MWC 2019: Smartfónov s ohybnými displejmi sa návštevníci veľtrhu nesmeli ani dotknúť

0

Téma skladateľných smartfónov s ohybným displejom mala predohru niekoľko dní pred otvorením MWC, keď Samsung na vlastnom podujatí predstavil prvý skladateľný smartfón Galaxy Fold, ktorý v zloženom stave funguje s malým, 4.6 palcovým displejom. Po roztvorení zariadenia do režimu tablet má vnútorný displej uhlopriečku 7,3 palcov.

Takýto displej umožňuje zobraziť informácie, napríklad mapu na veľkej ploche, prípadne môžete mať súčasne spustené až tri aktívne aplikácie v multitaskingu. Okno jednej aplikácie je pripnuté na celú výšku a 2/3 šírky k jednému okraju. Na zvyšnej ploche približne tretine šírky sú v menších oknách dve aplikácie nad sebou. Konštrukčné riešenie pántu s do seba zapadajúcimi ozubenými kolieskam je vyriešené tak, že pánt v ktorom sa tento kombinovaný prístroj otvára je prakticky neviditeľný a zariadenie je možné zatvoriť do úplne plochej a kompaktnej podoby, čo potvrdí zacvaknutie. V zloženom stave sa na pomerne malom displeji budú realizovať základné úkony na aké využívame smartfón po vybraní z vrecka. V prípade ak niektorá aplikácia, alebo úkon v aplikácii bude potrebovať väčšiu plochu, stačí prístroj otvoriť a aplikácia má k dispozícii displej s uhlopriečkou 7,3 palcov. Zariadenie má spolu 6 fotoaparátov. V zloženom stave tri vzadu a jeden vpredu a po otvorení sa odkryjú ďalšie dva objektívy. Cena, na americkom trhu bude tesne atakovať hranicu 2000 dolárov. Veľa návštevníkov sa určite tešilo, že si budú v stánku Samsungu môcť „vlastnoručne“ vyskúšať pocit z ohnutia displeja smartfónu. Pravdepodobne by to bol najvýznamnejší pocitový zážitok od zoznámenia sa s prvým dotykovým displejom. Bohužiaľ nedočkali sa. Galaxy Fold síce bol vystavený, ale ani nie v priehľadnej sklenej vitríne, kde by mohli zo všetkých strán skúmať a fotiť jeho priestorové dispozície a konštrukčné detaily, ale vo vitríne špeciálnej konštruovanej z hrubého skla a zrkadiel, ktorá bola obklopená zo všetkých strán bariérou, takže na bližšie ako meter sa k horúcej novinke priblížiť nedalo 

Scenár sa opakoval v nedeľu popoludní na tlačovej konferencii Huawei, kde bol predstavený smartfón s ohybným displejom Huawei Mate X.

Po tlačovej konferencii bolo niekoľko prístrojov vystavených, tentokrát v špeciálne konštruovaných trojuholníkových plexisklových boxoch s priesvitnými stenami, takže fotografi to mali jednoduchšie ako u Samsungu. K tým boxom ešte jeden postreh. Každý z nich mal jeden roh zrezaný tak aby vznikla medzera, cez ktorú by sa bola dala prestrčiť zrkadlovka. Pred touto medzerou však pri každom boxe stála hosteska, takže sa dalo fotiť len cez zošikmené steny plexiskla. Domnievam sa, že v Huawei počítali aj s alternatívou, že Samsung ukáže návštevníkom svojho podujatia viac detailov a vtedy by zrejme boli zariadenia viditeľné v boxoch cez spomínané medzery. Načo by však ukazovali viac, keď nemuseli.

Richard Yu, šéf divízie Huawei Consumer reagoval na otázky stratégii, keď skladací smartfón Huawei Mate X síce predstavili, avšak zatiaľ ho ani novinárom nedovolia skúmať. Vysvetlil že mechanizmus umožňujúci ohýbanie je veľmi zložitý a nechcú prípadnej konkurencii zatiaľ prezrádzať viac, ako je nutné. Na pretras prišla aj otázka ceny, ktorá je v prípade Mate X 2299 eur. Richard Yu vysvetlil, že v tomto prístroji je integrovaných veľa nových technológií, čo má logicky dopad aj na cenu. Konštatoval, že inžinieri sa samozrejme snažia znížiť náklady ako sa len dá. Mate X má len jeden displej, ktorý pokrýva vonkajšiu plochu zariadenia. V zloženom stave je možné využívať displej spredu aj zozadu. Predná časť displeja má v zloženom stave uhlopriečku 6,6 palcov a obrazovú 2480 × 1148 pixelov. V zadnej užšej časti (na výšku) je 6,4-palcová plocha s rozlíšením 2480 × 892 px. Po roztvorení sa zariadenie prepne do tabletového módu, kde má displej uhlopriečku 8 palcov a rozlíšenie displeja ja 2480 × 2200 pixelov. Konštrukcia pánu, v ktorom sa Mate X ohýba je veľmi zložitá a je tam viac než 100 súčiastok. Srdcom zariadenia je SoC Kirin 980, ten má k dispozícii 8 GB RAM. Úložná kapacita je 512 GB Zariadenie má dve batérie s celkovou kapacitou 4500 mAh. Tá sa z dodávanej 55 W nabíjačky nabije za pol hodiny na 85%.

Samsung Galaxy Fold a Huawei Mate X sú prvými zariadeniami tohoto typu od renomovaných výrobcov. Ťažko povedať, či sa tento koncept v najbližšej dobe, ujme a či sa rozšíri aspoň v segmente vlajkových lodí. Situácia bude jasnejšia, keď opadne prvotné nadšenie, a všetci čo si takéto zariadenia mohli dovoliť už svoje nutkanie typu „must have“ uspokojili. Smartfón má po roztvorení veľký displej a niektoré vlastnosti tabletov, no ukázalo sa, že tablety, na rozdiel od smartfónov spotrebiteľský segment príliš neoslovili. Ale tak Samsung ako aj Huawei tablety vyrábajú, takže ich marketingoví špecialisti túto skutočnosť určite vzali do úvahy. 

 

Luboslav Lacko

Všetky autorove články
MWC 2019 Samsung Huawei Galaxy Fold Huawei Mate X

Pridať komentár

Mohlo by vás zaujímať

Mohlo by vás zaujímať