Image
29.11.2017 0 Comments

Magneticky poháňané mikroboty z rias, ktoré ničia rakovinové bunky, môžu zmeniť medicínu

Budúcnosť zdravotnej starostlivosti patrí podľa vizionára a hlavného inžiniera Googlu Raya Kurzweila mikrorobotom putujúcim v ľudskom tele. Povedal, že najneskôr do roku 2030 sa budú v našich telách bežne pohybovať nanoboty alebo mikroboty. Problém však spôsobuje ich napájanie a usmerňovanie po tele.

Tím vedcov, vedený Li Zhangom z Čínskej univerzity v Shatine, možno našiel riešenie oboch problémov. V štúdii publikovanej v časopise Science Robotics Zhang a jeho kolegovia využili typ miniatúrnej riasy nazývanej Spirulina platensis, ktorý sa bežne používa ako výživový doplnok.

Trik spočíva v pokrytí tejto riasy nanočasticami oxidu železa. Skrutkovitý alebo pružinový tvar zmagnetizovanej riasy poskytuje maximálnu mobilitu, pričom je poháňaná magnetickými poľami, ktoré neškodne prechádzajú telom. Navyše tieto syntetické mikroboty sú úplne biokompatibilné. V závislosti od množstva magnetického povlaku sa rozkladajú po niekoľkých dňoch alebo hodinách a nepoškodzujú bunky – okrem tých rakovinových. Pri pokusoch v laboratórnej miske magnetizovaná riasa za 48 hodín zničila asi 90 % nádorových buniek, ktoré boli vystavené jej pôsobeniu, čo bol neočakávaný vedľajší účinok, ktorý objavili výskumníci.

Miniatúrne technológie, podobné týmto mikrobotom zo syntetických rias, majú potenciál dopraviť liečivá do každého kúta ľudského tela. Mohli by tak poskytnúť účinnejšiu liečbu, navyše by boli ľahko kontrolovateľné a monitorované buď pozorovaním ich fluorescencie, alebo pomocou lekárskeho zobrazovacieho prístroja nazývaného nukleárna magnetická rezonancia (NMR), keď riasy preniknú hlbšie do tela.

Podľa Zhanga by táto technológia mohla byť k dispozícii v priebehu nasledujúcich 10 rokov, čo sa takmer zhoduje s predpoveďou Kurzweila.

Zdroj: Futurism

Zobrazit Galériu
Autor: Redakcia

Nechajte si posielať prehľad najdôležitejších správ emailom

Mohlo by Vás zaujímať

Výskum

Rakovinové bunky sa dajú editovať tak, aby samy bojovali proti nádoru

24.07.2018 00:05

Výskumníci z Harvardu vo svojej novej štúdii opisujú, ako úpravy génov umožnia použitie rakovinových buniek vyňatých z nádoru na boj proti rakovine. „Bunkové terapie sú mimoriadne sľubné pri dodávaní ...

Výskum

Rektena: Zariadenie na báze kremíka dokáže získať elektrickú energiu z odpadového tepla

16.07.2018 00:25

Priama premena elektrickej energie na teplo je jednoduchá. Deje sa to napríklad v hriankovači. No opačný proces, premena tepla na elektrickú energiu, už nie je taký jednoduchý. Výskumníci zo Sandia Na ...

Výskum

Prekvapenia za periodickou tabuľkou prvkov? Kvarková hmota by mohla byť zdrojom bezpečnej výroby a skladovania energie

25.06.2018 00:20

Najťažším prvkom periodickej tabuľky je v súčasnosti oganesson, ktorý má atómovú hmotnosť 294 a bol oficiálne pomenovaný v roku 2016. Tak ako je to pri každom prvku periodickej tabuľky, takmer všetka ...

q

Žiadne komentáre

Vyhľadávanie

Najnovšie videáPC forum button