Image
8.12.2017 0 Comments

Malária či vírus Zika spôsobujú stále sa opakujúce epidémie. Na boj s nimi poslúžia aj drony

Využívanie dronov v boji proti nebezpečnému kalamitnému hmyzu už nie je novinkou. Vo východoafrickom Zanzibare monitorujú malé, často skryté vodné plochy, kde žijú komáre. Takto odhalené plochy potom môžu postriekať skôr, než sa z lariev vyliahnu dospelé jedince.

Na univerzite Rutgers v New Jersey vyvíjajú technici malé drony, nazývané tiež „skeetcopters“,  odhaľujúce a mapujúce lokality zamorené komármi. Po odhalení ložísk ich potom môžu zneškodniť insekticídmi.

Technologická spoločnosť WeRobotics sa spojila s Laboratóriom kontroly hmyzu, patriacim pod Medzinárodnú agentúru pre atómovú energiu vo Viedni. Ich partnerstvo by malo priniesť autonómne drony, ktoré nad oblasťami, kde komáre prenášajú nákazlivé choroby, vypustia milióny sterilných komárích samčekov.

Párenie sa miestnych samičiek so sterilnými samčekmi bude mať za následok neoplodnenú znášku vajíčok, ktoré sa nikdy nevyliahnu. Táto metóda sa veľmi osvedčila aj v boji s iným škodlivým premnoženým hmyzom. Obyčajne sa samčeky vypúšťajú z batohov počas cielených pozemných výprav.

Sťažujú ich však zlé cesty, počasie alebo odľahlé oblasti, preto sa za týchto podmienok ukazuje ako výhodný vzdušný zásah pomocou dronov. Kombinácia oboch spôsobov distribúcie samčekov by mohla priniesť efektívnejšie výsledky.

Ak budú skúšky prototypu WeRobotics v budúcom roku dobre pokračovať, drony by mohli nasadiť do koordinovanej spolupráce s pozemnými tímami. Odštartovať by mali už na začiatku roka v Južnej a Strednej Amerike ohrozenej komármi – nosičmi vírusu Zika.

Dron je navrhnutý na distribúciu okolo 100 000 sterilných komárov na každý štvorcový kilometer terénu počas približne 25 minútového letu. Samčekov budú drony prevážať v chladiacich kontajneroch, aby boli v akomsi podchladenom spánku. Ak by sa totiž do malého priestoru komory umiestnilo sto tisíc aktívnych samčekov, pozabíjali by sa. Do prenosného kontajneru ich naloží otáčajúca sa plošinka pod chladiacim kontajnerom. Komáre sa prebudia ešte pred vyletením do voľnej prírody, kam ich bude systém postupne uvoľňovať.

Mechanizmus uvoľňovania komárov je navrhnutý tak, aby bol kompatibilný so všetkými druhmi dronov a pre všetky druhy komárov. 

Zobrazit Galériu
Autor: Redakcia

Nechajte si posielať prehľad najdôležitejších správ emailom

Mohlo by Vás zaujímať

Technológie

„Magické“ AR okuliare Magic Leap One sú tu. Takto zneli prvé reakcie recenzentov

17.08.2018 00:20

Ako sme vás informovali pred niekoľkými dňami, spoločnosť Magic Leap vydala svoj dlho očakávaný produkt – náhlavnú súpravu s rozšírenou realitou Magic Leap One Creator Edition. Pracovala na ňom 6 roko ...

Technológie

GPU NVIDIA Turing dokážu spracovať 8K video v reálnom čase

17.08.2018 00:15

Bežní používatelia zrejme nebudú tak skoro pracovať s 8K videom, ale niektoré filmy a videá na YouTube už boli natočené v tomto formáte. NVIDIA oznámila, že kamera RED pomôže vyriešiť jeden z najhorší ...

Technológie

Disney vyvíja robotických akrobatov. Časom majú nahradiť kaskadérov

17.08.2018 00:10

Začiatkom tohto roka výskumníci z Disney Imagineers predstavili Stickmana. Bol to robot schopný robiť saltá počas letu vo vzduchu. Nešlo o humanoidného robota, mal podobu písmena Z a bola to akási jed ...

q

Žiadne komentáre

Vyhľadávanie

Najnovšie videáPC forum button