Made in Slovakia

0

IT PRODUKT:  UniqPC 215

Robustný priemyselný počítač UniqPC 215, vytvorený do náročných pracovných podmienok, odoláva prachu, otrasom i vode a má ochranu IP65 na celom povrchu zariadenia, čo je takmer maximálny stupeň krytia pred vniknutím cudzieho telesa vrátane tekutiny. Využitie nájde v prostrediach, kde bežné počítače nemajú šancu fungovať. Jeho širokouhlý dotykový 21,5"  displej sa dá ovládať aj v rukaviciach. Zabudovaná kamera, mikrofón i reproduktory zabezpečujú zrozumiteľnú a zvukovo čistú komunikáciu aj v drsnom prostredí baní, oceliarní, zlievarní či v energetike. Vďaka pasívnemu chladeniu bez otvorov, rotujúcich a pohyblivých častí, ktoré by mohli spôsobiť vniknutie prachu a nečistôt do zariadenia, je prevádzka úplne tichá. Zariadenie poskytuje široké možnosti konektivity pevnými portmi a aj bezdrôtovým pripojením (v závislosti od konfigurácie: 4× USB 3.0, 1×  RS-232, Wi-Fi, bluetooth, 2× LAN, WGA, HDMI). Poskytuje na výber tri typy procesorov (štvorjadrový procesor J1900 na štandardné vyťaženie, stredný variant s procesorom i5 4200 a i5 6300U siedmej generácie na najnáročnejšie procesy a najvyššie vyťaženie). Okrem toho poskytuje 16 GB RAM, úložisko vo forme HDD alebo SSD, Wi-Fi a USB pripojenie externých zariadení a príslušenstva. Jeho výhodou je 10-násobne nižšia spotreba energie v porovnaní s bežným počítačom a vďaka tomu i nižšie zahrievanie.

UniqPC 215 od spoločnosti ELCOM, spol. s ručením obmedzeným, bol jeden zo semifinalistov súťaže IT produkt roka 2018.

 

IT PROJEKT: Riešenie IoT pre spoločnosť Motor-Car

Ide o postavenie lokálnej siete, oddelenej od iných sietí, využitím bezdrôtovej technológie Z wave. Pri jej budovaní možno do existujúceho riešenia dopĺňať či z neho odoberať ďalšie komponenty. Projekt poskytuje identifikáciu najväčších „požieračov“ elektriny a poskytuje prehľad o vývoji spotreby. Spoločnosť Motor-Car môže prostredníctvom neho sledovať celkovú spotrebu elektriny a vyhnúť sa prekračovaniu rezervovanej kapacity aj pokutám, usporiť mesačné náklady na elektrinu a rozšíriť prevádzku o ďalšie zariadenia (nabíjačky elektromobilov, klimatizačné jednotky v halách...) bez obáv z prekročenia rezervovaných kapacít energie. Služba sa využíva spôsobom 24/7. Lokálna sieť umožňuje merať spotrebu elektrickej energie v reálnom čase, pričom je dostupná aj prostredníctvom mobilných platforiem.

Riešenie IoT pre spoločnosť Motor-Car z dielne spoločnosti Soitron, s. r. o., bolo semifinalistom súťaže IT projekt 2018.

 

STARTUP: Caneless

Zorientovať sa na neznámom mieste môže byť náročné aj pre vidiacich, nieto pre slabozrakých či nevidiacich. Pomôcť by im mohli okuliare HoloLens spolu s aplikáciou Caneless, ktoré navigujú v priestore pomocou zvuku. Stačí, ak si používateľ nasadí okuliare a zapne aplikáciu. Aplikácia potom komunikuje s používateľom prostredníctvom hlasových príkazov, ponúkne mu na výber rôzne priestory v budove, ktorými ho prevedie, napr. laboratórium, výťah, veľká aula, toalety, kancelária a podobne. Vypočíta cestu od jeho aktuálnej polohy k cieľu a naviguje ho prostredníctvom zvukových návestí. Podmienkou je, že systém má uložené parametre všetkých miestností označených návesťami vo vytvorenej mape budovy.

Caneless je jeden z úspešných členov Startup centra TUKE pod Univerzitným vedeckým parkom TECHNICOM.

Zobrazit Galériu
startup projekt produkt Slovensko

Pridať komentár