Samsung_01A2021 Samsung_01A2021 Samsung_01A2021 Advertisement

MSI Modern 14 A10M-473CZ / Rýchly ultrabook za pár eur

0

Je to už nejaký čas, čo MSI úplne upustilo od kancelárskych notebookov a začalo sa venovať výhradne výkonným variantom s hernými ambíciami. Za ostatné dva roky sa však táto charakteristika trochu zmenila. Kancelárske notebooky firma síce stále nerobí a herné modely i naďalej tvoria gro ponuky, no začala významne expandovať produkcia pracovných strojov. To v radoch Creation, Prestige a Modern, pričom modely Creation sú najviac vybavené a Modern najmenej. No i tak nič slabšie ako Core i5 v nich nenájdete. Nejde teda o kancelárske konfigurácie (typicky s pomalšími Celeronmi či Pentiami) a výkonu je vždy dostatok i na tvorivé činnosti. To platí aj pre najlacnejší a najmenší notebook MSI – Modern 14 A10M, na ktorý sa pozrieme zbližša.

Solídne vyhotovenie

Konštrukcia je celohliníková, s brúsenou úpravou povrchu, namáhané časti sú nadmieru pevné. Základňa sa pri úchope za roh takmer neprehýba a pokusom o krútenie dobre odoláva i displej. Najhrubšie miesto notebooku má iba 16,4 mm a aj ostatnými mierami (320 × 220 mm) a hmotnosťou 1170 g sa Modern 14 radí k útlejším ultrabookom s cenou pod tisícku.

Za pochvalu stojí i presnosť v detailoch. Všetko k sebe pekne lícuje, a to vrátane spodného rámčeka okolo panela LCD. Jedinú výhradu k pevnosti mám k ľavej strane klávesnice okolo klávesov WASD, ktorá pri vynaložení väčšej sily trochu pruží a prepadáva sa.  Na klávesnici sa inak píše veľmi pohodlne. Odpor stisku klávesov je príjemný a reakcie sú spoľahlivé. Numerický blok tu chýba podobne ako na ostatných takýchto malých notebookoch, ale navigačné klávesy na čele s plnoformátovými kurzorovými šípkami sú už v kompletnej zostave. To je skôr rarita než pravidlo. Pritom nič nikde nie je zhustené ani zmenšené, skrátka len šírka základne sa efektívne využíva od kraja po kraj. Nápisy klávesov si možno podsvietiť bielou LED v troch krokoch intenzity. Cez deň si však do očí svietiť nemusíte, znaky sú pekne kontrastné.

Používatelia clickpadu môžu mať výhrady k jeho menšej ploche (98 × 61 mm), čo je daň za vrchnú ventilačnú perforáciu. Tá zvrchu „tlačí“ na klávesnicu. Okrem nej je netradičné i umiestnenie webovej kamery pod displejom, takže na vhodný pozorovací uhol treba displej otvoriť viac, než ste zvyknutí pri jej bežnom uložení (hore).

Osviežením konektorovej výbavy je dvojica portov USB-C, ktoré dopĺňa taký istý počet USB-A. Všetky sú štandardu 3.2. gen. 1 (t. j. 5-gigabitové). K dispozícii je čítačka kariet SD, zdieľaný 4-pólový jack na headset a výstup HDMI.


MSI Modern 14 z profilu – hore sprava, dole zľava

Vysoký výkon nehlučne

Najcennejšia súčasť Modern 14 je štvorjadrový osemvláknový Core i5-10210U. Jedným dychom však treba dodať, že nejde o 10 nm Ice Lake, ale o 14 nm čip Comet Lake. Za rovnaké peniaze bol teda možnosťou ešte Core i5-1035G1. Ten je síce technologicky vyspelejší a má vyšší výkon na takt (IPC), ale i výrazne nižšie nominálne frekvencie a použitý Ci5-10210U (Comet Lake) dosahuje často vyšší aplikačný výkon. 10 nm technológiu Intel (resp. TSMC) zatiaľ nemá zďaleka takú odladenú ako rokmi ostrieľaných 14 nm.

Jedna z najväčších predností Ice Laku sú výkonnejšie grafiky Iris Plus, to sa však Ci5-1035G1 netýka. S Ci5-10210U má spoločné to isté iGPU (Intel UHD 620).

Potešujúce je, že úložný priestor už nie je vyskladaný zo stiesneného SSD a väčšieho HDD (za čo sme MSI často kritizovali), ale je tu jedno kapacitne i výkonnostne poriadne SSD WD SN730 s 512 GB.

Pýchou notebooku je efektívny dizajn chladenia so spomínaným extra prieduchom. I vďaka nemu sa CPU pri mnohovláknovej záťaži (renderovanie, šifrovanie a pod.) drží na jadrách bezpečne pod 80 °C. Výrazne menej sa pri takejto klíme zahrievajú aj napájacie obvody (VRM). A najlepšie na tom je, že i napriek tomu je hlučnosť mimoriadne nízka. Oproti stavu mimo záťaže som nameral nárast iba 2 dBA (36 dBA celkovo), a i to na lepšie rozlíšenie bol snímač hlukomeru od stredu klávesnice vzdialený iba 10 cm. 

Isteže, kombinácia pohodových teplôt a tichej prevádzky znamená aj nejaké kompromisy. Pri intenzívnej záťaži neútočí na maximálne frekvencie špecifikované pre all-core turbo, ale i tie základné (1,6 GHz) s 2,4 GHz slušne presahuje. Spotreba notebooku je vtedy okolo 30 W a pri prehliadaní webu (s jasom 120 cd/m2) 7,5 W. V takomto nenáročnom prostredí na jedno nabitie vydrží 9 hodín 30 minút.


K základnej doske sa dostanete jednoducho odnímaním veka. Zložitejšie je to však už s prístupom k slotu na pamäť či SSD. Tie sú z druhej strany a prípadná výmena vyžaduje úplnú demontáž dosky.

Displej nad priemerom, zvuk pod ním

Notebook nezahanbia ani obrazové vlastnosti. Vyzdvihnúť treba najmä naozaj rovnomerné podsvietenie, kde voľným okom nepozorovať žiadne lokálne rozdiely v intenzite. Rozsah jasu je 8,5 – 210 cd/m2. So spodnou hranicou ťažkosti mať nebudete, tá je možno až nižšia, než by bolo treba. Zato maximálnej svietivosti by zopár nitov navyše neuškodilo ako prevencia do slnečných dní.

Panel je typu IPS, a hoci nechce osloviť grafikov (predsa len paleta zodpovedajúca spektru sRGB je skôr na iné použitia), žiadny z kanálov nemá dvojcifernú hodnotu ΔE a priemerná odchýlka je 4,8. Najviac mimo (ΔE 7) je oranžovejšia červená. Priebeh gama krivky je s výnimkou malých zakolísaní v tmavších odtieňoch (kde je menší odstup medzi 0 – 10 % bielou) vyrovnaný, s priemerom zodpovedajúcim optimálnej hodnote 2,2. Statický kontrast (700:1) mohol byť aj vyšší, no vcelku hodnotím displej kladne. Uhol otvorenia má, mimochodom, až do 180 stupňov.


Diagram s farebným pokrytím notebooku MSI Modern 14

So zvukom je to horšie. Basy aj výšky sú pomerne osekané, stredy však už idú do uší príjemnejšie a hovorené slovo sa dá počúvať aj bez slúchadiel. Hlasitosť je vyššia, než poznáte z niektorých starších notebookov MSI (v špičke z pol metra až 75 dBA).

Parametre:

• 14" displej IPS (8-bit.), procesor Intel Core i5-10210U (1,6 – 4,2 GHz), 8 GB DDR4, grafické jadro Intel UHD 620, 512 GB SSD M.2 ×4, 4-článková batéria (50 Wh), rozmery 320 × 220 × 16,4 mm, uhol rozovretia 180°, konektivita: 1× HDMI 1.4b, 2× USB 3.2 gen. 1 typ C, 2× USB 3.2 gen. 1 typ A, čítačka kariet SD, 1× zdieľaný 3,5 mm jack, Wi-Fi: Wi-Fi 802.11ac, bluetooth 5.0, zvuk 2× 2 W

• Cena: 750 EUR

 „Funkčne skvelo zvládnutý i pre náročnejších používateľov. Ľahký, výkonný a pritom tichý.“

PLUSY, MÍNUSY:

+ Robustná konštrukcia, vysoký výkon procesora, efektívne chladenie, tichý i v záťaži, nízka hmotnosť, slušná výdrž na batériu, prvotriedna klávesnica, perfektne rovnomerné podsvietenie displeja
- Slabší zvuk, iba jeden slot na RAM, menší clickpad, nižší maximálny jas

HODNOTENIE:

Výkon: 90 %
Prev. vlastnosti: 100 %
Vyhotovenie: 90 %
Výbava: 85 %
Celkovo: 91 %

 

Zobrazit Galériu

Ľubomír Samák

Všetky autorove články
MSI Modern ultrabook

Pridať komentár

Mohlo by vás zaujímať

Mohlo by vás zaujímať