
Linux / Výroba skladieb MP3 I. / 30. časť
Späť na úvod >> Späť na seriál
V predošlej časti seriálu sme vám predstavili jeden z mnohých spôsobov výroby DVD z filmov zosnímaných digitálnymi videokamerami. Tému, v rámci ktorej sa venujeme multimédiám, tentoraz doplníme o ukážku výroby skladieb MP3 z bežných hudobných CD. Na začiatok objasníme, aké sú možnosti aplikácií, ktoré disponujú grafickým používateľským rozhraním (GUI). V závere vám predstavíme aplikáciu, ktorá stojí v pozadí celého výrobného procesu.
Moderný Linux
V tomto seriáli sa orientujeme na prácu v prostredí OS Linux, pričom väčšinu úloh sa snažíme riešiť pomocou rôznych používateľsky príjemných aplikácií. Rovnako to bude aj v tomto prípade. Je pravda, že v minulosti sme v Linuxe vykonávali viacero činností pomocou rôznych príkazov (commands), zapisovaných na príkazový riadok (command prompt), ale laický používateľ v súčasnosti jednoznačne požaduje jednoduché grafické rozhranie, v ktorom by požadované úlohy vykonal jednoduchým klikaním myšou.
Príprava na výrobu skladieb MP3
Výroba skladieb MP3 je v súčasnosti azda najbežnejšia úloha, ktorú musí zvládnuť ktorýkoľvek OS. Bez najmenších problémov sme to dokázali urobiť vo Windows a bez akýchkoľvek ťažkostí to vykonáme aj v rámci Linuxu. Ako zvyčajne jediná podmienka je mať nainštalovanú niektorú z posledných verzií zvolenej distribúcie a tzv. MP3 kodér (encoder). Následne využijeme možnosti niektorej z audioaplikácií a úloha je splnená.
Grafické prostredie aplikácie Sound Juicer
Na obr. 1 možno vidieť aplikáciu Sound Juicer, ktorá slúži na extrahovanie obsahu CD médií. Podobných aplikácií je v Linuxe množstvo. Pretože rôzne distribúcie obsahujú rozličné audioaplikácie, ktoré dokážu okrem iného vyrobiť skladby MP3, nie je ľahké vybrať tú najlepšiu (najkvalitnejšiu, najvhodnejšiu...). Jednu konkrétnu aplikáciu by sme však mohli vybrať – je ňou aplikácia K3b. Tú sme vám už v našom seriáli predstavili. Slúži na tzv. napaľovanie (burning) médií CD/DVD, obsahuje však niekoľko ďalších nástrojov. Patrí k nim aj nástroj na tzv. ripovanie CD (rip CD).
Ripovanie CD
Ripovanie CD je proces, ktorým sa digitálne údaje (bity) uložené vo forme zvukovej stopy (sound track) na CD médiu načítavajú do PC a ukladajú napr. na pevný disk. Počas presunu uvedených údajov dochádza zväčša k ich kompresii. Možno síce všetky údaje preniesť v tzv. nekomprimovanom stave, ale v takom prípade by sme na uloženie 1 CD média potrebovali približne 700 MB diskového priestoru. Na pevný disk by sme tak preniesli iba pár skladieb – boli by totožné so skladbami uloženými na CD médiu (hovorili by sme o tzv. CD kvalite).
Samozrejme, že takýto prístup je možný, no používa sa len málokedy. Načítané údaje by sme radi uložili v takej podobe, aby zaberali čo najmenej miesta pri zachovaní porovnateľnej kvality. Na to používame tzv. kompresiu údajov (data compress).
Kompresia údajov
Je to proces, pri ktorom sa zdrojové údaje transformujú na cieľové na základe zvoleného kompresného algoritmu. Z vlastností kompresných algoritmov nás najviac zaujímajú dve hodnoty:
1. schopnosť ušetriť maximum pamäťového priestoru,
2. schopnosť zachovať kvalitu pôvodných údajov.
Medzi najznámejšie kompresné algoritmy určené na kompresiu zvukových údajov patria MPEG a Ogg-Vorbis.
Nabudúce…
V nasledujúcej časti seriálu prakticky predvedieme ripovanie hudobného CD média pomocou aplikácie K3b. Zameriame sa na tie časti, ktoré súvisia s výrobou skladieb MP3.
Zobrazit Galériu