Image
26.3.2018 1 Comments

Mäkká robotická ryba SoFi môže plávať v mori so skutočnými rybami a natáčať ich zblízka

Tento mesiac vedci zverejnili vzácne videozáznamy jedného z najťažšie zachytiteľných žralokov v Arktíde. Napriek značnému technologickému pokroku v posledných rokoch zostáva priblíženie podmorského života stále náročnou úlohou. Vedci z MIT však prichádzajú s možným riešením.

Tím z laboratórií MIT Computer Science a Artificial Intelligence Laboratory (CSAIL) ukázal mäkkú robotickú rybu SoFi, ktorá dokáže samostatne plávať vedľa skutočných rýb v oceáne.

Počas skúšobných ponorov pri Dúhovom útese na Fidži rybka SoFi, vyrobená zo silikónového kaučuku, plávala v hĺbke viac ako 15 metrov. Zhotovovala pri tom fotografie s vysokým rozlíšením a videozáznamy objektívom s rybím okom.

Vlnením chvosta a využitím jedinečnej schopnosti ovládať vlastný vztlak môže ryba plávať priamo, otáčať sa, ponárať sa hlbšie aj vystupovať vyššie vo vode.

Tím používal vodotesný ovládač Super Nintendo a vyvinul vlastný akustický komunikačný systém, ktorý im umožnil meniť rýchlosť SoFi a nechať jej  robiť konkrétne pohyby a otáčky.

Podľa Roberta Katzschmanna, kandidáta na doktorandské štúdium v CSAIL a vedúceho autora štúdie uverejnenej v časopise Science Robotics, ide o prvú robotickú rybu, ktorá môže dlhšie plávať v troch dimenziách.

V súčasnosti sú robotické plavidlá operujúce pod vodou obyčajne priviazané k lodi alebo poháňané objemnými a nákladnými vrtuľami.

Ryba SoFi je však jednoduchšia. Je vybavená jednou kamerou, motorom a rovnakou lítiovo-polymérovou batériou, akú nájdete aj v bežných smartfónoch.

Aby robot plával, motor pumpuje vodu do dvoch balónikovitých komôr v chvoste, ktoré fungujú ako súprava piestov v motore. Keď sa jedna komora rozpína, ohýba sa na jednu stranu, keď akčné členy tlačia vodu do druhej komory, tá sa ohýba v druhom smere.

Striedaním týchto činností sa vytvára pohyb zboka nabok, ktorý napodobňuje pohyb skutočnej ryby. Zmenou svojich prietokových charakteristík umožňuje hydraulický systém rozličné manévrovanie chvostom, ktoré vedie k zmene rýchlosti plávania, pričom priemerná rýchlosť sa rovná približne polovici dĺžky tela za sekundu.

Celá zadná polovica ryby je vyrobená zo silikónového kaučuku a pružného plastu a niekoľko súčiastok vrátane hlavy, kde sa nachádza všetka elektronika, je zhotovených 3D tlačou.

Tím vyvinul SoFi s cieľom, aby čo najviac splynula so svojím prostredím. Musel pri tom dbať na množstvo vecí od minimálneho hluku motora až po ultrazvukové emisie komunikačného systému, ktorým vedci vysielali príkazy za použitia vlnových dĺžok 30 až 36 kHz.

Robot je schopný pozorovať zblízka a vykonávať interakcie s morskými živočíchmi a zdá sa, že vôbec neruší skutočné ryby.

Projekt je súčasťou rozsiahlejšej práce CSAIL zameranej na mäkké roboty, ktoré majú potenciál byť bezpečnejšie, robustnejšie a rýchlejšie než ich tvrdé náprotivky. Mäkké roboty sa dajú v mnohých ohľadoch jednoduchšie ovládať, keďže vedci nemusia tak úzkostlivo dbať o to, aby sa vyhli kolíziám.

Zdroj: news.mit.edu.

Zobrazit Galériu
Autor: Redakcia

Nechajte si posielať prehľad najdôležitejších správ emailom

Mohlo by Vás zaujímať

Technológie

Q4 Security je premium partnerom Panasonic Business

18.10.2019 19:09

Spoločnosť Q4 Security je už 25 rokov dodávateľom bezpečnostných riešení. Začiatkom tohto roku získala certifikát Premium Partnera spoločnosti Panasonic Business, dodávateľa špičkových bezpečnostných ...

Technológie 1

Čínsky prototyp vrtuľníka pripomína UFO zo starých sci-fi filmov

17.10.2019 00:05

Čínske médiá nazývajú nový „ozbrojený vrtuľník“ Super Great White Shark (super veľký biely žralok), pretože evokuje skôr obrazy zo sci-fi filmov z polovice 20. storočia než technológiu 21. storočia. ...

Technológie

Inteligentné vykurovanie v inteligentnom byte

17.10.2019 00:10

Špeciálny projekt Vykurovanie je vo väčšine domov či bytov energeticky najnáročnejší subsystém a jeho optimalizáciou sa v mnohých prípadoch dajú dosiahnuť značné úspory. Dodávatelia riešení pre intel ...

1 Comments

  1. zbytocnost reakcia na: Mäkká robotická ryba SoFi môže plávať v mori so skutočnými rybami a natáčať ich zblízka
    26.3.2018 09:03
    mame uz miniponorky schopne ponorit sa stovky metrov tak naco je toto dobre ak nie len ako hracka? A este ze to natacali len od chrbta lebo zabery tej ryby by boli take rozmetane ze by stali tak za staru backoru. Robit s tym macro je prakticky nemozne, ovladanie par metrov z pod vody. Za tie prachy by som si radsej kupil rebreather a tiez by som nerusil ryby a mal normalne zabery a nie nepozeratelne rozmetane vidieo z dialky v ktorom sa vsetko len trocha mihne a je prec. Navyse uz nic viac rozkopanym koralovym utesom nechyba ako mantak valajuci sa po koraloch a pustajuci si podvodne auticko na dialkove ovladanie.
    Reagovať

Vyhľadávanie

Dgitalna medicina

Najnovšie videá

SlovakiaTech 2019