Image
4.1.2012 0 Comments

Linux a ďalšie open source v tomto roku zažiaria

linux_mint11.jpg Jack Wallen z webu TechRepublic každoročne predpovedá technologické trendy na nasledujúci rok. V oblasti open source nevidí na rok 2012 žiadnu veľkú revolúciu, skôr ďalšie zlepšovanie existujúcich riešení, čo im pomôže v posilňovaní na trhu.

Ubuntu Unity konečne získa rešpekt
Rozhranie Unity v linuxovej komunite doteraz patrilo skôr medzi neprijaté novinky. Zásadné zmeny rozhrania totiž veľmi často narážajú na odpor používateľov a presadiť ich nebýva ľahké. No v roku 2012 by malo dôjsť k zmene, spôsobenej najmä tabletmi. Hlavný dôvod, prečo sa spoločnosť Canonical rozhodla pre rozhranie Unity v Ubuntu, je univerzálnosť jeho použitia a možnosť nasadenia na tabletoch, o ktorých už v minulosti zástupcovia Canonical vyhlasovali, že sú pre nich cieľom, a zakladateľ spoločnosti Mark Shuttleworth si je dobre vedomý, že tablety budú v budúcnosti computingu hrať významnú úlohu. Canonical tak urobil dôležitý krok k presadeniu Linuxu na tabletoch a nebolo by prekvapením, keby sa tento rok už začali takéto prístroje objavovať na trhu.

Linux Mint naberá na sile
Linuxová distribúcia Mint bude aj v budúcom roku pokračovať v posilňovaní pozície lídra medzi desktopovými distribúciami. Jej popularita spôsobí, že sa vo veľkom usadí v srdciach používateľov, médií i firiem a bude to jeden z favoritov pre tých, ktorí sa budú rozhodovať, akú distribúciu Linuxu pre svoje PC zvoliť. Vďaka rozhraniu GNOME 3 a veľmi solídnemu zázemiu má dobrú šancu uspieť tam, kde iné distribúcie zlyhali.

Posilňovanie v podnikovom sektore
Jack Wallen je takisto presvedčený, že sa čoskoro objaví nová podniková linuxová platforma, ktorá využije rastúci záujem korporátnej sféry o open source. Zatiaľ jediný reálny hráč na tomto poli je Red Hat so svojím RHEL (SuSE Linux Enterprise Desktop totiž veľký úspech neslávi) a táto situácia si priamo vyžaduje, aby prišli aj ďalší hráči, ktorí sa pokúsia preraziť v oblasti podnikových riešení. Nebolo by prekvapením, keby firmy začali používať servery na platforme Ubuntu Server so zlepšeným zabezpečením a pridaným grafickým rozhraním.

GnuCash v serverovej verzii
Ak nepoznáte GnuCash, ide o multiplatformovú open source klientsku aplikáciu na účtovníctvo. Tá si získala pomerne veľkú popularitu a jej vývojári vedia, že teraz treba urobiť krok ďalej. Je preto pravdepodobné, že tento rok vznikne verzia pracujúca na modeli server – klient, možno síce len v alfa verzii, ale aj tak pôjde o veľký posun, ktorý otvorí pre GnuCash ďalšie možnosti nasadenia.

SLED ustúpi z centra záujmu
Ako sme už naznačili, SuSE Linux Enterprise Desktop (SLED) na trhu veľmi neuspel a tento rok pravdepodobne definitívne upadne do zabudnutia. Novell, ktorý za touto distribúciou stojí, urobil niekoľko chýb, ktoré môžu byť poučením pre ďalších hráčov v podnikovej sfére. Nemusíme však mať obavu, že by SuSE úplne zmizol, ale bude ďalej určite pokračovať v komunitnej verzii SuSE.

Koniec nekonečných žalôb a súdnych sporov
Jack Wallen tvrdí, že tento rok sa definitívne skončia dlhoročné spory týkajúce sa open source technológií, ktoré v posledných piatich rokoch plnili médiá a spôsobovali zmätok. Hony na čarodejnice sú podľa neho preč a open source komunita bude môcť opäť slobodne dýchať.

Silné predaje serverov podporí Linux
Rok 2012 má pokračovať v trende druhého štvrťroka 2011, ktorý znamenal výrazný nárast predajov serverov. V tomto období takisto linuxové servery výrazne zatienili tie s OS Windows. V roku 2012 sa má podľa Wallena tento fenomén zopakovať s tým, že už nebude obmedzený len na jediný štvrťrok. Podľa neho minimálne polovicu roka budú predaje linuxových serverov prevažovať nad tými s Windows.

Zdroj: www.ictmanazer.cz


Nechajte si posielať prehľad najdôležitejších správ emailom

Mohlo by Vás zaujímať

Internet 1

Možno sa infikovať vírusom cez WhatsApp?

24.01.2020 00:15

Objavili sa obvinenia, že Saudská Arábia by mohla byť zodpovedná za nabúranie telefónu a následnú krádež osobných údajov. Šéf Amazonu Jeff Bezos,  najbohatší človek na svete, si totiž stiahol podvodnú ...

Internet 2

Na poskytovanie internetu na celom svete by vraj mohli stačiť iba štyri satelity

20.01.2020 00:10

SpaceX v rámci projektu Starlink navrhuje megakonštelácie pozostávajúce z tisícok satelitov, ktoré by poskytli svetu globálne internetové pokrytie. Najväčší poskytovatelia satelitného internetu na sve ...

Internet 1

Microsoft sprístupňuje svoj nový prehliadač Chromium Edge pre širokú verejnosť

17.01.2020 00:04

Microsoft 15. januára 2020 oficiálne nahradil svoj desaťročný webový renderovací engine Trident iným, ktorý je založený na open source projekte Chromium. Úlohou nového Edge (Microsoft ho tak nazýva, p ...

Žiadne komentáre

Vyhľadávanie

Najnovšie videá