Samsung_01A2021 Samsung_01A2021 Samsung_01A2021 Advertisement

MSI GS63VR 7RF Stealth Pro: Na hry s mierami ultrabooku

0

Komponenty uzavreté v minimalistických skrinkách vždy nastoľujú otázku, či nebude dochádzať k prehrievaniu alebo ako veľmi hlučný bude počítač, aby ich zvládol chladiť aj pri maximálnom výkone. Notebook MSI vnútri ukrýva procesor Core i7-7700HQ a grafickú kartu GeForce GTX 1060, pričom v najširšom mieste má spolu s vekom iba 19 mm a hmotnosť 1,9 kg. Vďaka tomu je jednak úsporný na priestor v batohu i napriek tomu, že má 15,6" displej, jednak šetrí chrbticu.

Slušná klávesnica i displej

Pričinením Steelseries je použitá klávesnica jedna z najlepších, aké v herných notebookoch nájdete. Teda pokiaľ si odmyslíte špičkové mechanické varianty. To sa však už pohybujeme v astronomických cenových reláciách. Medzi cenovo dostupnejšími notebookmi MSI v tomto smere vyniká. Formátovanie klávesov je nadštandardne dobré. Žiadne skrátené ani natesno k sebe natlačené klávesy. Jediná malá výhrada tak smeruje k pravej kurzorovej šípke zasahujúcej do ľavého rohu numerického bloku. Na jej mieste by ste skôr očakávali nulu. Je to však jeden z menej bolestných kompromisov. Chválim pohodlný stisk klávesov. Okrem tichého chodu idú pekne zľahka, no nechýba im potrebná spätná väzba s primeranou intenzitou. Na stlačenie reagujú spoľahlivo v každom bode. Navyše priestor pod klávesnicou je rozumne vyplnený, a hoci je mierne pružný, nikde sa vyložene neprehýba. Chvályhodné je i podsvietenie, ktoré sa dá pekne regulovať v krokoch, čo znamená, že si nastavíte potrebnú intenzitu jasu tak v noci pri tlmenom osvetlení, ako i cez deň. Za denného svetla však zrejme červené LED odstavíte a postačia vám kontrastné biele nápisy.

K lepším patrí i displej notebooku. Na výber je z troch variantov panelov IPS: so 4K, full HD so 120 Hz (G-sync) a s konzervatívnymi 60 Hz, čo je prípad testovanej konfigurácie. Farebný priestor takmer kompletne pokrýva štandard sRGB. Upozorňujem však na výrazný posun zelenej (Δ 9,8) do teplejších odtieňov. Je preto vhodné po kúpe monitor skalibrovať i na herné účely. Potom už i tráva, stromy a  podobné veci budú vyzerať skvelo. Statický kontrast je inak priemerný – 987:1. Naopak, nadpriemerne dobrá je rovnomernosť podsvietenia. Ani pri maximálnom jase nikde nenájdete presvitanie či miesta so slabšou svietivosťou. Tá má pri nastavení naplno intenzitu 308 cd/m2 (to znamená dobrú použiteľnosť aj za slnečného počasia vonku) a pre zmenu minimálnych 16,5 cd/m2 nevypaľuje zrak ani v temnom prostredí.


Vyvedenie zapínacieho tlačidla na bok notebooku je dosť nešťastné

Layout je pomerne nešikovný

Zvonku za najväčší nedostatok považujem nevhodné umiestnenie zapínacieho tlačidla. Je totiž presne na tom mieste, kde máte tendenciu potlačiť šasi pri posúvaní. Často sa tak stáva, že notebook nedopatrením týmto spôsobom odstavíte v tom najnevhodnejšom momente. Naopak, k samovoľnému nechcenému zapínaniu môže dochádzať zase pri prenášaní. Reproduktory (2.0) by si zaslúžili takisto lepšie miesto než vpredu zospodu. Meniče sú už tak pomerne malé a nepomáha im ani stiesnený priestor. Hlasitosť je v poriadku, budete ju však tlmiť. Zvuk je slabší, s osekanými nízkymi frekvenciami a k nepríjemnému skresleniu dochádza i pri výškach.

Kontroverzné je i usporiadanie komponentov vnútri. K niečomu je prístup perfektný, k inému sa len tak nedostanete. Po jednoduchej demontáži spodného krytu máte pohodlne po ruke napríklad lopatky ventilátorov. Ale ich čistenie odsávaním pekne funguje i cez mriežku, čo je i rozumnejšie, nestratíte tak záruku. No keď sa po nejakom čase rozhodnete doplniť operačnú pamäť alebo nahradiť M.2 SSD, bude sa vyžadovať rozsiahlejšia demontáž. Sloty sú totiž z opačnej strane základnej dosky pod klávesnicou.

Chladenie na hrane

Zahrievanie výkonnostných komponentov sa v záťaži pohybuje okolo 90 °C. Notebook čelil v testoch i novej hre Kingdom Come: Deliverance, ktorá žmýka z hardvéru maximum. Mimochodom, frame rate na ultravysokých detailoch sa pohybuje v rozmedzí 20 – 35 fps. Drvivá väčšina iných hier ide ešte svižnejšie, takže sa dá stále povedať, že si zahráte takmer všetko plynulo i pri zachovaní najvyšších vi­zuálnych nastavení.

Teploty na jadrách CPU po polhodine hrania sú pri izbovej teplote 21 °C v nasledujúcom pomere: 87/90/84/91 °C, pričom frekvencia jadier sa vtedy pohybuje okolo 3,12 GHz. ­Pripomínam, že základný takt 8-vláknového procesora je 2,8 GHz a špecifikovaný boost 3,8 GHz. Ešte horúcejšie to má grafická karta – 93 °C. Frekvenčne miestami i padala hlbšie pod 1600 MHz. To je síce stále viac, než je špecifikovaný takt „mobilnej“ GTX 1060, no chladenie je napodiv menej efektívne, než sa podarilo vyhotoviť MSI v prípade ešte menšieho notebooku GS43VR, hoci GS63VR má v okruhu pre GPU dva ventilátory. Hlučnosť tohto notebooku v porovnaní s útlejším bračekom je však aspoň o trochu nižšia. GS63VR dáva o sebe vedieť 43,5 dBA (merané z metrovej vzdialenosti). Teploty SSD Samsung SM951 (256 GB) sú v poriadku, pri dlhodobom maximálnom výkone (čítanie/zápis ~ 1,5 GB/s) dosahujú najviac 72 °C, ktoré sa na radičoch výkonných modelov s NVMe ešte dajú tolerovať. Chválim konečne dobre vyladenú reguláciu ventilátora, mimo záťaže počujete iba jemné ševelenie 1-terabajtového HDD (Hitachi HTS541010) s 5400 ot./min. Osadené RAM (2× 8 GB) majú profil XMP nastavený na 2400 MHz/CL17.

Nezvyčajná pridaná hodnota je textilný poťah naspodku notebooku, ktorý by mal teplo čo najviac izolovať. Ako sa mu to darí, posúďte sami z termovíznych teplotných máp v online verzii recenzie na webe pcrevue.sk. Mimochodom, v úsporných podmienkach mimo záťaže výdrž na batériu dosahuje 6 hodín, vo vlaku na jedno nabitie stihnete dva filmy a pri hraní počítajte asi s hodinou.

Hru Kingdom Come: Deliverance poskytol e-shop comgad.cz.

PLUSY, MÍNUSY:

+ Tenký profil, vysoký výkon, nadpriemerná klávesnica, komplexne dobrý displej (farby, podsvietenie, rozsah jasu), tepelná izolácia pri používaní na stehnách, dobre fungujúca regulácia ventilátorov, veľmi výkonné SSD
- Horší prístup k slotom RAM a M.2, 256 GB na SSD nemusí každému stačiť a platňový disk má nízky aplikačný výkon, vysoké zahrievanie – nedosahuje frekvencie boostu, nevhodne umiestnené zapínacie tlačidlo

HODNOTENIE:

Výkon: 90 %
Prev. vlastnosti:  80 %
Vyhotovenie: 80 %
Výbava: 80 %
Celkovo: 83 %

Cena: 1640 EUR

 

Zobrazit Galériu

Ľubomír Samák

Všetky autorove články
MSI Stealth Pro

Pridať komentár

Mohlo by vás zaujímať

Mohlo by vás zaujímať