otáčajúca sa plošinka pod chladiacim kontajnerom. Komáre sa prebudia ešte pred vyletením do voľnej prírody, kam ich bude systém postupne uvoľňovať.

Mechanizmus uvoľňovania komárov je navrhnutý tak, aby bol kompatibilný so všetkými druhmi dronov a pre všetky druhy komárov. 

Zobrazit Galériu
Autor: Redakcia

Nechajte si posielať prehľad najdôležitejších správ emailom

Mohlo by Vás zaujímať

Technológie

MASTERCLASSES 2018: Stredoškoláci sa ponoria do časticovej fyziky

19.02.2018 00:00

V najbližších týždňoch stredoškoláci na celom svete navštívia blízke univerzity, aby si v celodennom programe vyskúšali prácu na hrane základného výskumu. Medzinárodné Masterclasses dajú žiakom prílež ...

Technológie 4

Video: Prvé skúšobné lety pasažierskeho dronu Ehang 184. Zvládne hmlu aj tajfún

16.02.2018 00:20

Na CES 2016 pútal veľkú pozornosť návštevníkov dron Ehang 184, ktorý dokáže niesť pasažiera. V týchto dňoch čínsky výrobca dronov Ehang prezentoval videá, ktoré dokazujú, že to s pasažierskym dronom m ...

Technológie

Video: Ako funguje nakupovanie za kryptomeny a bankomat na kryptomeny v Alze

15.02.2018 00:07

Kryptomeny sú jednou z najaktuálnejších a najkontroverznejších tém. Popísalo sa o tom veľa článkov, odznelo veľa diskusných príspevkov a čoraz viac ľudí má s investovaním do kryptomien a nakupovaním z ...

Žiadne komentáre

Vyhľadávanie

SUSE 2018

Najnovšie videá