Image
30.1.2015 0 Comments

Luxusná vila z 3D tlačiarne. Rodinný dom „vytlačia“ už za 3600 eur pri produkcii desať domov za 24 hodín

Rozľahlá vila z 3D tlačiarne je lacnejšia ako trojizbový byt v centre Bratislavy.

majestatna-vila-z-3d_1.jpg

Foto: www.shangailist.com

V Číne sprístupnili unikátnu vilu, ktorá vznikla len za pomoci 3D tlačiarne. Rozľahlé sídlo s rozlohou 1100 metrov štvorcových sa stalo prvou stavbou takýchto rozmerov, ktoré boli „vytlačené" na modernej tlačiarni. V priemyselnom parku vo východočínskej provincii Ťiang-su vilu doplnil aj výškový dom s piatimi poschodiami, ktorý vznikol rovnakou technológiou.

Desať domov za 24 hodín

majestatna-vila-z-3d_2.jpg

Foto: www.shangailist.com

Za stavbou oboch projektov stojí čínska spoločnosť WinSun, ktorá sa návrhu 3D tlačiarní venuje už vyše 13 rokov. Uplynulý rok spoločnosť vzbudila pozornosť na celom svete, keď na gigantickej 3D tlačiarni „vytlačila" desať kompletných rodinných domov v priebehu necelých 24 hodín. Stavba jedného ekologického domu, ktorý vznikol zo zmesi konštrukčného odpadu a cementu, pritom vyšla len na 3600 eur. Rýchloschnúci materiál zabezpečil rýchly postup prác a pri stavbe nevznikol nijaký odpad.

„Dokážeme vytlačiť budovy podľa akéhokoľvek dizajnu, aký nám zákazník prinesie. Je to rýchle a lacné," uviedol vtedy majiteľ spoločnosti WinSun Ma Yihe a necelý rok na to dokázal, že nešlo len o prázdne slová.

Rýchlo, lacno, zodpovedne

majestatna-vila-z-3d_3.jpg

Vilu doplnil aj výškový dom Foto: www.shangailist.com

Majestátna vila, ktorej stavba vyšla len na 140-tisíc eur, bola navrhnutá pre americkú realitnú spoločnosť Tomson Group. Prototyp vzbudil obrovskú pozornosť - za necelý týždeň si rovnakú stavbu objednalo už desať záujemcov.

„Obidve stavby spĺňajú relevantné národné štandardy. Sú bezpečné, spoľahlivé a sú dobrým príkladom súladu architektúry a estetiky," uviedol inžinier Ma Rongquan.

Časti oboch budov boli vytlačené na tlačiarni s rozmermi 10 × 6,6 metra. Steny z tlačiarne vychádzajú duté, následne sa plnia izolačným materiálom a odvezú na miesto stavby, kde ich doplní oceľová výstuž. Domy z 3D tlačiarne sú podľa spoločnosti WinSun výhodné z viacerých hľadísk - šetria čas (konštrukčná doba je o 50 až 70 percent kratšia), nezaťažujú životné prostredie (vzniká pri nich o 30 až 60 percent menej odpadu) a aj vďaka zjednodušenej technológii šetria náklady na pracovnú silu, a to o 50 až 80 percent.

„Na získanie prírodného kameňa potrebujeme zamestnať baníkov, vykopať bloky kameňa a rozpíliť ich na kusy, čo zaťažuje životné prostredie. S 3D tlačou však recyklujeme zvyšky na použiteľný materiál," uviedol Yihe, ktorého firma s rozlohou 10-tisíc štvorcových metrov bola celá postavená za použitia 3D tlače.

Yihe dúfa, že jeho tlačiareň sa v budúcnosti využije aj na stavbu mrakodrapov a mostov.


Nechajte si posielať prehľad najdôležitejších správ emailom

Mohlo by Vás zaujímať

Technológie

Vývoj s využitím CI/CD a jeho výhody

23.10.2019 00:10

Špeciálny projekt Žiadna aplikácia nie je nikdy taká dobrá, aby nemohla byť ešte lepšia. Ešte prednedávnom sa softvér a jeho aktualizácie dodávali na mesačnej alebo kvartálnej báze. Dnes však moderné ...

Technológie

Q4 Security je premium partnerom Panasonic Business

18.10.2019 19:09

Spoločnosť Q4 Security je už 25 rokov dodávateľom bezpečnostných riešení. Začiatkom tohto roku získala certifikát Premium Partnera spoločnosti Panasonic Business, dodávateľa špičkových bezpečnostných ...

Technológie 1

Čínsky prototyp vrtuľníka pripomína UFO zo starých sci-fi filmov

17.10.2019 00:05

Čínske médiá nazývajú nový „ozbrojený vrtuľník“ Super Great White Shark (super veľký biely žralok), pretože evokuje skôr obrazy zo sci-fi filmov z polovice 20. storočia než technológiu 21. storočia. ...

Žiadne komentáre

Vyhľadávanie

ITAPA_2019

Najnovšie videá

SlovakiaTech 2019
MANDAYIT 2019