
Linux / VirtualBox I. / 36. časť
Späť na úvod >> Späť na programovanie >> Späť na seriál
V tejto časti seriálu v stručnosti opíšeme inštaláciu VM v rámci virtuálneho prostredia, ktoré generuje aplikácia VirtualBox. VirtualBox je pomerne jednoduchá aplikácia, má však všetky predpoklady na to, aby zaujala významné miesto medzi aplikáciami používanými v rámci nášho Linuxu.
Inštalácia aplikácie VirtualBox (http://www.virtualbox.org)
Inštaláciu aplikácie VirtualBox vykonáme najelegantnejšie pomocou nami používaného manažéra balíčkov. Inštalačný balík je súčasťou repozitárov, ktoré sú k dispozícii pre všetky moderné distribúcie. V tomto prípade nie je potrebný nijaký špeciálny zásah do inštalačného procesu, o všetko sa postará manažér. Je samozrejmé, že príslušné inštalačné balíky vrátane zdrojového kódu možno stiahnuť aj priamo zo stránky výrobcu a inštaláciu vykonať ručne. Pretože ide o open source aplikáciu, licenčné podmienky možno naštudovať z dokumentu GNU General Public License (GPL).
Obr. 1 Aplikácia Sun VirtualBox 3.0.0
Po prvom spustení aplikácie VirtualBox nemusíme vykonať nijaké zvláštne úpravy jej základného prostredia. Tí, ktorí majú záujem o zmenu priečinka určeného na uloženie údajov patriacich jednotlivým VM, prípadne o zmenu jazyka používaného v aplikácii, môžu vykonať príslušné zmeny v menu Súbor – Nastavenia. Ostatní môžu pristúpiť priamo k vytvoreniu VM v menu Stroj – Nový.
Vytvorenie virtuálneho stroja (VM)
Obr. 2 Voľba typu OS a veľkosti RAM
Na obr. 2 a 3 možno vidieť postupný proces vytvorenia VM vo virtuálnom prostredí generovanom aplikáciou VirtualBox. V prvom kroku zadáme názov VM a vyberieme typ a verziu OS. Následne zvolíme veľkosť operačnej pamäte, ktorá sa vyhradí na hostiteľskom počítači v prospech VM.
Obr. 3 Príprava virtuálneho HDD
V ďalšom kroku vyhradíme na VM miesto na pevnom disku hostiteľského počítača, pričom máme na výber dve možnosti: dynamická veľkosť (veľkosť virtuálneho HDD sa bude meniť podľa požiadaviek hosťa) a konštantná veľkosť (veľkosť virtuálneho HDD bude nemenná).
Na korektné ukončenie tvorby virtuálneho HDD zadáme jeho názov a zvolíme jeho umiestnenie vo forme súboru uloženého na fyzickom HDD hostiteľského počítača.
Na obr. 4 možno vidieť výsledok po ukončení procesu vytvorenia VM. Z reportu sa dá získať množstvo základných informácií o VM. Najhodnotnejšími sú typ OS, veľkosť RAM, názov súboru, ktorý reprezentuje virtuálny HDD, ale aj indikácia dostupnosti zariadení USB či zdieľaných priečinkov (shared folders).
Obr. 4 VirtualBox s pripraveným VM
Inštalácia operačného systému na VM
Inštaláciu zvoleného OS na VM začneme po naštartovaní stroja. V prípade, ak máme v CD/DVD mechanike umiestnené inštalačné médium, VM začne inštalovať zvolený OS. Na obr. 5 je zobrazené okno inštalátora MS Windows XP. Inštalácia prebieha bežným procesom, ktorý poznáme z inštalácie daného OS na fyzickom počítači. Po úspešnom ukončení inštalačného procesu a opätovnom naštartovaní VM sa inicializuje OS, ktorý bol naň nainštalovaný, a odovzdá sa mu riadenie ďalších činností (obr. 6).
Obr. 5 Inštalácia MS Windows XP na VM
V tomto okamihu možno s OS nainštalovaným na VM pracovať ako s bežným OS nainštalovaným na fyzickom počítači. Možno doň inštalovať ľubovoľné aplikácie patriace danému OS. Môžeme pristupovať na vstupno-výstupné zariadenia, môžeme využívať služby internetu, poštových klientov, databázových, multimediálnych nástrojov, jednoducho všetku funkcionalitu, ktorú nám ponúka nainštalovaný OS. Samozrejme, že aj tu platia isté podmienky, resp. obmedzenia funkčnosti konkrétnych aplikácií. O nich a aj o niektorých ďalších vlastnostiach VM si povieme v nasledujúcej časti seriálu.
Obr. 6 MS Windows XP spustené na VM vytvorenom aplikáciou VirtualBox
Nabudúce…
Nabudúce budeme pokračovať v opise vlastností a funkcionality aplikácie VirtualBox. Ukážeme si, ako vyriešiť niektoré drobné problémy, a budeme sa venovať aj vzájomnej spolupráci medzi fyzickým počítačom a VM.
Zobrazit Galériu