Image
28.4.2017 1 Comments

Lyrebird dokáže napodobniť akýkoľvek hlas a stačí mu len minútová vzorka. Existuje hrozba zo zneužitia

Kanadský startup Lyrebird predstavil svoj prvý produkt – súbor algoritmov, ktoré podľa tvrdenia spoločnosti môžu klonovať niečí hlas, potrebná je iba jedna minúta vzorového zvuku.

Technologické spoločnosti už niekoľko rokov používajú analytické schopnosti strojového učenia na tvorbu syntetického hlasu. Výrazné úspechy v tejto oblasti dosiahol Google, ale aj Adobe ukázal vlastný prototyp softvéru s názvom Project VoCo, ktorý dokáže editovať ľudskú reč podobne, ako sa dajú digitálne zlepšovať obrázky pomocou Photoshopu.

No zatiaľ čo VoCo vyžaduje aspoň 20 minút vzorového zvuku, Lyrebirdu stačí len 60 sekúnd. Hoci výsledky nie sú nerozoznateľné od ľudskej reči, sú bezpochyby pôsobivé a časom sa budú zlepšovať.

Startup hovorí, že jeho algoritmy môžu dokonca vniesť do prejavu emócie – hlasy môžu byť prívetivé, nahnevané, stresované a pod. Takáto reč by sa dala použiť napríklad na čítanie audiokníh, syntézu reči pre ľudí so zdravotným postihnutím, animáciu filmov a videohier.

No existuje aj riziko zneužitia takéhoto softvéru. Ako je známe, generátory syntetického hlasu sa využívajú aj na vyskúšanie biometrického softvéru používaného na overovanie totožnosti. A pri dostatočnom zdrojovom materiáli by programy s umelou inteligenciou mohli vytvárať dosť presvedčivé falošné hlasy, ale aj obrazy. Lyrebird síce dosiahol pôsobivé výsledky pri napodobení hlasu Donalda Trumpa, no ostatné hlasy zneli ešte roboticky.

Zvukové vzorky

Startup si uvedomuje problémy a takisto pripúšťa, že jeho technológia „vyvoláva dôležité spoločenské problémy“ vrátane spochybnenia pravdivosti zvukových nahrávok používaných na súde. Riešením by vraj mohlo byť zverejnenie technológie a jej sprístupnenie každému. Veď podobná je situácia aj v prípade Photoshopu – ľudia si uvedomujú, že fotografie môžu byť sfalšované. Napriek tomu sa dajú oklamať, ak je falšovanie presvedčivé a predostreté v správnom kontexte. To isté by určite platilo aj pre syntézu hlasu.

Zdroj: Theverge

Autor: Redakcia

Nechajte si posielať prehľad najdôležitejších správ emailom

Mohlo by Vás zaujímať

Startupy

Víťazom FutureNow Startup Awards 2018 sa stala česká firma [n]fibrecare. Spectre Hockey získali špeciálnu cenu SAF

23.11.2018 00:01

Na intenzívnom sústredení FutureNow Bootcamp sa 19. až 21. októbra spoločne stretli 24 semifinalisti s mentormi. Niekoľkých sa nám podarilo vyspovedať: <iframe width="885" height="498" src="https: ...

Startupy

Zaujímavé riešenia z AT&T Hackathonu v Košiciach

05.11.2018 00:15

Hackathon je nepretržitý maratón spravidla v trvaní 24 hodín na ktorom tímy programátorov a hardvérových špecialistov premieňajú kávu a energetické nápoje na programový kód a hardvérové návrhy. V kniž ...

Startupy

V Košiciach dostanú príležitosť inovatívne nápady. Registrácia na IT Innovation Boot Camp je už spustená

26.09.2018 00:02

Študenti, start-upisti aj nadšenci pre IT dostanú šancu predstaviť svoj projekt na prvom ročníku IT Innovation Boot Camp, ktorý organizuje spoločnosť T-Systems Slovakia v spolupráci s UVP TECHNICOM a ...

q

1 Comments

  1. . reakcia na: Lyrebird dokáže napodobniť akýkoľvek hlas a stačí mu len minútová vzorka. Objavujú sa však obavy zo zneužitia
    1.5.2017 12:05
    Aha, tak takto vznikol hlas podobný ficovi!
    Reagovať

Vyhľadávanie

DOCKITIN

Najnovšie videáPC forum button