
Linux / Výroba DVD filmov III. / 28. časť
Späť na úvod >> Späť na seriál
V tomto článku ukážeme jeden zo spôsobov výroby DVD menu a úpravy vopred pripraveného videosúboru do formátu zrozumiteľného pre DVD prehrávač. V rámci Linuxu môžeme danú úlohu realizovať v textovom režime, ale takisto môžeme použiť viaceré aplikácie, ktoré disponujú veľmi príjemným GUI. Práve medzi takéto aplikácie patrí aj 'Q' DVD-Author.
Aplikácia 'Q' DVD-Author
'Q' DVD-Author
Aplikáciu 'Q' DVD-Author nainštalujeme pomocou nami používaného manažéra balíčkov (napr. v prípade manažéra yum zadáme yum -y install qdvdauthor a počkáme na dokončenie inštalačného procesu). V prípade, že máme povolené a dostupné potrebné repozitáre, nebudeme mať s inštaláciou problém.
Pomocou aplikácie 'Q' DVD-Author môžeme pripravovať DVD menu, a čo je najdôležitejšie, vytvárame ňou konkrétny obsah DVD média zrozumiteľný pre klasické DVD prehrávače.
:: Príprava DVD
Proces prípravy DVD filmu je prakticky rovnaký, pričom je jedno, akú konkrétnu aplikáciu použijeme. Samozrejme, že každá aplikácia má svoje špecifické črty, všetky však dodržiavajú nasledujúci postup:
1. Základom DVD filmu je videozáznam (videosúbor), z čoho vyplýva, že všetky DVD editory umožňujú načítať videozáznamy, ktoré umiestňujú do tzv. DVD štruktúry (opíšeme neskôr), v našom prípade ide o videozáznam uložený v súbore s príponou .mpeg, ktorý sme získali pomocou aplikácie Kino.
2. Na začiatku DVD médií s uloženými DVD filmami je zväčša tzv. DVD menu – statický obraz alebo krátke video plniace funkciu dynamického menu, DVD menu býva doplnené obrázkami, textom, tlačidlami, zvukom, po vložení videosúboru teda treba vyrobiť DVD menu.
3. Výroba DVD filmu – všetky údaje je nevyhnutné umiestniť do správnej DVD štruktúry a následne ich uložiť (napáliť) na DVD médium.
Pretože práca v aplikácii 'Q' DVD-Author je veľmi intuitívna, všetky uvedené kroky by sme mali zvládnuť bez väčších problémov. Videosúbor vložíme pomocou tlačidla Add Movie (pridať film). Pridanie pozadia vykonáme pomocou tlačidla Add Background (pridať pozadie). Interaktívne tlačidlá vytvárame tak, že najskôr vytvoríme nejaký objekt, napr. text, rámček alebo obrázok, ktorému následne priradíme funkciu tlačidla – Define as Button (ponuka sa zobrazí po stlačení pravého tlačidla myši).
Po vytvorení DVD menu môžeme pristúpiť k umiestneniu všetkých údajov do DVD štruktúry. Tento proces spustíme výberom odkazu DVDAuthor -> Create DVD (vytvor DVD).
DVD menu – pozadie s textom vo funkcii tlačidla (Button 1)
:: Štruktúra DVD
Prijaté medzinárodné štandardy definujú pevne stanovenú štruktúru DVD, skladajúcu sa zo zložiek:
1. AUDIO_TS – ukladá zvukové informácie, ale zväčša je prázdna,
2. VIDEO_TS – obsahuje informačné súbory .IFO (.BUP) a súbory s príponou .VOB, ktoré obsahujú obrazové a zvukové informácie (vrátane titulkov, ak sú k dispozícii).
Štruktúra DVD je založená na zápise tzv. množín kapitol (TS – title set), ktorých obsahom sú videosúbory .VOB identifikované informačnými súbormi .IFO. Informačné súbory obsahujú navigačné informácie a sú doplnené záložnými súbormi .BUP.
Dodržanie uvedenej štruktúry DVD je nevyhnutné z viacerých dôvodov. Nás musí zaujímať ten najdôležitejší – v prípade, že uvedená štruktúra DVD nebude dodržaná, náš stolový DVD prehrávač odmietne nesprávne pripravený DVD film prehrať. Na DVD médiu síce budeme mať všetky potrebné údaje, ktoré zväčša môžeme načítať v niektorom z prehrávačov nainštalovaných v našom PC (napr. pomocou aplikácie mplayer), ale pre stolový DVD prehrávač bude takéto DVD médium nečitateľné.
Nabudúce…
Pri výrobe DVD filmu pomocou aplikácií Kino a 'Q' DVD-Author sme sa určite stretli s možnosťou prenosu konfiguračných údajov pomocou tzv. súborov XML. Uvedené súbory nesú informácie o celom procese výroby DVD filmu. V budúcej časti seriálu sa pokúsime opísať proces DVD authoringu z pohľadu funkčnosti podporných aplikácií.
Zobrazit Galériu