
Linux / VMware/V / 42. časť
Späť na úvod >> Späť na programovanie >> Späť na seriál
V tejto časti seriálu dokončíme opis základných možností konfigurácie VM. Zároveň sa budeme zaoberať tým, ako možno jednoduchým spôsobom prenášať údaje medzi fyzickým počítačom a VM.
Konfigurácia VM
V rámci konfigurácie VM po tom, ako sme doň nainštalovali OS, budeme zrejme využívať tieto možnosti:
1. správa virtuálneho HDD – pridanie/zmena/odobranie virtuálnych HDD – zaujímavé sú možnosti persistent disk – údaje zostanú uložené na disku aj po reštarte VM a nonpersistent disk – uložené údaje sú pri reštarte vymazané, virtuálny disk je vždy vo východiskovom stave,
2. správa CD/DVD, zariadení USB – zaujímajú nás najmä médiá vložené do fyzických zariadení fyzického počítača a ich sprístupnenie pre VM – aby sme predišli strate údajov, nesmieme zabudnúť na pripájanie a odpájanie zariadení,
3. správa sieťových pripojení – túto oblasť rozoberieme podrobnejšie.
Sieťové pripojenia VM
VMware ponúka v rámci sieťového pripojenia VM nasledujúce možnosti:
1. Bridged – virtuálna sieťová karta (adaptér) má svoju vlastnú IP adresu a v rámci siete komunikuje samostatne, ostatné PC môžu pristupovať priamo na VM,
2. NAT – virtuálny adaptér dostane IP adresu pomocou virtuálneho DHCP servera, táto IP adresa je však na fyzickom počítači preložená na IP adresu fyzického adaptéra, ostatné PC nemôžu pristupovať priamo na VM (funkčné sieťové spojenie musí byť vždy inicializované virtuálnym adaptérom, nie naopak),
3. Host-only – VMware vytvorí izolovanú vnútornú sieť (virtual private network – VPN) medzi virtuálnym a fyzickým adaptérom, IP adresy obom adaptérom pridelí virtuálny DHCP server, spojenie tejto siete s okolím môžeme zabezpečiť napr. prostredníctvom softvérového prepínača (router), ktorý nainštalujeme na fyzický počítač.
Snímky (snapshots)
Snímky sú určené na uchovávanie aktuálneho stavu VM. Ukladá sa aktuálny obsah virtuálnej pamäte, konfigurácie VM a stav virtuálneho disku. Následné operácie vykonávané v rámci VM sú od momentu vytvorenia snímky zaznamenávané do tzv. redo log súborov a záleží na nás, ako chceme vykonané zmeny aplikovať.
V prípade, že sa chceme vrátiť k pôvodnému stavu VM, zvolíme možnosť návratu (Revert to a snapshot). Ak chceme vykonané zmeny aplikovať, vyberieme možnosť odstránenia snímky (Remove a snapshot). Ak v čase existujúcej snímky vytvoríme novú snímku (Take a snapshot), zmeny, ktoré sme vykonali od okamihu vytvorenia predchádzajúcej snímky, sa najskôr permanentne uložia na virtuálny HDD a následne sa začnú napĺňať nové redo log súbory.
Prenos údajov medzi fyzickým a virtuálnym počítačom Na prenos údajov medzi fyzickým PC a VM ako zvyčajne používame Sambu. Okrem Samby je dobré nainštalovať aj tzv. SWAT (Samba Web Admin Tool). Pomocou konzoly SWAT dokážeme veľmi jednoducho vygenerovať základný konfiguračný skript (Wizard -> Rewrite smb.conf file). Skript treba doplniť o konkrétne rozhranie VMware (napr. vmnet1 na pripojenie Host-only) a zdieľanie požadovanej zložky (SWAT -> Shares -> Create Share) – pozri obr. 1.
Obr. 1. Zdieľanie zložky medzi fyzickým počítačom a VM
Následne je potrebné vybranému používateľovi nastaviť tzv. SMB heslo, ktoré bude používať pri prístupe na zdieľané zložky (príkaz smbpasswd – superpoužívateľ root mení heslá ľubovoľným používateľom, konkrétny používateľ mení heslo pre seba). Z VM potom možno k zdieľaným zložkám pristúpiť najjednoduchšie zadaním IP adresy fyzického počítača (pridelenej rozhraniu vmnet1).
Nabudúce…
V budúcej časti seriálu ukážeme praktický príklad využitia aplikácie Blender. Nebudeme opisovať prostredie aplikácie ani jej možnosti, ale zameriame sa na konkrétny prípad jej využitia.
Zobrazit Galériu