MOF: Nový high tech materiál urobí pitnú vodu z morskej za 30 minút

0

V novej štúdii výskumníci použili na filtráciu znečisťujúcich látok z morskej vody materiál s názvom MOF (kovovo-organická štruktúra / metal-organic framework), ktorý umožňuje vytvoriť veľké množstvo sladkej vody denne, pričom vyžaduje oveľa menej energie ako iné metódy. MOF sú extrémne pórovité materiály s veľkou povrchovou plochou. Keby sa teoreticky rozbalila jedna čajová lyžička tohto materiálu, mohla by pokryť futbalové ihrisko.

Táto veľká plocha povrchu je vynikajúca na zachytenie molekúl a častíc. V tomto prípade tím vyvinul nový typ MOF s označením PSP-MIL-53 a použil ho na zachytávanie soli a nečistôt v brakickej vode (zmes sladkej a slanej vody) a morskej vode. Počas 30 minút bol MOF schopný redukovať rozpustené pevné látky vo vode z 2233 ppm (parts per million) na 500 ppm.

To je výrazne pod hranicou 600 ppm, ktorú Svetová zdravotnícka organizácia odporúča pre bezpečnú pitnú vodu. Použitím tejto techniky bol materiál schopný vyrobiť až 139,5 l sladkej vody na kg MOF za deň. Navyše ak je MOF „nasýtený“ časticami, možno ho rýchlo a ľahko vyčistiť na ďalšie použitie umiestnením na slnečnom svetle. Výskum bol publikovaný v časopise Nature Sustainability.

Zdroj: newatlas.com.

Zobrazit Galériu

Redakcia

Všetky autorove články

Pridať komentár

Mohlo by vás zaujímať

Mohlo by vás zaujímať