
Linux / VMware / I. / 38. časť
Späť na úvod >> Späť na programovanie >> Späť na seriál
V tejto časti seriálu sa začneme venovať virtualizačným produktom firmy VMware. Softvér firmy VMware nebudeme nazývať aplikáciami, skôr sú to produkty, resp. produktové rady. Spoločná vlastnosť týchto produktov obsahujúcich viaceré vzájomne spolupracujúce aplikácie je manažment virtuálnych prostredí.
Robustnosť produktov firmy VMware (http://www.vmware.com)
Podľa tvrdenia firmy VMware sú jej produkty oproti produktom iných firiem podstatne prepracovanejšie. V prospech VMware svedčí niekoľkoročný kontinuálny vývoj jednotlivých produktov, počas ktorého bolo odstránené množstvo menších či väčších problémov. VMware svoje produkty charakterizuje viacerými prednosťami, napr.:
– robustné riešenia, schopné obhospodáriť platformovo nezávislé zdieľané IT zdroje,
– komplexné riešenia virtualizácie podporujúce modernú IT infraštruktúru,
– plne manažovateľné a integrovateľné riešenia,
– škálovateľné riešenia, ktoré možno na mieru prispôsobiť požiadavkám používateľov, odporúčané riešenia, ktoré používa množstvo spokojných zákazníkov.
Nedokážem potvrdiť, či sú predošlé slová pravdivé, ale to ani nie je cieľom tohto článku. S určitým nadhľadom sa však môžeme pozrieť na to, či VMware splní naše očakávania najmä v porovnaní s funkcionalitou aplikácie VirtualBox, ktorú sme opísali v predošlých častiach seriálu.
Počiatočné rozpaky
Pri prvom kontakte so stránkou VMware nás určite nepoteší množstvo textu a navzájom prepojených odkazov. Náš počiatočný záujem ešte viac znepríjemní množstvo proprietárnych výrazov, ktoré používa VMware na kategorizáciu svojich produktov. Stretneme sa s výrazmi ako datacenter, desktop, Sphere ESXi, Server, Workstation, Fusion a ďalšími, ktoré však nie vždy reprezentujú tie isté objekty, ktoré sme pod týmito pomenovaniami doposiaľ poznali.
VMware ponúka širokú škálu produktov, ktorých vlastnosti síce uvádza, ale pre človeka túžiaceho po jednoduchom riešení je odlíšenie jedného produktu od druhého problematické. Tento problém ešte umocňuje fakt, že takmer všetky ponúkané produkty riešia rovnakú vec – virtualizáciu. Pointa dostupnosti toľkého množstva ponúkaných produktov tkvie v tom, že každý z nich pristupuje k virtualizácii iným spôsobom. Ak sme rátali s tým, že hľadaný produkt bude zaradený do skupiny produktov Desktop, mýlili sme sa. Skupina Desktop síce obsahuje viacero produktov určených pre pracovné stanice, ale ani jeden z nich nie je voľne dostupný. Preto svoj záujem upriamime na skupinu Datacenter, ktorá obsahuje hneď dva voľne dostupné produkty, a to VMware Server a VMware ESXi.
Po krátkom skúmaní rozdielu medzi uvedenými produktmi som dospel k záveru, že práve funkcionalitu produktu VMware Server možno porovnať s funkcionalitou aplikácie VirtualBox. VMware Server obsahuje klasickú súpravu nástrojov, ktorá v rámci nášho OS vytvorí prostredie na prácu virtuálnych strojov (VM). VMware ESXi plní tú istú funkciu, lenže s tým rozdielom, že nepracuje v rámci nášho OS, ale obsahuje vlastný OS, ktorý je určený primárne na správu VM. Je samozrejmé, že toto riešenie musí byť výkonnejšie, no má aj svoje nevýhody (potreba vyhradeného servera, separátnej správcovskej konzoly...).
Nič nie je zadarmo
Naše zameranie na voľne dostupné produkty je zrejmé. V prvom rade sa snažíme vytvoriť virtuálne prostredie v OS Linux, ktorý je zadarmo, nebudeme teda investovať do produktov, ktoré chceme iba testovať, a nie využívať na komerčné účely. Je samozrejmé, že takýto prístup má svoje dôsledky. Produkty ponúkané pod hlavičkou free nie sú úplne porovnateľné s ich platenými verziami. Free verzie nedisponujú všetkými možnosťami, čo vyúsťuje do ich menšej výkonnosti. Na účely testovania však úplne postačujú.
Nabudúce…
Nabudúce uvedieme konkrétny postup inštalácie produktu VMware Server, pričom sa zameriame na tie časti inštalačného procesu, ktoré generujú najčastejšie problémy.