M.E.S. – jedna z najmodernejších tovární na výrobu batérií spustila prevádzku v ČR

Technológie
0

U našich susedov v Českej republike otvorila svoje brány jedna z najmodernejších a najekologickejších tovární na výrobu batérií na svete. Slávnostné otvorenie továrne Magna Energy Storage sa uskutočnilo 17. 9. 2020 za účasti viac ako 1000 pozvaných hostí v priemyselnej zóne František v obci Horní Suchá neďaleko Havířova.  


Pozoruhodné je, že továreň bude vyrábať unikátne české patentované batérie HE3DA, ktorých autorom je Ing. Jan Procházka. Ide o Li-ion batérie, ktoré majú škálovateľnú robustnú konštrukciu s vysokou odolnosťou proti poškodeniu a požiaru. Batérie dokonca ani pri prieraze obalu a značnom poškodení článkov nemajú tendenciu horieť, čo je veľmi dôležitý aspekt pri nasadení v kritických infraštruktúrach a dopravných prostriedkoch. Batérie navyše poskytujú vysokú energetickú hustotu a umožňujú rýchle nabíjanie a dodávku vysokých vybíjacích prúdov. Sú odolné proti skratu aj prebíjaniu.  


Ako hovorí najväčší akcionár MES a zároveň architekt celého projektu Radomír Prus: „V
súčasnosti finalizujeme výrobné technológie a podrobujeme naše batérie množstvu testov.
Počítame s ich širokým využitím v mnohých odboroch – od zálohovania energie v nemocniciach,
vyvažovanie energetických sústav, ostrovné systémy cez automobilovú, kamiónovú a námornú
dopravu až po vesmírne projekty NASA.

Batéria HE3DA sa napríklad v celosvetovej súťaži NASA iTech 2019 umiestnila v TOP 10 medzi niekoľkými desiatkami tisíc projektov. Ide o skutočne unikátny projekt, ktorý zaujal už niekoľko veľkých investorov. Otvárame najväčšiu továreň  na výrobu batérií v Európe a Česká republika sa tým dostáva medzi globálnych lídrov v segmente výroby úložísk energie. Koronavírusové opatrenia síce nedovolia účasť niektorým pozvaným osobnostiam, ale všetci dúfame, že to našu medzinárodnú expanziu nezastaví.“

Autor patentu HE3DA Jan Procházka dodáva: „Začatím výroby v Hornej Suchej chceme ukázať svetu, že dokážeme naše objavy uviesť do komerčnej výroby. Ponúkame
batérie, ktoré sú nehorľavé, teda veľmi bezpečné, navyše takmer stopercentne recyklovateľné. Zároveň plánujeme realizáciu ďalších nápadov, ktoré by mohli výrazne zlepšiť
život na našej planéte.“

Podpredseda Európskej komisie Maroš Šefčovič vo svojom videopozdrave zdôraznil, že projekt Magna Energy Storage ďaleko presahuje hranice Českej republiky a tá sa vďaka nemu zaradila medzi kľúčových aktérov Európskej batériovej aliancie. Ide o ukážkový projekt, ktorý pomáha Európe udržať si konkurenčnú výhodu a zvýšiť svoju strategickú nezávislosť. 
Batérie HE3DA patria v súčasnosti k svetovej špičke. Sú určené predovšetkým na stacionárne použitie pre sektor energetiky a priemysel, ale aj pre domácnosti ako úložiská energie. Okrem toho sa M.E.S. v súčasnosti zaoberá ich využitím v oblasti kamiónovej dopravy a ťažkej techniky.

Na prezentácii sme mohli vidieť motorizovaný vetroň poháňaný elektromotorom s batériami HE3DA a pripravuje sa aj využitie v námornej doprave. Tento rok batérie dokonca otestuje tím Loprais na svetoznámej Rely Dakar. Plánuje sa aj ich využitie na napájanie elektromobilov, to však bude závisieť od požiadaviek automobiliek. 


O tom, že továreň Magna Energy Storage patrí k najmodernejším na svete, svedčí aj to, že je plne robotizovaná podľa konceptu Priemysel 4.0. Kapacita továrne sa bude ďalej rozširovať, pričom by mohla dosiahnuť ročnú kapacitu výroby batérií 15 až 30 GWh. Navyše sa plánuje vývoj a výroba aj ďalších súvisiacich technológií, ako sú elektromotory, riadiace systémy, nabíjačky elektromobilov, domáce elektrárne a podobne.  

Zobrazit Galériu

René Hubinský

Všetky autorove články

Pridať komentár

Mohlo by vás zaujímať

Mohlo by vás zaujímať