
Linux / VMware/IV / 41. časť
Späť na úvod >> Späť na programovanie >> Späť na seriál
Tentoraz sa zameriame na správu fyzického počítača (host), ako aj na správu hosťovaných virtuálnych strojov (guests = VM). Pôvodne som túto časť seriálu plánoval využiť čisto na opis správy VM. Pri príprave článku a testovaní jednotlivých možností prostredia som však narazil na určitý problém a jeho konkrétne riešenie, čo podstatne ovplyvnilo môj názor na produkty firmy VMware.
Problémové VMware?
Podľa všeobecných predpokladov by nám malo najnovšie stabilné jadro Linuxu so všetkými jeho systémovými aktualizáciami zabezpečiť minimálne problémy pri inštalácii nových aplikácií, a ak aj nie, aspoň máme istotu, že náš systém má minimálne bezpečnostné diery. V prípade VMware toto tvrdenie neplatí a existencia najnovšieho systémového softvéru neznamená menší počet problémov. Počas prípravy tohto článku totiž môj Linux pomocou automatických aktualizácií nainštaloval nové jadro 2.6.32.11-99.fc12.i686.PAE, čím sa začali problémy.
Balík VMware-server-2.0.2-203138.i386 pri snahe o spustenie oznámil, že nainštalované moduly nie sú pripravené pre nové jadro, a požadoval ich rekompiláciu. Hoci som minule kladne hodnotil bezproblémovú inštaláciu celého balíka, teraz musím tvrdiť presný opak. VMware sa nie a nie prispôsobiť novému jadru. Hlásené chyby kompilácie som dal do súvisu buď s nekorektným kódom v prekladaných zdrojových súboroch VMware, alebo som predpokladal, že hlavičkové súbory môjho nového jadra neobsahujú všetky požadované definície.
Aplikácia viacerých „zaručene“ dobrých postupov, nájdených na internete, samozrejme, zakaždým zlyhala. Pomohol až postup od istého rumunského softvérového nadšenca (http://radu.cotescu.com), ktorý ponúkol záplatu (patch) spoľahlivo fungujúcu aj na mojom počítači. Tento človek, ktorý zrejme vie, čo robí, pretože jeho záplata naozaj fungovala, má vo svojom blogu uvedené: „I prefer not to waste time with VMware’s bad coded products.“ Slovenský preklad znie: „Radšej nebudem mrhať svoj čas na zle naprogramované produkty VMware.“ Myslím, že práve tento citát presne definuje moje skúsenosti s VMware.
Správa VM v rámci prostredia VMware Servera Manažment VMware Servera prebieha cestou internetového prehliadača v tzv. VMware Infrastructure (VI) Web Access. Pomocou tejto konzoly sme schopní uskutočniť všetky činnosti potrebné pri každodennom využívaní VMware. V prvom rade v nej vytvárame nové VM, na ktoré následne inštalujeme požadovaný operačný systém. Okrem prípravy a využívania nových VM môžeme v rámci konzoly VI spustiť tieto príkazy:
1. pridať/zrušiť VM v tzv. inventári (inventory) – inventár obsahuje všetky VM, ktoré sme vytvorili, resp. pridali z iného VMware prostredia (vrátane VM prístupných na sieti),
2. pridať/zrušiť diskový priestor (datastore) na ukladanie údajov jednotlivých VM,
3. zmeniť veľkosť pamäte, ktorú ponúka fyzický počítač svojim VM, definovať, akým spôsobom VM využívajú tzv. swapping, a umožniť VM využívať snímkovanie (snapshots),
4. nastaviť automatický štart/stop VM v súvislosti so štartom a zastavením fyzického počítača.
Obr. 1 Možné príkazy na správu fyzického počítača pomocou konzoly VI
Na správu VM možno v rámci konzoly VI využiť nasledujúce príkazy:
1. naštartovať/vypnúť vybraný VM (Power On, Power Off),
2. pridať, resp. spravovať hardvér konkrétneho VM (Add Hardware),
3. vyrobiť snímku (snapshot) vybraného VM, konfigurovať VM (Configure VM) – týmito príkazmi sa budeme zaoberať nabudúce,
4. vyrobiť zástupcu VM – URL na priamy prístup na konzolu VM z internetového prehliadača.
Obr. 2 Možné príkazy na správu virtuálnych počítačov pomocou konzoly VI
Nabudúce…
Nabudúce sa bližšie pozrieme na možnosti konfigurácie VM a na základné druhy sieťových pripojení VM. Ukážeme si, ako možno jednoduchým spôsobom prenášať údaje medzi fyzickým počítačom a VM.
Zobrazit Galériu