Image
29.4.2015 0 Comments

MS: Spustili pilotnú prevádzku elektronickej Zbierky zákonov

sud.jpg Ministerstvo spravodlivosti spustilo pilotnú prevádzku elektronickej Zbierky zákonov. Je súčasťou nového právneho a informačného portálu www.slov-lex.sk. Od začiatku budúceho roka, keď by mal vstúpiť do platnosti nový Zákon o tvorbe právnych predpisov a o Zbierke zákonov SR, by mal byť obsah elektronickej zbierky oficiálne záväzný a rovnocenný s papierovou Zbierkou zákonov.

Na projekte elektronickej zbierky zamestnanci ministerstva pracujú už tri roky. Do požadovanej elektronickej podoby za ten čas dali 23-tisíc právnych predpisov, čo predstavuje desiatky tisíc paragrafov, informovalo ministerstvo. Náklady na projekt sú 9 miliónov eur, hradené sú z Operačného programu informatizácia spoločnosti.

Nová elektronická Zbierka zákonov ponúka konsolidované znenie zákonov, to znamená zákon aj so zapracovaním príslušných noviel. Doteraz kompletné novelizované znenia zákonov ponúkali súkromné zbierky aj portál rezortu spravodlivosti. "Vďaka prepracovanému systému verifikácie sme dosiahli omnoho vyššiu spoľahlivosť dát," zdôraznila hovorkyňa ministerstva spravodlivosti Alexandra Donevová. Dodala, že verejnosť môže portál využívať aj v pilotnej prevádzke, teda ešte predtým, ako bude elektronická verzia záväzná.

Elektronická zbierka by mala pomôcť predchádzať chybám v legislatíve. Zároveň bymala znamenať jednoduchšiu, dostupnejšiu a efektívnejšiu prácu so zákonmi. Verejnosti by mala ponúknuť odpoveď na otázku, aký zákon je v danom momente platný a pre odborníkov bude ponúkať aj celú históriu zákona. Elektronická zbierka bude miestom, kde občan nájde celú legislatívu vrátane vyhlášok a výnosov. Do budúcnosti sa počíta s tým, že by v nej bol zverejňovaný obchodný vestník, ale aj záväzné nariadenia miest a obcí. 

Súčasťou portálu slov-lex je aj systém pre tvorbu právnych predpisov a sledovanie legislatívneho procesu (eLegislativa). Ten by mal umožniť väčšie zapojenie verejnosti do tvorby právnych predpisov. Po novom by mala mať verejnosť možnosť pripomienkovať aj poslanecké návrhy.

Nový zákon upravujúci tieto zmeny je už v pripomienkovom konaní. Ak získa dostatočnú podporu, nahradí prvý zákon Slovenskej republiky Zákon o Zbierke zákonov z roku 1993.


Nechajte si posielať prehľad najdôležitejších správ emailom

Mohlo by Vás zaujímať

Informatizácia

Vzniklo Slovenské centrum pre výskum umelej inteligencie – slovak.AI

27.06.2019 00:10

Umelá inteligencia je prelomová technológia, ktorej využitie a aplikácie menia pravidlá hry nielen v obchode, priemysle, verejných politikách, ale aj v poľnohospodárstve, zdravotníctve a vzdelávaní. U ...

Informatizácia

Dodávky pre Huawei od firiem ako Panasonic, Infineon, TSMC a ďalších firiem pokračujú ďalej

24.05.2019 15:25

V nadväznosti na medializované informácie spoločnosť Huawei uviedla, že Panasonic pokračuje v dodávkach pre spoločnosť Huawei na normálnej úrovni. Panasonic to uviedol vo svojom štvrtkovom stanovisku. ...

q

Žiadne komentáre

Vyhľadávanie

eFocus_2019

Najnovšie videá