MWC 2018: Zaujímavosti, trendy a perspektívy

0

Mobile World Congress, ako najprestížnejšia udalosť v oblasti mobilných technológií, má už tradične tri roviny. Prvou sú tlačové konferencie firiem počas „novinárskej“ soboty a nedele, kde predstavia svoje novinky. O týchto podujatiach a prezentovaných produktoch sme informovali v marcovom čísle. Následne po oficiálnom otvorení MWC sa koná výstava a sprievodné konferencie.

Trendy prezrádzajú štatistiky...

Začneme štatistikou, ktorá má výpovednú hodnotu hlavne v porovnaní s vlaňajšími číslami. MWC 2018 hostil viac ako viac ako 107-tisíc návštevníkov z 208 krajín. Vlani to bolo 108-tisíc takisto z 208 krajín. Vzrástol však počet vystavovateľov z vlaňajších 2300 na 2400. Na podujatí boli prítomní všetci, ktorí v mobilnom biznise niečo znamenajú. Výnimka potvrdzujúca toto pravidlo je spoločnosť Apple, ktorá MWC chronicky ignoruje. Pokles počtu návštevníkom môže byť štatistická odchýlka alebo signál, že záujem o mobilné technológie práve kulminuje. Uvidíme o rok. Záujem sa presúva od smartfónov k technológiám „na pozadí“, ako sú 5G siete, internet vecí, autonómne vozidlá a subsystémy inteligentných miest aj domácností. Nepriamy dôkaz tohto trendu je ďalší štatistický údaj, oveľa signifikantnejší než pokles počtu návštevníkov o menej ako 1 %. Zatiaľ čo vlani bolo medzi účastníkmi 6100 šéfov firiem, tento rok ich bolo až 7700. Znamená to jednak vyšší záujem predstaviteľov firemnej exekutívy o mobilné a súvisiace technológie a pravdepodobne aj rastúci počet startupov, pretože štatistika nerozlišuje, či ide o riaditeľa globálnej firmy, alebo šéfa startupu s tromi zamestnancami. Potešiteľný je fakt, že 24 % účastníkov boli ženy, čo je o percento viac ako vlani. A hlavne podiel prednášajúcich žien na sprievodných konferenciách stúpol z vlaňajších 21 % na takmer 30 %. Pre zaujímavosť, podujatie vygenerovalo pre katalánsku ekonomiku pol miliardy eur a 13 000 pracovných miest na čiastočný úväzok.

...aj globálne auditórium

Keby sme boli bulvárne médium, táto stať by mohla mať názov Vlajkové lode s chvostíkom. Skutočnosť, že sa do Barcelony zišla mobilná elita z celého sveta, poskytla príležitosť pozorovať nielen to, čo vystavujú, ale aj to, ako tieto technológie sami využívajú. V metre, hotelových halách aj v reštauráciách na výstavisku sa pomerne ľahko dalo rozlíšiť, kto používa vlajkovú loď a kto smartfón vyššej strednej triedy, napriek tomu, že dizajnovo už tieto kategórie do značnej miery splývajú. Používatelia vlajkových smartfónov ich pri každej vhodnej príležitosti pripájali k powerbankom. Prezrádza to jednak slabinu týchto zariadení (vhodná technológia na batérie s výdržou na niekoľko dní až týždeň používania smartfónu sa len hľadá), ale aj to, že kto si zadováži špičkový telefón, aj ho celý deň intenzívne využíva.


Nokia si aj tento rok pripravila reinkarnovaný model 8110, tentoraz aj s podporou 4G

Výrezy a kamery

„My si od vás pre naše P20 požičiame výrez v displeji a pre vás sme možno vyriešili problém, kam umiestniť kameru, ak budete chcieť roztiahnuť displej na celú plochu panela Macbooku.“ Takto nejako by mohol vyznieť odkaz Huawei smerom k Applu. Pri produktoch s nízkou variabilitou, ako sú smartfóny a do určitej miery aj ultrabooky, je kopírovanie dizajnových a konštrukčných trendov viac-menej zákonité. Roztiahnutie displeja na celú prednú plochu smartfónu riešili ako prví dizajnéri a konštruktéri Applu a vznikol niekým obdivovaný, niekým akceptovaný a niekým nenávidený výrez. Roztiahnutie displeja až k okrajom panela riešil ako prvý Huawei pre svoj Matebook X a vznikla vyklápacia kamera vtipne umiestnená v hornom rade klávesnice medzi klávesmi F6 a F7. Výrezy sa na MWC začali objavovať ako huby po daždi. K smartfónom ASUS Zenfone 5, OnePlus 6, Leagoo S9 či Noa N10 koncom marca pribudne aj Huawei P20. Výrobcovia vlajkových lodí sa zamerali na zdokonalenie fotoaparátov. Snažia sa čo najviac eliminovať obmedzenia vyplývajúce z malých rozmerov snímača.


Jeden z mnohých smartfónov inšpirovaných výrezom v iPhone X

Mwc-9 Porovnajte rez objektívom zrkadlovky a rez objektívom dvojitého fotoaparátu smartfónu (aby bolo porovnanie názorné, naaranžoval som ho pod treťou šošovkou zhora)

Návštevníkov stánku Lenova najviac zaujali nové rozširujúce moduly MotoMods pre najvyšší modelový rad smartfónov Moto Z. Každý si chcel vyskúšať možnosti rozširujúceho modulu Health Mod, ktorý umožňuje merať päť vitálnych funkcií vrátane tepu a krvného tlaku (systolického a diastolického), tepu a telesnej teploty. Niektoré parametre sa merajú tak, že používateľ do prípravku vsunie prst, iné tak, že sa prípravok priloží na hruď.


Modul Health Mod


Lenovo sa intenzívne venuje aj téme virtuálnej a rozšírenej reality a implementácii umelej inteligencie do svojich zariadení

Menej zvučné použitie zvučných značiek

V súvislosti s mobilnými telefónmi dochádza – nazvime to optimisticky – k miernej degradácii renomovaných značiek. Nedávno sa výrobcovia smartfónov predháňali v tom, komu sa podarí nadviazať spoluprácu s najznámejšími výrobcami fotografickej techniky. Logo Leica využíva Huawei, Hasselblad sa zasa podieľal na vývoji modulu Moto Mod pre smartfóny Moto Z. Podobný proces prebieha v implementovaní technológií najprestížnejších značiek v oblasti kvalitnej a priestorovej reprodukcie zvuku. Čo by pred érou smartfónov povedal audiofil na zariadenie reprodukujúce zvuk jedným alebo dvoma miniatúrnymi reproduktormi a ozvučnicou s objemom niekoľko kubických milimetrov, na ktorom je jedna alebo viac renomovaných značiek typu Dolby Atmos či THX? Atmosféra kvalitného zvuku sa navodzuje aj pri ilustračnom prezentovaní akustických možností predstavovaných smartfónov. V sále znie dunivá hudba, až má človek podozrenie, že je to tak trochu podvod a na ozvučenie takej veľkej sály použili dva telefóny. Samozrejme žartujeme.

Android Oreo 8.0 Go

Na MWC 2018 mal praktickú premiéru aj odľahčený operačný systém Android Go, ktorý bol predstavený už vlani v máji na vývojárskej konferencii Google I/O. Je to zjednodušená verzia Androidu Oreo, určená pre smartfóny s menej výkonnými čipmi a menšou kapacitou operačnej a úložnej pamäte. Ako prvý bol s týmto operačným systémom predstavený lacný smartfón Alcatel 1. Nastala tak paradoxná situácia, že Android 8.0 Oreo, aj keď v odľahčenej verzii, budú mať skôr majitelia najlacnejších smartfónov než niektorých vlajkových lodí. Predpodkladáme, že tomuto trendu sa prispôsobia aj vývojári aplikácií a ponúknu variant s prívlastkom Go pre menej výkonné smartfóny. Google im dáva príklad a ponúka aplikácie YouTube, Gmail a Mapy s prívlastkom Go, ktoré zaberajú menej miesta a sú navrhnuté tak, aby vzhľadom na menej výkonný hardvér využívali menej dát ako bežné aplikácie pre plnohodnotný Android.

Umelá inteligencia

Prakticky vo všetkých stánkoch výrobcov smartfónov sa mohli účastníci MWC stretnúť so štýlovo oblečenými živými asistentmi a asistentkami, ktorých cieľom bolo upútať pozornosť na Google Asistenta. Google sa snaží rozširovať počet podporovaných jazykov a zjednodušovať rozhrania, aby čoraz viac vývojárov využívalo jeho funkcie vo svojich aplikáciách. Zaujal napríklad smartfón Sony Xperia XZ2, kde inteligentný asistent reaguje na hlasové povely aj pri uspatom telefóne s vypnutým displejom.

Sprievodná konferencia

Zariadenia, 5G, umelá inteligencia, IoT, obsah, inovácie a technológie na pozadí. Takto by sa dali zhrnúť témy najzaujímavejších prednášok. Počas konferencie som sa zúčastnil na prednáške na tému monetizácie biometrických informácií prostredníctvom modelu poskytovania SaaS (softvér ako služba) a takisto na prednáške o kybernetickej imunite v súvislosti s IT a umelou inteligenciou. Podobne ako si ľudia časom vypestovali imunitu proti niektorým chorobám, aj pripojené zariadenia využijú umelú inteligenciu na zvýšenie odolnosti proti hrozbám tak známym, zmutovaným, ako aj úplne novým. Ako to umelá inteligencia zvládne? Tak ako panovníci kedysi zamestnávali ľudí, ktorí im ochutnávali potravu, či náhodou nie je otrávená, aj implementovaná umelá inteligencia v rôznych zariadeniach bude „ochutnávať“ pakety prichádzajúcich údajov pri komunikácii, či neobsahujú škodlivý kód.


Futuristické koncepty autonómnych vozidiel boli vystavované v súvislosti s 5G sieťami

Ministerská sekcia kongresu, na ktorej sa zúčastnil aj (vtedajší) podpredseda vlády pre informatizáciu a investície Peter Pellegrini, sa venovala problematike 5G sietí, cezhraničnému toku údajov, jednotnému postupu pri ochrane osobných údajov a, samozrejme, bezpečnosti. Rovnako dôležité témy boli mobilita pre spoločenské dobro či mobilné technológie vo vzdelávaní a zdravotníctve.


Možnosti robotov budili rešpekt, niekedy až obavy z prípadného zneužitia

Hala 4 bola už tradične venovaná téme Innovation City, teda tomu, ako produkty a služby spojené so smartfónmi a komunikačnými sieťami vytvárajú lepšiu budúcnosť pre občanov a firmy v oblastiach, ako sú bývanie, infraštruktúra miest a obcí, zdravotníctvo, automobilový priemysel, poľnohospodárstvo či verejné služby. Takmer v každej oblasti sa viac či menej výrazne začína presadzovať umelá inteligencia. Smartfón sa ukázal ako ideálny nástroj na komunikáciu medzi človekom a inteligentnými systémami na pozadí v cloude. Na jeho pozíciu ako na fyzickú reprezentáciu inteligentných digitálnych asistentov však útočia rôzne iné zariadenia, predovšetkým reproduktory.

Startupy v sekcii 4YFN

Skratka sprievodného podujatia, ktoré sa konalo oddelene na inom výstavisku v centre Barcelony, znamená „4 Years From Now“. Predpokladá sa teda, že vystavené produkty a služby ovplyvnia náš život o niekoľko málo rokov. Pavilón startupov tentoraz praskal vo švíkoch. Svoje riešenia prezentovalo 600 vystavovateľov z viac ako 45 krajín. Aj tento rok dominovali vystavovatelia z Južnej Kórey a Číny, takže sekcia startupov vlastne z geoekonomického pohľadu kopírovala hlavné podujatia. Zatiaľ čo vlani sa veľa novátorov snažilo prezentovať riešenia využívajúce VR a AR okuliare, tento rok je zrejmé, že implementácia virtuálnej reality v súčasných okuliaroch nenájde masové praktické uplatnenie a čaká sa na technologický pokrok, predovšetkým na miniaturizáciu a zvýšenie rozlíšenia.


Jeden z mnohých exponátov na názornú výučbu robotiky a programovania

Najviac pozornosti návštevníkov pútal najväčší exponát – obytná kója NAPBOX, ktorá môže slúžiť ako dočasné obydlie na odpočinok aj prácu. Typický scenár použitia je napríklad letisko, kde musíte dlho čakať a potrebujete pracovať, prípadne si zdriemnuť. Súčasťou riešenia je aj rýchly a jednoduchý registračný systém, kóju si môžete prenajať cez mobilnú aplikáciu. Platíte iba za čas, ktorý strávite v kabíne. Predpokladaná cena za minútu je 15 centov. Kója je vlastne inteligentná miestnosť, kde je napríklad zrkadlo, ktoré sa v prípade potreby zmení na televízor, zatemňovanie okien je riešené na báze tekutých kryštálov. Prípadnej klaustrofóbii bráni „falošné“ okno, ktoré vytvára dojem hĺbky priestoru, a v budúcej verzii sa budú na strope zobrazovať scény rozšírenej reality.


Obytná kója NAPBOX

V sekcii boli vystavované aj rôzne riešenia na výučbu programovania a robotiky, riešenia IoT, napríklad na monitorovanie pohybu a správania tučniakov. Niektoré inovatívne riešenia reagovali na životný štýl mladých ľudí. Napríklad malé reproduktory, aké používajú mladí ľudia na párty, nehrajú veľmi dobre, lebo majú malý objem ozvučnice. Stačí však vypiť jednu fľašu (a to mladí na párty občas robia), nasadiť reproduktor na prázdnu fľašu a hneď má o 0,7 l alebo o liter väčšiu ozvučnicu a hrá úplne super. Iné riešenie sa venovalo 3D zobrazeniu marketingovej grafiky na stenách vitríny, v ktorej je produkt, prípadne exponát v múzeu. Vystavované boli aj riešenia zjednodušujúce život pre zdravotne postihnutých ľudí, autistov či ľudí trpiacich rôznymi fóbiami.


Inovatívny reproduktor, ktorý sa dá nasadiť na prázdnu fľašu

Slovenskí vystavovatelia

Podobne ako vlani aj tento rok na veľtrhu MWC prezentovali svoje riešenie tri slovenské firmy, dve z nich, ESET a CulCharge, vystavovali na tomto podujatí aj vlani. Nováčikom, ktorý tento rok vystavoval v startupovej sekcii 4YFN, je spoločnosť Excalibur. Predstavila riešenie na autentifikáciu prístupu k počítaču pomocou smartfónu. Podrobnosti o riešení firmy ESET na ochranu Android TV pred modernými hrozbami si môžete prečítať v samostatnom článku.

 

Ľuboslav Lacko

Zobrazit Galériu

Ľuboslav Lacko

Všetky autorove články
mwc

Pridať komentár

Mohlo by vás zaujímať

Mohlo by vás zaujímať