Recenzia: MSI Prestige PS341WU / Profesionál s 5120 px na šírku

1

Monitory s vyšším rozlíšením ako UHD sú vzácnosť. Jeden z takých je MSI Prestige PS341WU. Na výšku má štandardných 2160 px, no do šírky ho už definuje 5120 px, keďže ide o panel s pomerom strán 21:9. Viac než 13 miliónov bodov dáva na 34" uhlopriečke dosť dobrý zmysel. Najmä v prípade takejto unikátnej koncepcie s rovným panelom.

Tento monitor je primárne určený pre tvorcov obsahu (videí, grafiky, hier a podobne), pre ktorých prináša pridanú hodnotu vo viacerých smeroch. Veľký zobrazovací panel s extra rozlíšením je základný predpoklad na vysokú pracovnú efektivitu.

Príťažlivý pre oko, bohatý funkčne

Už prvý kontakt s monitorom vás utvrdí, že ide o prémiové zariadenie. Telo je naozaj robustné, použité plasty sú pevné a pri fyzickej manipulácii nikde nič nevŕzga a všetko pekne lícuje. Subtílnejšie je iba uchytenie krytu na konektory. To je detail, ktorý však bežne monitory nemávajú. Cieľom konštruktérov tu evidentne bolo, aby bol monitor pôsobivý aj zozadu, a to vďaka viacerým prvkom. Či už padne zrak na minimalistickú oválnu nohu hore, esteticky ukončenú brúsenou kovovou čiapočkou, alebo pohľadané zakrytie kĺba s kruhovým olemovaním.

V takomto elegantnom duchu sa uberá i obdĺžnikový podstavec s prázdnym stredom, čo môžete využiť na odloženie smartfónu alebo iných vecí. Z fotografie síce takáto konštrukcia môže vzbudzovať dojem nestability, no opak je pravda. Panel na stole drží ako pribitý a zdarne odoláva aj otrasom. Spredu treba vyzdvihnúť ešte absenciu typickej brady, ktorá býva na spodnej strane. V tomto prípade je celé orámovanie tenučké, dvojmilimetrové. Opticky ho však rozširuje typicky neaktívna časť LCD, ktorá je v tomto prípade 8-milimetrová (naspodku 11 mm). Nejaké rezervy sú ešte v hrúbke monitora, ktorá je tu okolo 5 cm. To je však dané i vyššími požiadavkami na chladenie, keďže je tu nadštandardne vysoké rozlíšenie aj svietivosť na menšej ploche.

Výškové polohovanie je v rozsahu 10 cm (vzhľadom na prvý riadok pixelov odspodu 55 – 155 mm). Na maxime je panel trochu nižšie, než je bežné, ale pre väčšinu používateľov bude i tak dostatočne vysoko. Naklápanie v tradičnom rozsahu -5 až +20 stupňov a otáčanie je v rozsahu -35 až +35 stupňov.

Možnosti pripojenia sú štedré. Videovýstupy sú v podobe dvojice HDMI 2.0, jedného DisplayPortu 1.4 a USB-C s podporou DP. Samozrejmosť je zobrazovanie z viacerých zdrojov – PBP a PIP (s možnosťou trojstupňového nastavenia veľkosti obrazu). Na spodnom paneli je dostupný ešte port USB-B, ktorý oživuje jeden vedľajší konektor USB-A, ale hlavne šikovný, dobre dostupný panel s dvoma rýchlymi USB 3.2 gen. 1 a netradične i čítačka kariet SD. Ten je navyše pekne prístupný z ľavej strany. Sprava (zozadu) je potom poruke viacsmerový joystick na ovládanie menu OSD. Alternatívne je možná zmena nastavení aj cez aplikáciu v OS.


Možnosti pripojenia externých zariadení sú naozaj široké, na monitore je dokonca aj slot na pamäťovú kartu SD

Obraz nielen s pestrými a sýtymi farbami

Raritné sú obrazové asistenčné nástroje, ako sú napríklad pravítka. Také, čo rozdeľujú displej na kvadranty alebo sú len na kraji po celej výške a šírke. Vykresliť si môžete vo veľkosti 1:1 aj papierové formáty A4, B5, A5, pohľadnicu či menovku. Dostupné sú aj dva typy mriežok s hrubšou a jemnejšou štruktúrou a v prípade potreby sa dá obraz jednoducho rozdeliť prerušovanou čiarou na dve rovnaké polovice (vertikálne i horizontálne). K dokonalosti chýba už len voľba farby ohraničenia. Použitá tyrkysová sa totiž na niektorých podkladoch stráca.


Prezentácia obrazových asistentov

Najdôležitejšia je však farebná interpretácia panela. Tá je natoľko verná, že i malá nepresnosť cenovo dostupnej sondy X-Rite i1 Display Pro, ktorú na testy monitorov bežne používame, predstavuje  v percentuálnom vyjadrení celkom veľkú odchýlku. MSI však k monitoru prikladá aj kalibračný protokol s grafom odmeraným profesionálnym zariadením. Ten v priestore DCI-P3 hovorí o priemernej ΔE na úrovni 1,27 a o stopercentnom pokrytí, ktoré môžeme potvrdiť. Akurát my sme namerali o desatinu väčšiu odchýlku.

Ostatné farebné priestory (AdobeRGB a sRGB) presnosťou trochu zaostávajú, ale ΔE všetkých kanálov, primárnych (RGB) aj sekundárnych (YCMW), sa vždy drží pod výborných 1,9. Vyrovnaný a extrémne presný (s odchýlkou na úrovni stotín) je i priebeh nastavenej gamy.


Kópia dodávaného protokolu s meraniami farbeného pokrytia, odchýlkami, priebehom gamy či farebnej teploty

Použitý panel je 60 Hz IPS. Statický kontrast (1220:1) je vzhľadom na pomery týchto matríc nadpriemerný. Dynamický kontrast je, samozrejme, i vďaka lokálnemu stmievaniu tmavých pasáží videí oveľa vyšší. Ghosting, respektíve stopa za dynamicky sa pohybujúcimi objektmi, je bez ohľadu na nastavené zrýchlenie minimálny a spolu s veľmi nízkym input lagom (9,8 ms) sa PS341WU v týchto aspektoch radí k absolútnej špičke.

Rozsah nastaviteľného jasu sa pohybuje v širokom rozsahu 52 – 420 nitov, čomu zodpovedá spotreba 33,6 – 74,7 W. Monitor má však aj certifikát HDR 600. Pri prehrávaní zodpovedajúceho obsahu je jas ešte vyšší a treba počítať aj s vyššou spotrebou okolo 100 wattov. To je už na 34" panel pomerne dosť, ale vzhľadom na mimoriadne vysoké rozlíšenie i jas je to primerané.

Uniformita displeja je pritom ukážková a na perfektne rovnomerné podsvietenie sa veľmi dobre pozerá. Tomuto monitoru sa len ťažko dá niečo vytýkať. S ohľadom na perfektné vlastnosti sa ťažko píše aj tá „vyššia cena a spotreba“.


Rovnomernosť podsvietenia je bezchybná. Všimnite si na tejto fotke i netradičné umiestnenie stavovej LED, ktorá je na spodnej hrane, aby vás neoslňovala.

„Skvelo vyvážený, bez vážnejších nedostatkov a za výhodnú cenu.“
 

PLUSY, MÍNUSY:

+ Jedinečná koncepcia pre kreatívcov, veľmi široké farebné pokrytie, mimoriadna presnosť farieb, perfektne rovnomerné podsvietenie, vysoký maximálny jas a dostatočne nízky je i ten minimálny, nízky input lag, veľké množstvo obrazových asistentov
- Vyššia cena, vyššia spotreba

HODNOTENIE:

Obraz: 100 %
Konektivita: 100 %
Cena/hodnota: 90 %
Vyhotovenie: 90 %
Celkovo: 95 %

• Cena: 950 EUR

Zobrazit Galériu

Ľubomír Samák

Všetky autorove články

1 komentár

test reakcia na: MSI Prestige PS341WU / Profesionál s 5120 px na šírku

22.9.2020 14:09
test
Reagovať

Pridať komentár

Mohlo by vás zaujímať

Mohlo by vás zaujímať