ACER_09_SWIFT5 ACER_09_SWIFT5 ACER_09_SWIFT5 Advertisement

MWC 2018: Samsung predstavil nové vlajkové lode Galaxy S9 a S9+. Toto sú kľúčové novinky

Technológie
0

Samsung načasoval premiéru svojich vlajkových lodí pre náročných používateľov v predvečer veľtrhu MWC. Ako to u významných premiér špičkových smartfónov býva v poslednom čase zvykom, takmer všetky kľúčové črty boli známe pred oficiálnou premiérou prostredníctvom rôznych únikov.

Vývojári a dizajnéri sa tentoraz sústredili na to, ako ľudia, predovšetkým mladí komunikujú, zdieľajú informácie a vnímajú svet. Spôsoby komunikácie sa menia, ľudia sa čoraz častejšie vyjadrujú pomocou fotografií, videí, či emotikonov. Kľúčom k týmto vyjadrovacím prostriedkom je však dobrý fotoaparát schopný poskytnúť kvalitné fotografie a videá za každých okolností a svetelných podmienok.

Vylepšený fotoaparát

Smartfóny Galaxy S9 a S9+ obsahujú nový objektív s variabilnou clonou. O možnostiach, ktoré fotografom prináša clona, čiže možnosť meniť priemer otvoru, ktorým v objektíve prechádzajú svetelné lúče a dopadanú na snímač píšeme v rozsiahlom samostatnom článku. Rovnako významnou, ak nie významnejšou novinkou je snímač Super Speed Dual Pixel, ktorý v synergii s výkonným procesorom a pamäťou poskytujú nové možnosti v oblasti spomaleného videa a rozšírenej reality.

Nové vlajkové lode od Samsungu umožňujú snímanie superspomalených záberov. Okamih kľúčového deja trvajúci 0,2 sekundy sa nahrá rýchlosťou až 960 snímok za sekundu a následne si ho môžete pustiť spomalene, takže 0,2 sekundy sa „roztiahne“ do časového intervalu 6 sekúnd.

Aby ste stihli zachytiť tek správny okamih, smartfóny S9 a S9+ majú inteligentnú funkciu automatickej detekcie pohybu, ktorá rozpozná rýchly pohyb v závere a automaticky spustí nahrávanie. Po nasnímaní superspomalených záberov si môžu užívatelia zvoliť hudbu na pozadí z 35 rôznych možností alebo k videu priradiť melódiu zo zoznamu obľúbených skladieb. Jednoduchým poklopaním môžu užívatelia taktiež vytvárať, upravovať a zdieľať súbory vo formáte GIF a využiť pri tom tri  rôzne režimy slučky pre opakované prehrávanie záznamu.

Doteraz vyrábané smartfóny vrátane vlajkových lodí nemajú možnosť meniť svetelnosť objektívu. S9 a S9+ majú možnosť prepínať svetelnosť objektívu medzi hodnotami F/1,5 a F/2,4 takže ich fotoaparáty sa dokážu lepšie prispôsobiť málo či príliš svetlému prostrediu. Je to analogické, ako keď sa dúhovka v ľudskom oku rozťahuje a zmršťuje, tak aj variabilná clona automaticky vpúšťa v tmavom prostredí viac svetla a za jasných podmienok menej svetla, a vytvára tak ostré a jasné snímky.

Hodnota nastavenej clony má vplyv aj na hĺbku ostrosti. Čím je objektív viac zaclonený, tým je hĺbka ostrosti väčšia. Využíva sa to pri fotení krajiny, či architektúry, kde chceme mať všetko ostré. Naopak pri malej clone je hĺbka ostrosti menšia, čo sa využíva pri kreatívnom komponovaní záberu tak aby objekt záujmu v popredí bol ostrý a pozadie efektne rozmazané.

Emotikony využívajúce rozšírenú realitu

Hlavne mladší používatelia ocenia animované emoji založené na virtuálnej realite. Je to „vylepšená“ odpoveď Samsungu na implementáciu tejto funkcie v najnovších smartfónoch od Apple. Emotikony využívajú nielen rozšírenú realitu (AR Emoji), ale aj algoritmus strojového učenia, ktorý analyzuje dvojrozmerný obraz užívateľa.

Mapuje sa viac než 100 tvárových rysov a následne sa vytvorí trojrozmerný model. Ten vie vyjadrovať a napodobňovať výrazy, ako napr. mrkanie alebo kývanie, čím umožňuje skutočnú personalizáciu.

S funkciou Animované emoji môžete zdieľať svoje skutočné pocity nielen prostredníctvom videa, ale aj celého radu nálepiek v štandardnom formáte animovaných obrazových súborov (AGIF). Používatelia tak môžu svoje emotikony zdieľať na väčšine platforiem pre instant messaging prevádzkovaných tretími stranami.

Inteligentná platforma Samsungu nazvaná Bixby integrovaná do fotoaparátu poskytuje prostredníctvom rozšírenej reality a technológií hlbokého učenia sa užitočné informácie o okolí užívateľa.  Pomocou detekcie a rozpoznávania objektov v reálnom čase platforma Bixby okamžite dodáva informácie priamo do obrazu, na ktorý fotoaparát mieri.

Užívatelia si tak môžu pomocou okamžitého prekladu nechať v reálnom čase preložiť cudzojazyčné texty alebo prepočítať cenu v cudzej mene, dozvedieť sa informácie o svojom okolí, zakúpiť si výrobky, ktoré vidia pred sebou, alebo si po celý deň počítať kalorický príjem. Stačí odfotiť jedlo, Bixby ho identifikuje a jeho kalorickú hodnotu automaticky zapíše do aplikácie Samsung Health.

Zvuk

Okrem vizuálneho je dôležitý aj akustický dojem. Preto nové modely Samsung Galaxy S9 a S9+ majú vylepšené stereofónne reproduktory schopné poskytnúť vyššiu úroveň hlasitosti ako v predchádzajúcich modeloch. Na vyladení reproduktorov, aby z malého objemu ozvučnice vykúzlili čo najlepší zvuk sa podieľali špecialisti od AKG. Zárukou dobrého priestorového zvuku je aj podpora štandardu Dolby Atmos.

Životný štýl

Vďaka vylepšenému optickému snímaču zabudovanému priamo do prístroja posúvajú zariadenia Galaxy S9 a S9+ na vyššiu úroveň aj starostlivosť o zdravie, pretože poskytujú bohatšie a presnejšie informácie o zdravotnom stave užívateľa. Tento snímač umožňuje telefónom Galaxy S9 a S9+ sledovať faktor srdečnej záťaže užívateľa, čo je nový spôsob merania nárokov kladených na srdce , a to v reálnom čase.

Dokovacia stanica Dex Pad

Ľuďom, ktorí sú neustále v pohybe, uľahčí mobilný životný štýl ďalšia generácia dokovacej stanice Samsung, ktorá umožňuje používať smartfón v kombinácii s veľkou štandardnou obrazovkou. Vďaka novému dokovaciemu systému Dex Pad môžu užívatelia jednoducho pripojiť Galaxy S9 a S9+ k väčšiemu monitoru, klávesnici a myši, a rozšíriť tak mobilný zážitok o možnosť užívateľsky prívetivejšej úpravy dokumentov alebo dokonca hranie hier na plnohodnotnej obrazovke.  Užívatelia môžu taktiež Galaxy S9 a S9+ prostredníctvom stanice Dex Pad premeniť na touchpad. 

Bezpečná platforma aj do firiem

Smartfóny Galaxy S9 a S9+ poskytujú užívateľom okrem toho pocit pokoja a bezpečia, pretože sú chránené najnovšou bezpečnostnou platformou Knox 3.1 od spoločnosti Samsung, ktorá spĺňa parametre obranného priemyslu. Prístroje Galaxy S9 a S9+ podporujú tri rôzne možnosti biometrického overenia totožnosti – rozpoznávanie očnej dúhovky, odtlačkov prstov a tváre – takže si užívatelia môžu zvoliť najlepší spôsob ochrany svojho zariadenia a aplikácií.

Zariadenia je vybavené funkciou Intelligent Scan, čo je nový spôsob overenia totožnosti, ktorý inteligentne využíva kombinovaných predností snímania očnej dúhovky a technológie rozpoznávania tváre k rýchlemu a pohodlnému odomknutiu smartfónu užívateľa v najrôznejších situáciách. Smartfóny Galaxy S9 a S9+ predstavujú aj funkciu Dedicated Fingerprint, ktorá dáva užívateľom možnosť použiť pre prístup k zabezpečenej zložke odtlačok iného prsta, než aký bol použitý na odomknutie smartfónu.

Samsung Galaxy S9 a S9+ – technické špecifikácie:

 

Galaxy S9

Galaxy S9+

OS

Android 8 (Oreo)

Displej

5,8-palcový zakrivený Super AMOLED s rozlíšením Quad HD+, 18,5:9[1],[2] (570ppi)

6,2-palcový zakrivený Super AMOLED s rozlíšením Quad HD+, 18,5:97, 8 (529 ppi)

 

Telo

147,7 x 68,7 x 8,5 mm, 163 g, IP68[3]

158,1 x 73,8 x 8,5 mm, 189 g, IP689

Fotoaparát

Zadný: Snímač Super Speed Dual Pixel 12MP AF s OIS (F1.5/F2.4)

Predný: 8MP AF (F1.7)

Zadný: Duálny fotoaparát s duálnym OIS
Širokouhlý: Snímač Super Speed Dual Pixel 12MP AF (F1.5/F2.4)
Teleobjektív: Snímač 12MP AF (F2.4)

Predný: 8 MP AF (F1.7)

Aplikačný procesor

Exnyos9810, 10nm, 64bitový, osemjadrový procesor

(2,7 GHz Quad + 1,7 GHz Quad) [4]

Pamäť

4 GB RAM

64/256 GB + slot pre Micro SD (až 400 GB)[5]

6 GB RAM

64/256 GB + slot pre Micro SD (až 400 GB)11

SIM karta

Jedna SIM: Nano SIM

Dve SIM (hybridná SIM): Nano SIM + Nano SIM alebo slot pre microSD[6]  

Batéria

3 000 mAh

3 500 mAh

Rýchle káblové nabíjanie kompatibilné so štandardom QC 2.0

Bezdrôtové nabíjanie kompatibilné so štandardmi WPC a PMA

Siete

Vylepšená 4X4 MIMO / CA, LAA, LTE kat. 18

Konektivita

Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac (2.4/5 GHz), VHT80 MU-MIMO, 1024QAM, Bluetooth® v 5.0 (LE až 2 Mb/s), ANT+, USB typ C, NFC, poloha (GPS, Galileo, Glonass, BeiDou)[7]

Platby

NFC, MST

Snímače

Snímač očnej dúhovky, snímač tlaku, akcelerometer, barometer, snímač odtlačkov prstov, gyroskop, geomagnetický snímač, Hallov snímač, snímač tepovej frekvencie, snímač blízkosti, svetelný snímač RGB

Overovanie

Zámka: vzor, PIN, heslo

Biometrická zámka: snímač očnej dúhovky, snímač odtlačkov prstov, rozpoznávanie tváre, Intelligent Scan: multimodálne biometrické overenie so snímaním očnej dúhovky a rozpoznanie tváre

Audio

Stereofónne reproduktory vyladené od AKG, priestorový zvuk s technológiou Dolby Atmos,

Formáty prehrávaného zvuku: MP3, M4A, 3GA, AAC, OGG, OGA, WAV, WMA, AMR, AWB, FLAC, MID, MIDI, XMF, MXMF, IMY, RTTTL, RTX, OTA, APE, DSF, DFF

Video

MP4, M4V, 3GP, 3G2, WMV, ASF, AVI, FLV, MKV, WEBM

       

Dostupnosť a ceny

Na Slovensku budú Galaxy S9 a S9+ k dispozícii v dvoch verziách – 64 GB (v predaji od 16. marca 2018) a 256 GB (v predaji od 23. marca 2018). Oba modely budú dostupné v troch farebných verziách – Midnight Black, Coral Blue a úplne novej farbe Lilac Purple.

Odporúčaná maloobchodná cena modelu Galaxy S9 bude 849 Eur (64 GB) a 949 Eur (256 GB), a modelu Galaxy S9+ 949 Eur (64 GB) a 1049 Eur (256 GB). Dokovací systém Dex Pad bude na Slovensku dostupný v priebehu apríla za odporúčanú maloobchodnú cenu 99 Eur.


[1] Obrazovka meraná uhlopriečne ako celý obdĺžnik bez odpočítania zaoblených rohov.
[2] Východiskové rozlíšenie je Full HD+; je možné ho však v nastaveniach zmeniť na Quad HD+ (WQHD+)
[3] Na základe testov urobených ponorením do sladkej vody do hĺbky 1,5 m na dobu až 30 minút.
[4] Môže sa líšiť podľa trhov a mobilných operátorov.
[5] Môže sa líšiť podľa trhov a mobilných operátorov. Veľkosť užívateľskej pamäte je menšia než celková kapacita pamäte, pretože časť úložiska využíva operačný systém a softvér vykonávajúci rôzne funkcie zariadenia. Skutočná veľkosť užívateľskej pamäte sa bude líšiť podľa operátora a po aktualizácii softvéru sa môže zmeniť.
[6] Verzia pre jednu SIM kartu bude dostupná u mobilných operátorov, verzia pre dve SIM karty na voľnom trhu.
[7] Pokrytie systémov Galileo a BeiDou môže byť obmedzené.
Zobrazit Galériu

Ľuboslav Lacko

Všetky autorove články
Samsung smartfon Galaxy MWC 2018 foto AR rozsirena realita audio

Pridať komentár

Mohlo by vás zaujímať

Mohlo by vás zaujímať