Image
8.7.2019 3 Comments

Lightyear One: solárny elektromobil s dojazdom 725 km

Holandská spoločnosť Lightyear, ktorú založila skupina bývalých študentov Eindhovenskej univerzity, nedávno predstavila prvý prototyp elektrického vozidla Lightyear One, ktorého strecha a kapota sú pokryté solárnymi panelmi. Tím hovorí, že vozidlo môže vďaka zabudovanej batérii prejsť až 725 km (WLTP). Dopomáhajú k tomu solárne panely s rozlohou 5 štvorcových metrov, ktoré nabíjajú batériu auta na 12 km jazdy každú hodinu. Tieto solárne články sú o 20 % efektívnejšie ako bežné modely a sú obalené bezpečnostným sklom, aby boli chránené pred poškodením.

Dvanásť kilometrov nie je veľa, a tak je „solárne auto“ Lightyear One skôr elektromobil s dojazdom 725 km, ktorý má aj solárne panely. No jeho dojazd je naozaj pôsobivý, ak vezmeme do úvahy, že Tesla Model S je schopný dosiahnuť necelých 600 km.

Tím Lightyear prvýkrát upútal v študentskej súťaž World Solar Challenge svojimi solárnymi vozidlami Stella a Stella Lux, ktoré sú energeticky pozitívne, čo znamená, že môžu produkovať viac energie, než spotrebujú. Vo všeobecnosti je však takmer nemožné dodať elektrickému autu zmysluplné množstvo energie s využitím slnečného žiarenia, pretože na jeho povrchu nie je dostatok miesta na inštaláciu solárnych článkov, ktoré by sa postarali o pohon auta s hmotnosťou neraz presahujúcou 3000 kg. V prípade vozidla Stella Lux sa to podarilo vďaka extrémne aerodynamickému tvaru a použitiu ľahkých materiálov, ako sú uhlíkové vlákna a hliník.

Vzhľadom na to, že zo slnečného svetla získate len málo energie, Lightyear One sa dá nabíjať ako bežné plug-in elektromobil. Podporuje rýchle nabíjanie výkonom až 60 kW, takže za hodinu ho možno nabiť na 507 km jazdy. Vozidlo má štyri elektromotory, ktoré mu umožnia zrýchliť z 0 na 100 km/h za 10 sekúnd.

Lightyear One by sa mal začať dodávať spotrebiteľom v roku 2021. Spoločnosť teraz prijíma objednávky na prvých 500 vozidiel, cena rezervácie je 119 000 eur. Očakáva sa, že cena vozidla sa bude začínať od 149 000 eur.

Zdroj: theverge.com


Nechajte si posielať prehľad najdôležitejších správ emailom

Mohlo by Vás zaujímať

Technológie

Falošná FaceApp aplikácia nakazila zariadenia obetí advérom

19.07.2019 11:23

Najnovšie zistenie spoločnosti Kaspersky, ktorá identifikovala falošnú aplikáciu, ktorá sa vydávala za certifikovanú verziu aplikácie FaceApp s úmyslom oklamať používateľov. V skutočnosti nakazila zar ...

Technológie 6

Komentár: Vlastníctvo áut sa pravdepodobne stane minulosťou. Rovnako aj verejná doprava

19.07.2019 00:05

Automobil v nasledujúcich rokoch prejde rozsiahlymi zmenami. Automatizácia postupne odstraňuje potrebu vodičov a podiel elektrických a hybridných vozidiel na svetovom trhu stále rastie. Ak sa v budúcn ...

Technológie

Svetové ekonomické fórum: 3 technológie, ktoré ovplyvnia kybernetickú bezpečnosť v ďalšom desaťročí

18.07.2019 00:00

Podľa správy Svetového ekonomického fóra s názvom Global Risks Report 2019 sa za posledné desaťročie kybernetická kriminalita stala jedným z najvýznamnejších strategických rizík, ktorým dnes čelí svet ...

q

3 Comments

 1. Niečo mi asi unika ... reakcia na: Lightyear One: solárny elektromobil s dojazdom 725 km
  10.7.2019 09:07
  These vehicles were actually able to generate more power from their solar panels than they consumed on average

  alebo v preklade

  Stella a Stella Lux, ktoré sú energeticky pozitívne, čo znamená, že môžu produkovať viac energie, než spotrebujú

  Že by niekto konečne vymyslel Perpetum mobile. Ak 5 m2 solárnych panelov (alebo že by tam bol ešte nejaký iný skrytý zdroj energie?) dokáže dodať viac energie ako je potrebnej na pohon tohoto vozidla tak to potom klobúk dolu pred jeho konštruktérmi.

  Skorej však pôjde o nepresnosť popisu zo strany autorov. :(
  Reagovať
 2. to sú rozprávky starej matere reakcia na: Lightyear One: solárny elektromobil s dojazdom 725 km
  8.7.2019 20:07
  bludy, čísla na papiery, fyzika nepustí. Aká je skutočná podpora slnka? Max. 280W/m2. Plocha solárnych panelov? 6m2? To je spolu 1,3kW a to napoludnie, za jasného počasia, pri natočení panelov kolmo na slnko, ak auto vyjde čisté z umývarky, atď. Keď sa zaráta noc, oblačné počasie,...priemerná hodnota výkonu bude len zlomok. Takže o akom podiele slnečnej energie na celkový výkon auta sa tu bavíme?
  Zase len ďalší článok na EU propagáciu "čistej" energie.
  Reagovať
 3. text plny klamstiev, pisatel pchnoj by sa mal prefackat reakcia na: Lightyear One: solárny elektromobil s dojazdom 725 km
  8.7.2019 13:07
  km o dojazdoch aut v tomto clanku su bludy! Pravdivy udaj je cca 70% z udavanych udajov!
  Nulovu sajnu o autach ma pisatel clanku!
  Reagovať

Vyhľadávanie

Najnovšie videá