Samsung_01A2021 Samsung_01A2021 Samsung_01A2021 Advertisement

Linux má už 25 rokov. Za ten čas sa svet IT poriadne zmenil.

2

Linux dnes oslavuje 25. narodeniny. Presne 25. augusta 1991 Linus Torvalds publikoval svoju známu správu oznamujúcu projekt a vyhlasujúcu, že Linux bol „len koníček, ale bude veľký a profesionálny ako GNU“.

A teraz je Linux väčší a profesionálnejší, než si Torvalds dokázal predstaviť. Beží na ňom veľká časť internetovej infraštruktúry, firemné dátové centrá, webové stránky, najrýchlejšie superpočítače, je na ňom založený svetovo najrozšírenejší operačný systém pre smartfóny. Hoci v desktopových počítačoch sa mu nepodarilo zosadiť z trónu operačné systémy Microsoftu a Applu, predsa sa dostal do desiatok miliónov stolových aj prenosných počítačov a linuxový softvér funguje dokonca aj na Windows.

S rastúcim významom Linuxu sa jeho vývoj postupne presúva z neplatených dobrovoľníkov na profesionálnych vývojárov. V súčasnosti nie je platených len 7,7 % vývojárov. Model vývoja sa v priebehu rokov vyladil, nová verzia vychádza každých 9  až 10 týždňov.

Torvalds dohliada na vývoj jadra a je zamestnancom neziskovej Linux Foundation, ktorá je financovaná z príspevkov firiem (Intel, Red Hat, Linaro, Samsung, SUSE, IBM, Googe, Texas Instruments) a jednotlivcov. Skúma zmeny predložené ostatnými vývojármi a riadi vydávanie opráv pre hlavné jadro. V poslednom čase sa bolo treba stále viac zameriavať na bezpečnosť a posilnenie jadra, aby sa útočníkom zabránilo prevziať kontrolu nad systémom, aj keby objavili zneužiteľnú chybu.

Jubilantovi teda želáme všetko najlepšie... smiley

Redakcia

Všetky autorove články
Linux

2 komentáre

Jedinou vohodou reakcia na: Linux má dnes 25 rokov

3.9.2016 07:09
linuxu je, ze je zdarma. Z toho zial tiez vyplyva jeho nekvalita, nestabilita, a principialna amaterskost jadra. Zial, zijeme vo svete, kde sa smejd moze stat globalnym systemom len preto, ze je "zdarma". Samotni autori jadra linuxu museli uznat, ze linux je garazova robota: https://en.wikipedia.org/wiki/Criticism_of_Linux
Reagovať

RE: Jedinou vohodou reakcia na: Jedinou vohodou

15.9.2016 09:09
...a práve preto, že je tak "nekvalitný", tak je na ňom postavená väčšina podnikových aplikácií, SAP a dátové centrá, vrátane veľkých cloud alebo IP riešenia,... ;-) Mimochodom na čom beží celý Google? ;-)

Toto je príspevok evidentne neznalého človeka. Linuxové jadro používajú okrem iného aj routery, NASky, printery, IP kamery (aj bezpečnostné security + všetky ďalšie riešenia ako rekordéry, dverné jednotky, ústredne a VOIP,...). A v neposlednom rade napr. na ňom beží Android - pozor, problémy v tomto prípade nespôsobuje samotné JADRO, ale tie nadstavby a milióny rôznych neodladených hardvérových konfigurácií z lacného narýchlo vyskladaného a nespoľahlivého hardvéru.

Rovnako sa ale môžeme odvolávať na wikipediu aj pri ďalších OS, nie? priamo napr. v tom odkaze sú aj ďalšie:
https://en.wikipedia.org/wiki/Criticism_of_Microsoft_Windows
https://en.wikipedia.org/wiki/Criticism_of_Microsoft
https://en.wikipedia.org/wiki/The_Unix-Haters_Handbook (Mac OS X)
alebo https://en.wikipedia.org/wiki/Criticism_of_Apple_Inc.

Takže otázkou je: "Je LINUX zlý, lebo je zdarma? Alebo preto, že je to najrozšírenejší OS na svete (a nehovorí sa o tom)? Alebo len autor predošlého postu nemá dostatok znalostí a čerpá všetky info iba z jediného odkazu, ktorý si našiel na WIKI?"
Reagovať

Pridať komentár

Mohlo by vás zaujímať

Mohlo by vás zaujímať