Samsung_01A2021 Samsung_01A2021 Samsung_01A2021 Advertisement

MWC 2017: Oppo sa inšpiroval periskopom a umožní smartfónom rekordný 5× zoom

Technológie
0

Čínsky výrobca Oppo predviedol na MWC veľmi zaujímavú technológiu duálneho fotoaparátu, ktorá by sa mala dostať do budúcich smartfónov firmy. Jej názov je 5X Precision Optical Zoom a má za sebou ročné výskumné a vývojové úsilie.

Zabudovať 5-násobný optický zoom do zariadenia s rozmermi smartfónu nie je maličkosť. Niečo podobné sme síce videli aj od iných firiem (napr. Asus), ibaže inžinieri Oppo presmerovali svetlo cez hranol s použitím štruktúry inšpirovanej periskopom, kde je jedna zo sústavy šošoviek umiestnená pod uhlom 90° vzhľadom na širokouhlé šošovky, ktorých je dovedna päť. Tento dizajn teda neobsahuje dva snímače viditeľné pre používateľa, ale druhý teleskopický snímač je ukrytý vnútri modulu.

Vďaka takémuto lomu svetla môže Oppo priblížiť vzdialené objekty bez použitia objemných šošoviek. Zrejme je potrebný ešte šikovný softvér, ktorý dokáže spojiť obrazové dáta z oboch snímačov. Modul obsahuje až 50 súčastí, no pritom má výšku iba 5,7 mm.

Jedna z dôležitých otázok súvisiacich s technológiou zoomu je stabilizácia obrazu. Aj to najmenšie chvenie sa totiž pri priblížení prejaví veľmi výrazne. Oppo preto spároval svoj modul s 5× zoomom s úplne novým riešením optického stabilizátora, ktorý má podľa tvrdenia spoločnosti výkon zlepšený o 40 % oproti predchádzajúcej generácii. To všetko znie sľubne, no výrobca zatiaľ neohlásil prvý smartfón disponujúci touto technológiou.

Zdroj: Androidauthority

Zobrazit Galériu

Redakcia

Všetky autorove články
Zoom smartfon

Pridať komentár

Mohlo by vás zaujímať

Mohlo by vás zaujímať