Image
21.5.2019 0 Comments

Lilium predstavil lietajúci taxík na cestovanie medzi mestami. Otázkou zostáva, koľko bude stáť lístok

Nemecký startup Lilium so sídlom v Mníchove uskutočnil letový test plnohodnotného prototypu svojho elektrického lietajúceho taxíka, poháňaného naklápacími turboventilátorovými motormi navrhnutými tak, aby umožňovali kolmé vzlietnutie a pristátie (VTOL) a let s účinnosťou a rýchlosťou lietadiel s krídlami.

Lilium hovorí, že jeho lietadlo bude schopné prepraviť štyroch cestujúcich spolu s batožinou plus pilota na vzdialenosť 300 kilometrov, a to rýchlosťou 300 km/h. Startup plánuje prevádzkovať dopravnú službu umožňujúcu cenovo dostupné cestovanie medzi veľkými mestami, ale aj mestami, ktoré v súčasnosti nie sú spojené linkami leteckých spoločností.

Lilium získal od rizikových fondov finančné prostriedky vo výške 101 miliónov dolárov, čím sa stal jedným z najlepšie financovaných startupov zameraných na letecké taxislužby. Podľa analytikov však bude na realizáciu svojej vízie potrebovať oveľa viac peňazí. Spoločnosť, ktorú v roku 2015 založili nemeckí študenti inžinierstva, vyvinula vlastný malý elektromotor, ventilátor, ktorý má len jednu pohyblivú časť. Lietadlo má dvojicu paralelných krídel, vybavených dovedna 36 elektrickými prúdovými motormi.

Na vzlietnutie zo zeme so svojím predpokladaným užitočným zaťažením a ťažkým batériovým stojanom bude lietadlo potrebovať úplný výkon 2000 koní. No počas letu ťah generovaný krídlami mu umožní používať menej ako 10 % výkonu. Lietadlo bude kontrolovať svoju polohu vo vzduchu zmenou výkonu jednotlivých motorov, čo konštruktérom umožnilo vynechať chvost a riadiace klapky.

Lilium nezverejnil údaje o hmotnosti a batérii svojho lietadla, a tak je ťažké vyhodnotiť tvrdenia spoločnosti o užitočnom zaťažení a dolete. Je takisto diskutabilné, či ide naozaj o prúdové lietadlo, ako ho označuje startup. Každopádne vyzerá elegantnejšie ako konkurenčné riešenia typu VTOL, z ktorých väčšina využíva vrtule. Tie umožnia dosiahnuť vyššiu maximálnu rýchlosť vďaka svojej väčšej dĺžke a generujú väčší vztlak pri vzlete, ale uzavreté ventilátory Lilium majú zasa nižší hluk. Predstavitelia spoločnosti hovoria, že ich lietadlo bude štyrikrát až päťkrát tichšie ako helikoptéra.

Startup plánuje spustiť službu v roku 2025 a spočiatku chce využívať existujúce heliporty a helikoptérové letecké koridory. Cieľom spoločnosti je ponúknuť medzimestskú dopravu za cenu rovnajúcu sa sadzbám leteckých spoločností plus nákladom na prepravu taxislužbou na letisko, pretože Lilium bude lietať z centra jedného mesta do centra druhého mesta.

Pri tomto tvrdení však analytici dvíhajú obočie. Elektrické lietadlo s menej pohyblivými časťami môže mať nižšie prevádzkové náklady ako konvenčné lietadlo s podobnou veľkosťou, no je otázne, ako by pilotované lietadlo so štyrmi cestujúcimi mohlo dosiahnuť úspory z rozsahu 150-miestneho dopravného lietadla s dvoma pilotmi.

Lilium chce prevádzkovať vlastnú dopravnú službu, a nie predávať svoje lietadlá iným, čo značne zvyšuje množstvo kapitálu, ktorý bude potrebovať. Len certifikácia vozidlového parku si podľa odhadov vyžiada pol miliardy dolárov. Vybudovanie siete pristávacích plôch a terminálov pre jeho dopravné služby bude stáť ešte viac.

Zdroj: forbes.com.

Zobrazit Galériu
Autor: Redakcia

Nechajte si posielať prehľad najdôležitejších správ emailom

Mohlo by Vás zaujímať

Inovácie

Doručovacie drony donesú tovar pár minút od objednávky cez e-shop

22.10.2019 00:10

Firma Wing, patriaca materskej spoločnosti Googlu Alphabet, spustila prvé komerčné lety doručovacích dronov v Christiansburgu vo Virgínii. Wing niekoľko rokov zdokonaľoval svoj dron, ktorý je schopný ...

Inovácie

Atari sa vracia. Herná konzola VCS ide do výroby

21.10.2019 00:05

Legendárna herná konzola Atari sa čoskoro vráti v novej podobe s názvom Atari VCS (Video Computer System). Spoločnosť Atari nedávno ponúkla pohľad na aktuálny stav dlho pripravovaného projektu Atari V ...

Inovácie

VIDEO: Robot LEMUR dokáže loziť aj po strmých skalách a ladovcoch

18.10.2019 00:20

Lezúci robot vyvíjaný v Jet Propulsion Laboratory patriacom NASA sa volá LEMUR (Limbed Excursion Mechanical Utility Robot) a má štyri končatiny, 16 prstov a stovky drobných háčikov. Je navrhnutý tak, ...

Žiadne komentáre

Vyhľadávanie

ITAPA_2019

Najnovšie videá

Dgitalna medicina
MANDAYIT 2019