MWC 2016: Kyocera ukázala telefón s priehľadným solárnym panelom na displeji

1

Kyocera predstavila smartfón poháňaný slnečnou energiou už na minuloročnom veľtrhu MWC. No v tomto roku priniesla do Barcelony zdokonalený prototyp a tvrdí, že technológia by sa čoskoro mohla objaviť aj v telefónoch určených pre spotrebiteľov.

Tenký solárny panel s hrúbkou len 0,55 mm je umiestnený medzi displejom a jeho dotykovou vrstvou. Každé 3 minúty priameho slnečného žiarenia vám nabijú batériu na 1 minútu hovoru. Oproti vlaňajšiemu demonštračnému modelu sa efektívnosť zvýšila osemnásobne.

Tvorcom solárneho panela nazývaného WYSIPS (What You See Is Photovoltaic Surface)  je francúzska firma SunPartner. Tá sa vyjadrila, že jej produkt môže spolupracovať s akýmkoľvek typom telefónu.

Ďalšia oblasť, v ktorej sa technológia oproti vlaňajšku zlepšila, je priehľadnosť displeja. Čím tmavší (menej priehľadný) je panel, tým účinnejšia je premena slnečného žiarenia na energiu. Pravda, tu treba brať na zreteľ aj prácu s aplikáciami či prichádzajúcimi e-mailmi. Kyocera a SunPartner usúdili, že 85-percentná transparentnosť ponúka tú správnu rovnováhu medzi vizuálnym a nabíjacím výkonom.

Vystavovaný prototyp bol 5-palcový androidový smartfón a len ťažko by ste si všimli, že jeho obrazovka je tmavšia. Špeciálna fotovoltická vrstva nemá vplyv na citlivosť dotykového displeja a prakticky vôbec nepridáva na hmotnosti telefónu.

Rovnaká technológia sa vraj dá aplikovať na menšie i väčšie displeje (až do 13 palcov), a tak je pravdepodobné, že si nájde cestu aj do smart hodiniek či tabletov. Navyše môže fungovať, ak slnko svieti iba na polovicu či dokonca len na tretinu displeja.

Kyocera chce takéto telefóny ponúknuť predovšetkým používateľom, ktorí pracujú v teréne, alebo aj ostatným, ktorí sa dlhší čas zdržiavajú ďaleko od zdroja napájania (napr. turisti či lyžiari). Technológia nie je určená na náhradu nabíjačky, na to zatiaľ nie je dostatočne účinná. Môže však udržať mobil v pohotovostnom režime a poskytnúť alternatívnu možnosť núdzového nabíjania, ak sa vám telefón vybije ďaleko od domova.

Zdroj: gizmag.com

Redakcia

Všetky autorove články

1 komentár

ay reakcia na: MWC 2016: Kyocera ukázala telefón s priehľadným solárnym panelom na displeji

2.3.2016 12:03
~1% za hodinu, naozaj vhodne na krizove napajanie.

Pridať komentár

Mohlo by vás zaujímať

Mohlo by vás zaujímať