MWC 2018:Smartfóny a notebooky na rok 2018

0

Posledný februárový týždeň sa katalánska metropola už tradične na päť dní zmení na hlavné mesto mobilných technológií. Veľtrh Mobile World Congress pritiahne do Barcelony všetkých významných hráčov v tejto oblasti.

Predpremiéry a trendy

Tradičné bolo aj poradie tlačových konferencií. Víkendový maratón začal Alcatel už v sobotu večer. V nedeľu nasledovali tlačové konferencie Nokie, Huawei a Nokie HMD Global, nedeľný večer už tradične patril Samsungu. V pondelok mala tlačovú konferenciu spoločnosť Sony a v utorok ASUS. Nokia je v zozname tlačových konferencií dvakrát, pretože treba rozlišovať „fínsku“ Nokiu vyrábajúcu technológie pre GSM či inteligentné mestá a „čínsku“ Nokiu, presnejšie spoločnosť HMD Global, ktorá oživila kedysi dominantnú značku mobilných telefónov. ­Huawei a Samsung si vymenili roly. Vlani ­Huawei na MWC 2017 predstavili svoju novú vlajkovú loď P10 a Samsung svoj model Galaxy S8 uviedol až koncom marca. Tento rok Samsung predstavil Galaxy S9 na MWC a Huawei plánuje predstaviť model P20 koncom marca.

Trh mobilných telefónov začína byť saturovaný až presýtený. Prísť so skutočnou technologickou novinkou, ktorá by motivovala priaznivcov značky na nákup nového modelu, je čoraz ťažšie. Technologické novinky sú rok čo rok menej významné, takže sa netrpezlivo čaká na niečo naozaj revolučné. Nedočkaví sú nielen technologickí nadšenci, ale aj my novinári, aby sme v recenziách mohli písať o skutočnom pokroku. Inovačné tempo sa zrýchľuje predovšetkým v strednej triede, pričom pokračuje systematické medziročné zdražovanie vlajkových lodí.

Alcatel

To, že Alcatel, ktorý sa orientuje na low-end a nižšiu strednú triedu, už niekoľko rokov otvára MWC, rozhodne nie je náhoda. Dáva to šancu ostatným výrobcom smartfónov, aby prípadne ešte doladili svoje prezentácie. Ak má smartfón s cenou pod 100 eur displej s pomerom strán 18:9, teda 2:1, už žiadny výrobca v triede 250+ eur nemá morálne právo vyhlásiť takýto displej za svoju konkurenčnú výhodu. Cenovo najdostupnejšie smartfóny Alcatel 1 sú dôkazom toho, že aj modely pre menej náročných zákazníkov môžu mať pekný dizajn, kvalitné displeje, dostatok výkonu a spoľahlivé fotoaparáty. Alcatel 1X je prvý smartfón s displejom 18:9 za cenu nižšiu ako 100 eur. Zároveň je to aj jeden z prvých smartfónov s operačným systémom Android 8.0 Oreo Go Edition.


Alcatel 5

Pokročilejší rad Alcatel 3 pridáva fotoaparáty SmartCam a zabezpečenie pomocou funkcií FaceKey a snímačov odtlačkov prstov. Alcatel 5 s bezrámovým 5,7-palcovým displejom FullView ponúka prvotriedny dizajn, výkonný osemjadrový procesor a predný fotoaparát s dvoma objektívmi so 120° širokouhlým záberom a LED bleskom, ktorý dokáže zachytiť trikrát väčšiu scénu ako štandardné fotoaparáty. Predný fotoaparát sa automaticky prepne z normálneho do širokouhlého režimu, ak v zábere deteguje viac ako dve tváre. Alcatel 5 disponuje aj bezpečnostnou technológiou FaceKey na rozpo­znávanie tváre.


Alcatel 1X

Huawei 

Huawei tento rok predstaví svoj vlajkový smartfón P20 až 27. marca. Richard Yu, šéf Huawei Consumer Business Group, nám v rozhovore vysvetlil, že dôvody „meškania“ P20 sú predovšetkým technické, pretože táto novinka bude používať zlepšené kamery a vtesnať zložité opticko-mechanické zariadenie do tenkého smartfónu je pre inžinierov veľká výzva. Preto na tlačovej konferencii bol predstavený ultrabook Huawei MateBook X Pro s FullView 3K displejom, nová produktová rodina tabletov Huawei MediaPad M5 a takisto čipy a technológie pre 5G siete.


Huawei MateBook X Pro

Stačí asociatívne vymeniť dve písmená v názve a okamžite je jasné, ktorému ultrabooku sa Huawei snaží konkurovať. Huawei MateBook X Pro je prvý notebook na svete s displejom FullView. 3K obrazovka s uhlopriečkou 13,9 palca a desaťbodovou dotykovou vrstvou má rozlíšenie 3000 × 2000 pixelov a pomer strán 3:2. Ultrabook je vybavený ôsmou generáciou procesora Intel Core i7/i5 a grafickou kartou NVIDIA GeForce MX150 s 2 GB GDDR5. Je to jeden z najvýkonnejších produktov na trhu medzi ľahkými notebookmi. Ultratenké telo má hrúbku iba 14,6 mm a hmotnosť 1,33 kg.

Aby bol MateBook X Pro čo najintuitívnejší, Huawei doň zapracoval niekoľko inovatívnych technológií z vlastných špičkových smartfónov. Napríklad superrýchly snímač odtlačkov prstov integrovaný v tlačidle napájania, ktorý umožní prístup na plochu Windows za necelých osem sekúnd z vypnutého stavu či sedem sekúnd z hibernácie. Displej pokrývajúci takmer celú plochu panela zaujal novinárov, no aplauz zaznel až pri predstavovaní kamery. Keďže displej nemá rámik a Huawei sa nechcel uchýliť k výrezu na displeji, aký poznáme z iPhonu X, umiestnil kameru radšej do klávesnice. Je ukrytá pod stredným tlačidlom v hornom rade. Používateľ ju musí pred použitím otvoriť stlačením. Huawei tým zároveň dosiahol, že používatelia nebudú z dôvodov ochrany súkromia prelepovať kameru rôznymi neestetickými nálepkami, ako to bežne robia pri iných notebookoch. Keď je kamera zatlačená dovnútra klávesnice, používateľ má istotu, že nič nesníma.


Huawei MediaPad M5

Huawei MediaPad M5 je prvý tablet na svete s 2,5D zakriveným displejom. Tak 8,4-palcová, ako aj 10,8- palcová verzia majú elegantné celokovové telo s dizajnom antény v tvare U, ktoré je ergonomické a esteticky zaujímavé. Zlepšená 2K obrazovka s technológiou ClariVu 5.0 zobrazuje aj najjemnejšie detaily, zatiaľ čo sa inteligentné algoritmy starajú o ostrosť a jasnosť videí. Huawei MediaPad M5 je vybavený procesorom Kirin 960. Nadstavba používateľského prostredia EMUI 8.0 zabezpečuje najlepší po­užívateľský zážitok. Vysokokapacitnú batériu – 5100 mAh pri 8,4-palcovom type a 7500 mAh v prípade 10,8-palcového tabletu – dopĺňa technológia Hua­wei QuickCharge. Pre 10,8-palcovú verziu tabletu je k dispozícii Huawei M-Pen, dotykové pero s 4096-úrovňovou citlivosťou, ktoré umožňuje zachytenie všetkých detailov  pozorovateľných   používa­te­ľom. Na lepšie ovládanie tabletu disponuje pero tlačidlami, ktoré umožňujú napríklad zachytiť snímku obrazovky, mazať obrázky a veľa ďalších činností.

Samsung

Ako to pri významných premiérach špičkových smartfónov býva v poslednom čase zvykom, takmer všetky kľúčové črty boli známe pred oficiálnym predstavením. Vývojári a dizajnéri Samsungu sa tentoraz sústredili na to, ako mladí komunikujú, zdieľajú informácie a vnímajú svet. Vyjadrujú sa pomocou fotografií, videí či emotikonov. Kľúčom k týmto vyjadrovacím prostriedkom je však dobrý fotoaparát, schopný poskytnúť kvalitné fotografie a videá za každých okolností a svetelných podmienok.

Smartfóny Galaxy S9 a S9+ prinášajú nový objektív s variabilnou clonou a snímač Super Speed Dual Pixel, ktorý v synergii s výkonným procesorom a pamäťou poskytujú nové možnosti v oblasti spomaleného videa a rozšírenej reality. Okamih kľúčového deja trvajúci 0,2 sekundy sa nahrá rýchlosťou až 960 snímok za sekundu a následne si ho môžete pustiť spomalene, takže 0,2 sekundy sa „roztiahne“ do časového intervalu 6 sekúnd. Podľa našich skúseností najväčší problém pri superspomalenom videu je nepremeškať ten správny okamih. Smartfóny S9 a S9+ majú inteligentnú funkciu automatickej detekcie pohybu, ktorá rozpozná rýchly pohyb v zábere a automaticky spustí nahrávanie.  Po nasnímaní superspomalených záberov si môžu používatelia zvoliť hudbu na pozadí z 35 rôznych možností alebo k videu priradiť melódiu zo zoznamu obľúbených skladieb. Jednoduchým poklopaním môžu používatelia takisto vytvárať, upravovať a zdieľať súbory vo formáte GIF a využiť pri tom tri rôzne režimy slučky na opakované prehrávanie záznamu.


Samsung Galaxy S9 (vĽavo) a S9+ (vpravo)

Doteraz vyrábané smartfóny vrátane vlajkových lodí nemajú možnosť meniť svetelnosť objektívu. S9 a S9+ umožňujú prepínať svetelnosť objektívu medzi hodnotami F/1,5 a F/2,4, takže ich fotoaparáty sa dokážu lepšie prispôsobiť málo či príliš svetlému prostrediu. Je to analogické, ako keď sa dúhovka v ľudskom oku rozťahuje a zmršťuje, tak aj variabilná clona ­automaticky vpúšťa v tmavom prostredí viac svetla a za jasných podmienok menej svetla, a tak vytvára ostré a jasné snímky. Hodnota nastavenej clony má vplyv aj na hĺbku ostrosti. Čím je objektív viac zaclonený, tým je hĺbka ostrosti väčšia. Využíva sa to pri fotení krajiny či architektúry, kde chceme mať všetko ostré. Naopak, pri malej clone je hĺbka ostrosti menšia, čo sa využíva pri kreatívnom komponovaní záberu tak, aby objekt záujmu v popredí bol ostrý a pozadie efektne rozmazané. Kým novú S9 neotestujeme, nevieme posúdiť, prečo Samsung vybral nie veľmi rozdielne clonové čísla. Štandardný rad clony je 1.4, 2, 2.8, 4, 5.6, 8, pričom každé clonové číslo v tejto postupnosti zmenší otvor objektívu na polovicu. Pri zaclonení o dve clonové čísla z 1.4 na 2.8 sa teda zmenší otvor objektívu štvornásobne. Na S9 sa pri zmene svetelnosti z 1.5 na 2.4 zmenší otvor objektívu približne 3×. Podľa nášho názoru by bolo logickejšie použiť druhú clonu vyššiu, ­napríklad 5.6, ale konštruktéri Samsungu mali určite dobré dôvody, prečo navrhli takúto clonu.

Hlavne mladší používatelia ocenia animované emotikony založené na virtuálnej realite. Je to „zlepšená“ odpoveď Samsungu na implementáciu tejto funkcie v najnovších smartfónoch značky Apple. Emotikony využívajú nielen rozšírenú realitu (AR Emoji), ale aj algoritmus strojového učenia, ktorý analyzuje dvojrozmerný obraz používateľa. Mapuje sa viac než 100 tvárových čŕt a následne sa vytvorí trojrozmerný model. Ten vie vyjadrovať a napodobňovať výrazy, ako napr. mrkanie alebo kývanie, čím umožňuje skutočnú personalizáciu.

Inteligentná platforma Samsungu nazvaná Bixby, integrovaná do fotoaparátu, poskytuje prostredníctvom rozšírenej reality a technológií hlbokého učenia užitočné informácie o okolí používateľa. Pomocou detekcie a rozpoznávania objektov v reálnom čase platforma Bixby okamžite dodáva informácie priamo do obrazu, na ktorý fotoaparát mieri. Používatelia si tak môžu pomocou okamžitého prekladu nechať v reálnom čase preložiť cudzojazyčné texty alebo prepočítať cenu v cudzej mene, dozvedieť sa informácie o svojom okolí, zakúpiť si výrobky, ktoré vidia pred sebou, alebo si po celý deň počítať kalorický príjem. Stačí odfotiť jedlo, Bixby ho identifikuje a jeho kalorickú hodnotu automaticky zapíše do aplikácie Samsung Health.

Nové modely Samsung Galaxy S9 a S9+ majú zlepšené stereofónne reproduktory, schopné poskytnúť vyššiu úroveň hlasitosti ako v predchádzajúcich modeloch. Na vyladení reproduktorov, aby z malého objemu ozvučnice vyčarili čo najlepší zvuk, sa podieľali špecialisti z AKG. Zárukou dobrého priestorového zvuku je aj podpora štandardu Dolby Atmos.

Vďaka novému dokovaciemu systému Dex Pad môžu používatelia pripojiť Galaxy S9 a S9+ k väčšiemu monitoru, klávesnici a myši.

Galaxy S9 a S9+ podporujú tri rôzne možnosti biometrického overenia totožnosti (rozpoznávanie očnej dúhovky, odtlačkov prstov a tváre), takže si používatelia môžu zvoliť najlepší spôsob ochrany svojho zariadenia a aplikácií. Zariadenie je vybavené funkciou Intelligent Scan, čo je nový spôsob overenia totožnosti, ktorý inteligentne využíva kombinované prednosti snímania očnej dúhovky a technológie rozpoznávania tváre na rýchle a pohodlné odomknutie smartfónu používateľom v najrôznejších situáciách. Smartfóny Galaxy S9 a S9+ ponúkajú aj funkciu Dedicated Fingerprint, ktorá dáva používateľom možnosť použiť na prístup k zabezpečenej zložke odtlačok iného prsta, než bol použitý na odomknutie smartfónu.

Nokia

Spoločnosť HMD Global, ktorej patrí značka smartfónov Nokia, predstavila na tlačovej konferencii štyri prírastky do svojho portfólia. Nokia podobne ako Lenovo preferuje vo svojich modeloch čistý Android, ktorý sa dá lepšie udržiavať aktuálny a bezpečný než rôzne nadstavby niektorých výrobcov, prepchaté zbytočnými funkciami. Všetky „androidové“ modely – Nokia 8 Sirocco, Nokia 7 Plus a Nokia 6 – majú najnovšiu verziu operačného systému 8.0 Oreo.

Nokia 8 Sirocco má zlepšený mód Dual-Sight aj precízne vyladený akustický systém. Zárukou pevnosti je tenký 2-milimetrový rámik z nehrdzavejúcej ocele, dvakrát brúsený diamantovým kotúčom. Oceľ je totiž dvaapolkrát pevnejšia ako hliníková zliatina série 6000, používaná pri ­ostatných prémiových telefónoch Nokia, a sklo Gorilla Glass 5 je dostatočne pevné, aby prežilo bežné nárazy. Sirocco je osadený 5,5-palcovým edge-to-edge displejom pOLED s 2K rozlíšením. Priaznivcov mobilného fotenia poteší duálny fotoaparát s optikou Zeiss, ktorý možno vďaka novému režimu Pre Camera ovládať manuálne a dosiahnuť tak skvelé výsledky. Kombinuje citlivý širokouhlý fotoaparát, určený do zlých svetelných podmienok, a sekundárny 13 Mpx fotoaparát s dvojnásobným optickým zoomom.


Nokia 8 Sirocco

Doménou modelu Nokia 7 Plus je tvorba obsahu. Fotoaparát kombinuje inovatívne optické riešenie aj algoritmy na spracovanie obrazu. Pomocou zlepšeného módu Dual-Sight a duálneho fotoaparátu s optikou Zeiss si poradíte pri fotení za každých okolností. Širokouhlý 12 Mpx fotoaparát je určený do zhoršených svetelných podmienok a sekundárny 13 Mpx fotoaparát má dvojnásobný optický zoom. Srdcom Nokie 7 je Qualcomm Snapdragon 660. Batéria s kapacitou 3800 mAh vydrží dva dni prevádzky na jedno nabitie. Dis­plej je 6-palcový full HD+ s pomerom strán 18:9 a živým podaním farieb.

Nová Nokia 6 nadväzuje na úspechy svojho predchodcu z minulého roka a ponúka o 60 % viac výkonu než jej predchodca, mód Dual-Sight, optiku Zeiss a USB-C s rýchlym nabíjaním. Telefón poháňa procesor Qualcomm Snapdragon 630. Dostupné budú tri farebné vyhotovenia (Black/Copper, White/Iron a Blue/Gold) a dve konfigurácie. Prvá ponúkne 3 GB RAM a 32 GB úložisko, druhá, ktorá príde neskôr, bude disponovať 4 GB RAM a 64 GB úložným priestorom.


Nokia 7 Plus

Nokia 1 bude vďaka svojej prijateľnej cene dostupná širokému spektru používateľov. Je vybavená odľahčeným operačným systémom Android Oreo, ktorý je optimalizovaný pre zariadenia s kapacitou RAM do 1 GB. Nokia 1 je navrhnutá tak, aby fungovala rýchlo a plynulo, mala plný prístup do Google Play, kde možno nájsť všetky obľúbené aplikácie ako WhatsApp, Facebook či Instagram, ako aj optimalizované aplikácie s prívlastkom Go. Nokia 1 bude dostupná vo farebných odtieňoch Warm Red a Dark Blue.

Ani tento rok HMD neodolalo a prinieslo oživenú legendu Nokia 8110 s vysúvacím krytom klávesnice, ktorá už má aj podporu 4G sietí. Staronová novinka poskytne možnosť inštalácie rôznych aplikácií, medzi ktorými nechýba ani Google Assistant, Google Search, Google Maps, Facebook alebo Twitter. Umožní takisto prácu s elektronickou poštou a synchronizáciu kalendára s Outlookom a Gmailom. Samozrejme, ani tentoraz nebude chýbať moderná verzia hry Snake. Nokia 8110 bude dostupná v dvoch farebných spracovaniach – Traditional Black a Banana Yellow.

Sony

Inovovaný, no predsa pre značku Sony charakteristický dizajn s názvom Ambient Flow. Také sú prvé dojmy pri pohľade na nové vlakové lode. ­Sklená zadná stena umožní pri modeli XZ2 bezdrôtové nabíjanie. Novinky disponujú 5,7-palcovým (XZ2) a 5-palcovým (XZ2 Compact) displejom. Samozrejmosť je pomer strán 18:9 a v tejto triede aj zobrazenie HDR. Displej je chránený 2,5D sklom Gorilla Glass 5. Srdcom obidvoch smartfónov je výkonný Qualcomm Snapdragon 845, ktorý má k dispozícii 4 GB operačnej pamäte RAM a 64 GB úložného priestoru. Samozrejmá je podpora pamäťových kariet.


Sony Xperia XZ2

Sony síce avizovalo, že prinesie do oblasti mobilného fotografovania extrémnu citlivosť snímača ISO 51 200, no toto eso si zrejme necháva pre model Premium. No aj Xperie XZ2 a XZ2 Compact umožňujú nastaviť úctyhodnú hodnotu ISO 12 800. Ako to bude so šumom, zistíme, keď budeme mať možnosť novinky otestovať v redakcii. Pod objektívom so svetelnosťou f/2.0 je 19-megapixelový senzor. Zárukou dobrých záberov a videa bez chvenia má byť 5-osová stabilizácia obrazu. Hybridný laserový aj fázový autofókus zas zabezpečí, aby ste nepremeškali žiadny dôležitý záber. Nové modely umožňujú nahrávanie 4K HDR videí a superspomalené videá slow-motion so snímkovou frekvenciou až 960 FPS už budete môcť nahrávať aj vo full HD rozlíšení 1080p. Funkcia 3D skenovania je implementovaná aj v prednom fotoaparáte, takže hlavne mladí používatelia sa môžu tešiť na trojrozmerné „svojky“.


Sony Xperia XZ2 Compact

Priaznivcov mobilnej zábavy možno osloví systém, ktorý dokresľuje dojem z prehrávanej hudby pomocou jemných vibrácií. Samo­zrejme, aj tu platí „niečo za niečo“ a takéto prehrávanie určite skráti výdrž batérie.

ASUS

Verejnosť aj novinári si na predstavenie nových smartfónov produktovej rodiny ASUS ZenFone 5 museli počkať až do utorkového večera. ­Prezentácia gradovala od najnižšieho ZenFonu 5 Lite cez ZenFone 5 až po vlajkovú loď ZenFone 5Z.

ZenFone 5 Lite je štýlový 6-palcový smartfón. Full HD+ displej IPS má pomer strán 18:9 a ultratenké rámiky, takže ZenFone 5 Lite je rovnako kompaktný ako štandardný 5,5-palcový telefón.  Srdcom zariadenia je Snapdragon 630. Základný model má duálne fotoaparáty s objektívmi s rôznou ohniskovou vzdialenosťou vpredu aj vzadu. Informácia, že ZenFone 5 Lite má vpredu senzory Sony s rozlíšením 20 Mpx a vzadu s rozlíšením 16 Mpx, na prvý pohľad evokuje myšlienku, že ASUS sa viac zameral na selfies, ako na doménu mladých akčných ľudí, no nemusí to byť pravda. K „downgradu“, teda zníženiu počtu megapixelov svojho času pristúpil aj Samsung, keď použil síce menej, ale väčších pixelov, ktoré sú citlivejšie na svetlo. Uvidíme pri testovaní. Oba primárne fotoaparáty dopĺňajú  širokouhlé fotoaparáty so zorným uhlom 120°, ktoré na rozdiel od konkurencie nefotia spolu, ale samostatne.  


Asus ZenFone 5 je prvý smartfón na trhu s procesorom Qualcomm Snapdragon 636

Vyššie modely ZenFone 5 a ZenFone 5Z majú 6,2-palcový displej s výrezom. Šéf spoločnosti ASUS Jerry Shen zdôraznil, že takmer všetky dôležitejšie funkcie vrátane nabíjania sú podporované umelou inteligenciou Qualcomm Artificial Intelligence Engine (AIE), ktorou disponuje nový procesor Qualcomm Snapdragon 845. Najvýkonnejšie modely majú až 8 GB RAM a 256 GB úložného priestoru. ZenFone 5Z obsahuje aj modem Snapdragon X20 Gigabit LTE a zabudovanú bezdrôtovú konektivitu 2×2 802.11ac Wi-Fi a bluetooth 5. Cena základného modelu je 479 eur. ZenFone 5Z aj ZenFone 5 sú vybavené inteligentným duálnym fotoaparátom, ktorý sa učí a prispôsobuje, aby vždy zaznamenal perfektnú fotku. Fotoaparáty využívajú najnovšie senzory Sony IMX363 s 1,4 µm pixelmi a objektívy so svetelnosťou f/1.8. Takisto majú štvorosovú optickú stabilizáciu obrazu (OIS) a funkcie umelej inteligencie, ako je AI Scene Detection na rozpoznanie 16 scén a objektov, AI Photo Learning, Real-time Portrait a Real-time Beautification. Sekundárne fotoaparáty majú širokouhlé objektívy, schopné pokryť zorný uhol 120°.


ASUS ZenFone 5 Lite

Poznámka: V čase uzávierky časopisu sa veľtrh len začínal, takže sme do článku zahrnuli len horúce produktové novinky predstavené počas prvých dní. Pokračovanie reportáže prinesieme v aprílovom PC REVUE.

 

Zobrazit Galériu

Ľuboslav Lacko

Všetky autorove články
mwc

Pridať komentár

Mohlo by vás zaujímať

Mohlo by vás zaujímať