Magnetické disky vo veľkosti atómov? Vedci vyvinuli stabilné magnety z jediného atómu

0

Vedcom sa podarilo uložiť jeden bit digitálnych informácií do individuálneho atómu. Nová štúdia bola uverejnená v časopise Nature. Súčasné komerčne dostupné magnetické pamäťové zariadenia vyžadujú na to isté približne jeden milión atómov.

Hoci tento neuveriteľne maličký magnet vo veľkosti jedného atómu neudrží pohľadnicu na vašej chladničke, možno s ním urobiť niečo iné: uložiť doň dátový bod. Za objavom stoja bádatelia z kalifornského výskumného strediska IBM, ktorí zistili, že ak boli atómy holmia, prvku, ktorý sa využíva napríklad pri výrobe silných permanentných magnetov, umiestnené na špeciálnom substráte z oxidu horečnatého, prirodzene sa orientovali v smere severného a južného pólu rovnako ako bežné magnety a zostali v stabilizovanom stave, vytvorili teda silné a stabilné magnetické pole.

Tím zapísal bit do atómov holmia pomocou impulzov elektrického prúdu z magnetického hrotu riadkovacieho tunelového mikroskopu, ktoré môžu zmeniť orientáciu magnetického poľa jednoatómového magnetu.

Experiment napodobnil spôsob, ako pracuje magnetický pevný disk. Orientácia magnetov sprostredkúva binárne informácie v podobe jednotiek a núl, ibaže bity informácie sú podstatne menšie.

Fabian Natterer, vedec zo švajčiarskeho Federálneho technologického inštitútu v Lausanne a prvý autor štúdie, hovorí, že experiment dokazuje, že jeden bit informácie možno uložiť do jediného atómu.

Podľa Christophera Lutza, výskumného pracovníka v IBM Research - Almaden, tento druh technológie možno škálovať teoreticky tak, aby sa mohlo na jeden štvorcový palec uložiť 80 000 gigabajtov informácií. Inými slovami, zariadenie vo veľkosti kreditnej karty by mohlo pojať 35 miliónov skladieb. Lutz hovorí, že atómy môžu byť umiestnené v nanometrovej vzdialenosti od seba bez toho, aby interferovali so svojimi susedmi.

S technológiou sa však v dohľadnom čase nestretneme v našich smartfónoch, pretože vyžaduje extrémne nízku teplotu okolo 1 kelvina, čo je približne -272 °C. Je náročná na energiu a nie práve praktická na ukladanie dát vo veľkom. No v budúcnosti o nej ešte zrejme budeme počuť.

Zdroj: Popsci

Redakcia

Všetky autorove články
atom IBM magnet

Pridať komentár

Mohlo by vás zaujímať

Mohlo by vás zaujímať