Image
4.10.2018 0 Comments

Luxusný koncept s nádychom sci-fi: Autonómny elektromobil Renault EZ-ULTIMO

Pri svojich posledných dvoch koncepčných vozidlách EZ-GO a EZ-PRO sa Renault sústredil na to, ako by autonómne autá mohli prepravovať ľudí a batožinu vo veľkom a trochu štýlovo. Pri najnovšom koncepte EZ-ULTIMO sa automobilka zamerala hlavne na štýl. Robotický elektromobil predstavený na autosalóne v Paríži ponúka skôr „luxusný zážitok z cestovania“ ako základnú prepravu.

Rovnako ako EZ-GO a EZ-PRO je aj EZ-ULTIMO úplne elektrické autonómne vozidlo pripojené na internet. Renault vidí uplatnenie tohto auta ako luxusného vozidla na prenájom alebo vozidla päťhviezdičkových hotelov a leteckých spoločností alebo podnikov. Vybraným zákazníkom by sa mohla ponúknuť ako bonus preprava takýmto autom do reštaurácie s michelinskou hviezdou alebo z letiska do hotela.

EZ-ULTIMO bol čiastočne inšpirovaný klasickým modelom Renault Reinastella. Priestranný interiér s „neo-retro“ kožou, mramorom a drevom by mal pripomínať staromódny parížsky byt. Zatiaľ čo model EZ-GO využíval sklo na zvýšenie bezpečnosti cestujúceho tým, že je viac viditeľný, najnovší koncept je zameraný na súkromie. Cestujúci sú v ňom neviditeľní vďaka jednosmernému zrkadlovému efektu skla „s technickým výbrusom“ na vonkajšej strane. To môže dokonca popliesť hlavy pozorovateľov.

„Na prvý pohľad sa zdá, že je vozidlo úplne čierne,“ vysvetľuje Renault. „No keď sa približuje, svetlo vytvára jasné a trblietavé náznaky zelenej. Vzhľad vozidla sa pri pohybe mení, takže sa zdá, že je živé.“

Pomocou smartfónovej aplikácie možno auto rezervovať, získať prístup k plánovaniu trasy a informáciám o destinácii. Dokonca aj nastupovanie doň je zážitok. Pri otvorení veľkých bočných dverí sa automaticky objavia horné sklené časti. Nie je tu stĺpik B, takže môžete do auta jednoducho nastúpiť, pričom sedadlá sa otáčajú, aby vám umožnili ľahšie sa usadiť.

EZ-ULTIMO má autonómiu na úrovni 4, ale na rozdiel od EZ-GO je určený tak na diaľnicu, ako aj na mestské cesty. Je postavený na rovnakej elektrickej platforme ako ostatné dve vozidlá EZ, má pohon predných kolies a používa bezdrôtový systém nabíjania. Auto je vybavené kamerami, radarmi, LIDARom a snímačmi, ktoré sú umiestnené v diskrétnych boxoch na rohoch vozidla. O pripojenie sa stará Wi-Fi a 5G anténa (5G síce ešte vo Francúzsku neexistuje, ale napokon ide o koncept).

Vozidlo je dlhé neuveriteľných 5,8 m. Aktívne odpruženie ho automaticky zdvihne, keď narazí na nerovnosti na ceste. A napokon pri vyšších rýchlostiach sa na zadných krycích plochách objavia dve malé bočné krídla na zlepšenie aerodynamiky.

EZ-ULTIMO završuje trilógiu scifi konceptov EZ automobilky Renault vytvorených s cieľom naznačiť budúcnosť autonómnych elektromobilov, ktoré sa budú používať skôr na zdieľané jazdy ako na súkromnú dopravu. Renault nimi chcel preskúmať možnosti špičkových technológií a dizajnu a pomôcť sebe i verejnosti lepšie si predstaviť svet s menším počtom vozidiel.

Zdroj: engadget.com.

Zobrazit Galériu
Autor: Redakcia

Nechajte si posielať prehľad najdôležitejších správ emailom

Mohlo by Vás zaujímať

Technológie

Špeciálna príloha HomeOffice zadarmo!

31.03.2020 22:27

Vzhľadom na aktuálnu situáciu sme pripravili veľkú tematickú prílohu „HomeOffice“ zameranú na technologickú podporu prace a vzdelávania z domu. Rozhodli sme sa poskytnúť ju vo formáte PDF na stiahnuti ...

Technológie

Huawei Mate 30 Pro si kúpite už aj online, darčeky k nemu dostanete tiež

30.03.2020 00:00

Špeciálny projekt Smartfón Huawei Mate 30 Pro bol k dispozícii výlučne v kamenných predajniach PLANEO Elektro. Spolu s ostatným sortimentom sa aj jeho predaj presunul na web. Ponuku to neovplyvnilo – ...

Technológie

V PLANEO Elektro je 10 % zľava na všetko, 0 % navýšenie splátok a doprava zadarmo!

27.03.2020 00:00

Špeciálny projekt Čističky vzduchu, šijacie stroje, záhradný nábytok, mobily, hračky, lampy, mixéry... Čo by sa vám práve doma zišlo, kúpite lacnejšie a bezpečne v PLANEO Elektro a zajtra to máte dom ...

Žiadne komentáre

Vyhľadávanie

ACER_032020

Najnovšie videá