Image
8.12.2017 0 Comments

Malária či vírus Zika spôsobujú stále sa opakujúce epidémie. Na boj s nimi poslúžia aj drony

Využívanie dronov v boji proti nebezpečnému kalamitnému hmyzu už nie je novinkou. Vo východoafrickom Zanzibare monitorujú malé, často skryté vodné plochy, kde žijú komáre. Takto odhalené plochy potom môžu postriekať skôr, než sa z lariev vyliahnu dospelé jedince.

Na univerzite Rutgers v New Jersey vyvíjajú technici malé drony, nazývané tiež „skeetcopters“,  odhaľujúce a mapujúce lokality zamorené komármi. Po odhalení ložísk ich potom môžu zneškodniť insekticídmi.

Technologická spoločnosť WeRobotics sa spojila s Laboratóriom kontroly hmyzu, patriacim pod Medzinárodnú agentúru pre atómovú energiu vo Viedni. Ich partnerstvo by malo priniesť autonómne drony, ktoré nad oblasťami, kde komáre prenášajú nákazlivé choroby, vypustia milióny sterilných komárích samčekov.

Párenie sa miestnych samičiek so sterilnými samčekmi bude mať za následok neoplodnenú znášku vajíčok, ktoré sa nikdy nevyliahnu. Táto metóda sa veľmi osvedčila aj v boji s iným škodlivým premnoženým hmyzom. Obyčajne sa samčeky vypúšťajú z batohov počas cielených pozemných výprav.

Sťažujú ich však zlé cesty, počasie alebo odľahlé oblasti, preto sa za týchto podmienok ukazuje ako výhodný vzdušný zásah pomocou dronov. Kombinácia oboch spôsobov distribúcie samčekov by mohla priniesť efektívnejšie výsledky.

Ak budú skúšky prototypu WeRobotics v budúcom roku dobre pokračovať, drony by mohli nasadiť do koordinovanej spolupráce s pozemnými tímami. Odštartovať by mali už na začiatku roka v Južnej a Strednej Amerike ohrozenej komármi – nosičmi vírusu Zika.

Dron je navrhnutý na distribúciu okolo 100 000 sterilných komárov na každý štvorcový kilometer terénu počas približne 25 minútového letu. Samčekov budú drony prevážať v chladiacich kontajneroch, aby boli v akomsi podchladenom spánku. Ak by sa totiž do malého priestoru komory umiestnilo sto tisíc aktívnych samčekov, pozabíjali by sa. Do prenosného kontajneru ich naloží otáčajúca sa plošinka pod chladiacim kontajnerom. Komáre sa prebudia ešte pred vyletením do voľnej prírody, kam ich bude systém postupne uvoľňovať.

Mechanizmus uvoľňovania komárov je navrhnutý tak, aby bol kompatibilný so všetkými druhmi dronov a pre všetky druhy komárov. 

Zobrazit Galériu
Autor: Redakcia

Nechajte si posielať prehľad najdôležitejších správ emailom

Mohlo by Vás zaujímať

Technológie

WhiteSmoke používa umelú inteligenciu na opravu hrúbok, preklepov aj chýbajúcej interpunkcie

24.05.2018 00:20

Keď celý deň píšete e-maily a správy, ľahko môžete urobiť preklep. Správa s chybami však môže vyvolať u prijímateľa rozpaky. WhiteSmoke je aplikácia, ktorá používa inteligentné algoritmy na vyhľadanie ...

Technológie 3

Lasery by mohli urobiť počítače miliónkrát rýchlejšími

23.05.2018 00:20

Nová výpočtová technika využívajúca impulzy laserového svetla by sa mohla prepínať medzi stavmi 0 a 1 miliónkrát rýchlejšie ako dnešné počítače. Súčasné polovodičové počítače zvládnu okolo jednej mil ...

Technológie

Exkurzia do robotizovaného distribučného centra Amazonu v Štetíne

23.05.2018 00:05

Amazon pri budovaní svojich distribučných centier jednoznačne vsadil na roboty. Najskôr túto koncepciu vyskúšal v niekoľkých centrách v USA, v roku 2015 sme navštívili takéto pracovisko pri San Franci ...

Žiadne komentáre

Vyhľadávanie

SWAN_05

Najnovšie videá

ATOS_05_262


PC forum button