Image
29.11.2017 0 Comments

Magneticky poháňané mikroboty z rias, ktoré ničia rakovinové bunky, môžu zmeniť medicínu

Budúcnosť zdravotnej starostlivosti patrí podľa vizionára a hlavného inžiniera Googlu Raya Kurzweila mikrorobotom putujúcim v ľudskom tele. Povedal, že najneskôr do roku 2030 sa budú v našich telách bežne pohybovať nanoboty alebo mikroboty. Problém však spôsobuje ich napájanie a usmerňovanie po tele.

Tím vedcov, vedený Li Zhangom z Čínskej univerzity v Shatine, možno našiel riešenie oboch problémov. V štúdii publikovanej v časopise Science Robotics Zhang a jeho kolegovia využili typ miniatúrnej riasy nazývanej Spirulina platensis, ktorý sa bežne používa ako výživový doplnok.

Trik spočíva v pokrytí tejto riasy nanočasticami oxidu železa. Skrutkovitý alebo pružinový tvar zmagnetizovanej riasy poskytuje maximálnu mobilitu, pričom je poháňaná magnetickými poľami, ktoré neškodne prechádzajú telom. Navyše tieto syntetické mikroboty sú úplne biokompatibilné. V závislosti od množstva magnetického povlaku sa rozkladajú po niekoľkých dňoch alebo hodinách a nepoškodzujú bunky – okrem tých rakovinových. Pri pokusoch v laboratórnej miske magnetizovaná riasa za 48 hodín zničila asi 90 % nádorových buniek, ktoré boli vystavené jej pôsobeniu, čo bol neočakávaný vedľajší účinok, ktorý objavili výskumníci.

Miniatúrne technológie, podobné týmto mikrobotom zo syntetických rias, majú potenciál dopraviť liečivá do každého kúta ľudského tela. Mohli by tak poskytnúť účinnejšiu liečbu, navyše by boli ľahko kontrolovateľné a monitorované buď pozorovaním ich fluorescencie, alebo pomocou lekárskeho zobrazovacieho prístroja nazývaného nukleárna magnetická rezonancia (NMR), keď riasy preniknú hlbšie do tela.

Podľa Zhanga by táto technológia mohla byť k dispozícii v priebehu nasledujúcich 10 rokov, čo sa takmer zhoduje s predpoveďou Kurzweila.

Zdroj: Futurism

Zobrazit Galériu
Autor: Redakcia

Nechajte si posielať prehľad najdôležitejších správ emailom

Mohlo by Vás zaujímať

Výskum

Talianski vedci vyvinuli ľahšiu a lacnejšiu robotickú ruku. Dokáže pracovať s ceruzkou či používať príborový nôž

15.05.2018 00:15

Talianski výskumníci predviedli novú robotickú ruku, ktorá používateľovi umožní prirodzenejšie uchopiť predmety, pričom je výrazne lacnejšia ako existujúce modely. Robotická ruka Hennes má jednoduchš ...

Výskum

Grafén pomôže vytvoriť pevnejší a ekologickejší betón. Je odolnejší proti vode a vyžaduje menej cementu

02.05.2018 00:20

„Zázračný materiál“ grafén, tvorený jednou vrstvou atómov uhlíka, je najpevnejší známy materiál. Vedci ho teraz použili na vytvorenie nového typu betónu, ktorý je oveľa pevnejší, odolnejší proti vode ...

Výskum 4

Nový spôsob liečby môže zaceliť zubný kaz bez použitia vŕtačky

26.04.2018 00:20

Výskumníci z Washingtonskej univerzity ukázali, že nové biogénne dentálne produkty by teoreticky mohli obnoviť zuby a vyliečiť kazy aj bez použitia dnešných nákladných a nepríjemných liečebných postup ...

Žiadne komentáre

Vyhľadávanie

SWAN_05

Najnovšie videá

ATOS_05_262


PC forum button