
Linux / Editor webových stránok II. / 34. časť
Späť na úvod >> Späť na programovanie >> Späť na seriál
Touto časťou seriálu ukončíme problematiku výroby webových stránok v prostredí Linuxu. Predstavíme vám jeden z najkvalitnejších editorov, ktorý síce nepodporuje návrh WYSIWYG, ale ponúka oveľa väčšie editačné možnosti ako editor KompoZer.
Quanta Plus 3.5.10 (http://quanta.kdewebdev.org)
Inštalácia
Na obr. 1 je zobrazené základné pracovné prostredie editora Quanta po jeho inštalácii a spustení. Inštaláciu editora vykonáme najjednoduchšie pomocou manažéra balíčkov (yum, apt-get), prípadne môžeme stiahnuť a preložiť jeho zdrojový kód (source code).
Obr. 1 Editor Quanta Plus
V prípade priamej inštalácie zadáme do okna terminálu jednoduchý príkaz, napríklad:
apt-get -y install quanta
V niektorých prípadoch môžu v našom systéme chýbať ďalšie balíčky, ktoré vyžaduje buď editor Quanta, alebo niektoré s ním súvisiace aplikácie. Pokiaľ budeme chcieť doplniť napríklad aplikácie Kompare, KXSLDbg, KImageMapEditor a Cervisia, zadáme nasledujúci príkaz:
apt-get -y install kompare kxsldbg kimagemapeditor cervisia
Základné vlastnosti
Quanta je moderný webový editor poskytujúci množstvo editačných nástrojov. Základ tvoria jednoduché nástroje, ktoré sú nevyhnutné na tvorbu každej webovej stránky. Ide najmä o nástroje určené na základné úpravy textu (Standard, Style), vkladanie základných značiek HTML (Tags), tabuliek (Tables), zoznamov (Lists), formulárov (Forms), obrázkov (Img), odkazov (Links) a ďalšie.
Popri množstve základných nástrojov nám Quanta ponúka niekoľko zložitejších utilít, ako je napr. správa DTD (Document Type Definition), vkladanie vlastných skriptov upravujúcich vzhľad dokumentov, manažment CVS (Concurrent Versions System), tvorbu obrazových máp (Image Map Editor), použitie XSLT (XSL Transformations) a ďalšie.
V rámci editora Quanta možno zapnúť kontrolu zmien vykonávaných v zdrojovom kóde vytváraných webových stránok (Cervisia, Kompare). Samozrejmá je aj integrácia editora štýlov CSS. Tým sa však zoznam ponúkaných nástrojov nekončí. S jemným zveličením možno skonštatovať, že Quanta ponúka pokročilým vývojárom úplne všetky nástroje, ktoré potrebujú pri tvorbe webových stránok. Nebráni sa ani ďalšiemu rozširovaniu, čím neustále dopĺňa zoznam svojich možností.
Obr. 2 Editácia webovej stránky pomocou editora Quanta
Práca v editore Quanta
Pomocou editora Quanta možno vytvoriť webovú stránku od základu, a to bez akéhokoľvek vopred pripraveného kódu. Návrh môžeme začať napr. nastavením vlastností nového dokumentu, pričom postupným pridávaním jednotlivých značiek HTML vytvoríme kompletnú stránku.
Je samozrejmé, že Quanta dokáže otvoriť a spracovať kód, ktorý sme vytvorili v inom webovom editore. V našom prípade môžeme použiť kód, ktorý sme vytvorili pomocou editora KompoZer (obr. 2). Následná práca v editore je veľmi intuitívna. Všetky najdôležitejšie nástroje sa nachádzajú v jednotlivých paneloch priamo na pracovnej ploche, ktorú možno ľubovoľne upraviť podľa potreby používateľa.
Pozn.: Editor Quanta nemusíme striktne používať iba pri tvorbe klasických webových stránok obsahujúcich čistý kód HTML. Rovnako dobre je použiteľný na editáciu kódu iných programovacích jazykov, ako sú PHP, JavaScript, XML, ale Quanta nepohrdne ani kódom úplne cudzích jazykov (napr. C++).
Nabudúce…
V tomto seriáli sa venujeme rozličným oblastiam, v rámci ktorých sa snažíme opísať možnosti Linuxu pri jeho kooperácii s prostredím OS Windows. Jedna z najhodnotnejších vlastností Linuxu patriacich do uvedenej oblasti je možnosť vytvárať virtuálne prostredia pre iné systémy. Práve táto téma bude obsahom nasledujúcich článkov.
Zobrazit Galériu