
Linux / Výroba DVD filmov IV. / 29.časť
Späť na úvod >> Späť na seriál
Touto časťou seriálu ukončíme tému venovanú DVD authoringu. Na celý proces sa pozrieme zo stránky použitých podporných aplikácií. Opíšeme význam jednotlivých aplikácií a v neposlednom rade sa oboznámime s obsahom súborov XML, ktoré obsahujú všetky dôležité informácie potrebné na výrobu DVD filmov.
Výroba súboru MPEG
Ako už vieme, súbor MPEG je výstup aplikácie Kino, ktorá na tento účel používa špecializované aplikácie mpeg2enc, mp2enc a mplex. V jednoduchosti možno povedať, že mpeg2enc z nášho digitálneho záznamu „vyrobí“ súbor MPEG vhodný na neskoršie vytvorenie DVD filmu. Mpeg2enc je robustná aplikácia, ktorá dokáže vykonať množstvo práce spojenej s tvorbou súborov MPEG. Práve „výroba“ výstupu tejto aplikácie je časovo najnáročnejšia úloha.
Aplikácia mp2enc „vyrobí“ sprievodnú zvukovú stopu a aplikáciou mplex sa následne spojí zvuková stopa s videom do jedného súboru audio/video.
Táto časť procesu výroby súboru MPEG je pomerne jednoduchá, zložitejšie je to s výrobou DVD.
Podporné aplikácie použité pri výrobe DVD filmu
Výroba DVD
DVD film, ktorého súčasťou je riadne fungujúce DVD menu, „vyrába“ aplikácia 'Q' DVD-Author nasledujúcim postupom:
1. Najskôr sa obrázok pozadia DVD menu skonvertuje do toku MPEG, ktorý bude totožný s videosúborom, ku ktorému sa toto menu pridáva: jpegtopnm … „vyrobí“ súbor menu.m2v.
2. K toku MPEG vytvorenému v 1. kroku sa pridá zvuk (ak je definovaný; ak nie, pridá sa ticho – silence): toolame … „vyrobí“ súbor menu.mp2.
3. Tok MPEG s DVD menu sa spojí s pripraveným zvukovým sprievodom pomocou aplikácie: mplex … spojí súbory menu.m2v a menu.mp2 a „vyrobí“ súbor menu.mpg.
4. Do pripraveného toku MPEG (DVD menu so zvukom) sa pridajú tlačidlá: spumux … „vyrobí“ súbor Main Menu VMGM_menu.mpg.
5. Nakoniec sa spojí vstupný videosúbor (vo formáte MPEG) s DVD menu (vrátane zvuku a tlačidiel, v tomto okamihu je takisto vo formáte MPEG) a naplní sa DVD štruktúra (zložka VIDEO_TS).
Konfiguračný súbor XML
Všetky dôležité nastavenia procesu výroby DVD filmov sa zaznamenávajú do súborov XML. S týmito súbormi pracuje rovnako aplikácia Kino, ako aj aplikácia 'Q' DVD-Author. Obsah týchto konfiguračných súborov je pomerne rozsiahly. Vytvára sa automaticky a bežný používateľ zväčša nie je nútený vytvorené súbory XML upravovať. Naopak, o úpravu obsahu súborov XML budú mať najväčší záujem skúsenejší používatelia, ktorí požadujú špecifikovať aj tie najpodrobnejšie detaily procesu výroby DVD filmov.
Pre nás laických používateľov úplne postačí, ak v stručnosti opíšeme niektoré najdôležitejšie časti súborov XML:
Nabudúce…
Touto časťou seriálu sme ukončili blok článkov venovaných výrobe DVD filmov v prostredí OS Linux. Naďalej sa však budeme venovať multimédiám. V nasledujúcej časti ukážeme, ako pomocou Linuxu získať hudobné skladby zo zvukového CD média a ako tieto skladby prekonvertovať na súbory MP3.
Zobrazit Galériu